Stup agresiv

Creat de Fifi, Februarie 07, 2017, 07:08:00 AM

« precedentul - următorul »

Fifi

buna dimineata.
Va rog sa ma sfatuiti/ajutati cu urmatoarea problem.
Sunt incepator si anul trecut am cumparat un roi de albine cu regina tanara imperechita din 2016.
Problem este agresivitatea foarte mare de cate ori vreau sa lucrez la el daca ridic podisorul sunt atacat indiferent cu ce sunt imbracat si chiar daca dau si cu fum.
Sunt incepator va rog sa dati cu sfaturi si nu cu pietre.

tinumaftei

Citat din: Fifi din Februarie 07, 2017, 07:08:00 AM
buna dimineata.
Va rog sa ma sfatuiti/ajutati cu urmatoarea problem.
Sunt incepator si anul trecut am cumparat un roi de albine cu regina tanara imperechita din 2016.
Problem este agresivitatea foarte mare de cate ori vreau sa lucrez la el daca ridic podisorul sunt atacat indiferent cu ce sunt imbracat si chiar daca dau si cu fum.
Că să eviți această problemă trebuia să consultați listele de la DSV cu crescătorii de regine din rasele de albine fara ac.

Eugen B

Se vede ca esti incepator. Cand lucrii la stupi trebuie sa fi ca doctorul. Si nu parfumat si alte cele.
Trebe lucrat usor si cu grija. Si vei reusi

oroles

Daca e vorba despre un singur stup schimba matca cu una cumparata din alta zona apicola si de la un apicultor pe care l-a preocupat blandetea albinei si implicit a facut selectie.

Pentru rautaciosul de @tinumaftei: Am avut un stup ziceai ca sunt albine ucigase. Teroare! Oricat de avansat erai daca nu veneai blindat nu le faceai fata.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: oroles din Februarie 07, 2017, 11:26:30 AM
Daca e vorba despre un singur stup schimba matca cu una cumparata din alta zona apicola si de la un apicultor pe care l-a preocupat blandetea albinei si implicit a facut selectie.

Pentru rautaciosul de @tinumaftei: Am avut un stup ziceai ca sunt albine ucigase. Teroare! Oricat de avansat erai daca nu veneai blindat nu le faceai fata.
Când ai un singur stup și o fi și primul stup, nu există termen de comparație!! Cu ce îl compari? Cu muștele? Cu fluturii?
Albinele agresive sunt cele care pleacă din stup jumătate și vin sa înțepe.
Iar dacă au început creșterea de puiet sunt pentru o perioadă mai agresive decât de obicei.

vranceanul

Invata 'oroles', invata de la 'tinumaftei'. Daca Fifi ar fi citit, stia ca albinele sant mai agresive primavara, sau cum trebuie sa se prezinte (lucreze) la  :bzz:.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Eugen B

Cand ai cumparat roiul nu erau agresive? S-au enervat peste iarna? Au mancare destula? Sunt multe lucruri, ar fi bine sa ai ceva stupar experimentat in zona sa te ajute putin.
Albinele sunt agresive in cateva perioade ale anului, trebuie mare grija, nu cred ca are rost sa vorbim aiurea

yulian

M-au ciuruit sambata cand le-am bagat mierea...m-as fi lasat de apicultura daca erau tot timpul asa..naravase  :rotfl:

Fifi

Multumesc pentru raspunsuri.
Am foarte mare grija cand ma duc la ele; nu culori inchise; nu parfum; nu haine spalate cu balsam; umblu in reluare si nu bruschez nu fac miscari mai ample.
ceilalti 2 stupi sunt luati de la aceeas persoana si sunt blande asa de blande ca poti lucre fara masca; asta e teroare indifferent de ce perioada din an este zici ca sunt caini de paza  si cand trec pe langa stup  te alearga sa te intepe iar daca ai luat podisorul e teroare atac general.
Cand ma uit sau lucrez la ele ma imbrac cu n haine (salopete cu bretele); manusi, 2 masti una peste alta (palari cu plasa) si daca scap cu cel putin 2-4 intepaturi sunt cel mai fericit.
Conform sfaturilor primate anu asta primu lucru este sa schimb matca.
Sunt incepator va rog sa dati cu sfaturi si nu cu pietre.

oroles

@Vranceanu, la tine a venit primavara?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

vranceanul

Se pare ca DA, atata timp cat in termometru de cateva zile arata cu + iar in stupi este puiet. Ghioceii galbeni si zambilele si-au scos 'capul'. Afara ploua....astea nu-s semne de primavara?, sau ai intrebat la misto?
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

corneliuhrom

stupul naravas va va da cea mai mare productie  de miere [si tine loc si de catel ] dar  ebine ca 6 luni se umbla la stupi ,6 nu doar la interventii neprevazute  [dati le ce le trebuie la timp ,si va vor rasplati  :bzz:  purtati masca in 6 luni  ^:)^].

tinumaftei

Citat din: Fifi din Februarie 07, 2017, 03:29:26 PM
Multumesc pentru raspunsuri.
Am foarte mare grija cand ma duc la ele; nu culori inchise; nu parfum; nu haine spalate cu balsam; umblu in reluare si nu bruschez nu fac miscari mai ample.
ceilalti 2 stupi sunt luati de la aceeas persoana si sunt blande asa de blande ca poti lucre fara masca; asta e teroare indifferent de ce perioada din an este zici ca sunt caini de paza  si cand trec pe langa stup  te alearga sa te intepe iar daca ai luat podisorul e teroare atac general.
Cand ma uit sau lucrez la ele ma imbrac cu n haine (salopete cu bretele); manusi, 2 masti una peste alta (palari cu plasa) si daca scap cu cel putin 2-4 intepaturi sunt cel mai fericit.
Conform sfaturilor primate anu asta primu lucru este sa schimb matca.
Mai este ceva, omul in momente de panica de anxietate emana anumite endorfine. Dintre mamifere doar canidele receptioneaza cate ceva, da exista teoria ca albinele simt acest lucru, ca omul se simte in dificultate si atunci ataca mai puternic. Asa ca daca ai un echipament bun de protectie trebuie sa indeprtezi frica si este posibil ca dupa un prim asalt de recunoastere, albinele sa mai reduca din turatie. Fara frica!!

Eugen B

Da. Ia ceva topor cu tine sa vada ca nu glumesti :rotfl:

corneliuhrom

vorba d lor tinu si eugen in fata  :bzz: suntem considerati fratele ursului [am avut ocazia sa vad cu cca 40 ani in urma stup devastat de urs lual cu ghearele 3,4 rame din stup cu acoperis vopsit galben  batut ramele de pamint [gramezi de albini ]  mncat coroane miere si parte din puiet [ciine in cotet nu a zis nici ham  il lua pe el ]    ,[parerea mea ;puneti desupra cuibului mincare si nu i mai deranjati doar cu sirma[ nu la urs]  indoita pt ev  :bzz:moarte sa nu blocheze urdinisul.