Probleme la un stup.

Creat de gabiiasi, Ianuarie 24, 2017, 05:46:36 PM

« precedentul - următorul »

gabiiasi

Va salut stimati colegi. As dori sa ma ajutati cu ceva informatii in legatura cu un roi format anul trecut in iunie. Am observat pe data de 21 ianuarie in jur de 8-10 albine moarte la urdinis,am luat o albina si am strans-o de abdomen si am observat un lichid maroniu tasnind din ea.Aveti idee despre ce este vorba. Mentionez ca nu cred ca au avut zbor de curatire iar pe data de 5 ianuarie i-am pus o turta de 300grame o avea legatura cu turta.

bucovineanu

La aceasta ora toate albinele din stupi au intestinul incarcat mai mult sau mai putin, in functie de hrana pe care o au si in functie de cat au fost sau nu deranjate. Acele albine au murit si au fost scoase afara de catre celelalte in zilele mai caldute de la sfarsitul saptamanii trecute.

gabiiasi

Multumesc ptr. raspuns domnul Bucovineanu dar cum imi dau seama daca nu este ceva boala gen nosema.

bucovineanu

Chiar daca e vorba de ceva boala, atata timp cat frigul nu te lasa sa umbli in stup, nu ai ce sa le faci.

gabiiasi

Intrebarea este daca credeti ca am facut o prostie punand turta si neavand zbor de curatire. ))/

bucovineanu

Nu aveau mancare, sau de ce era nevoie de turta?

roi_ag

Dacă turta pe care ai dat-o a fost energetica și nu proteică eu zic să nu îți faci griji.
Temperatura a mai crescut și albinele scot suratele moarte pe scândura de zbor.
Albinele moarte sunt din cele care au menținut temperatura ghemului și este normal să aiba intestinele încărcate.Chiar dacă aveau zbor de curățire acele albine tot mureau pentru că se uzează.

gabiiasi

Mancare aveau dar m-am speriat cand am vazut la meteo ca vremea se strica acu 3 saptamani cu viscol in zona Iasului si am zis mai bine sa le pun o turta ca daca au mancare si nu se deplaseaza pe ramele marginase ca oricum cand le-am impachetat asta toamna nu am gaurit ramele ca sa poata sa treaca albinele de pe o rama pe alta. Apropo este o regula gauritul ramelor. turta nu era proteica cred era luata de la apicris nici nu am citit pur si simplu am urmarit meteo pe net si am vazut ca se strica vremea si am mers la apicris si am cerut o turta recunosc ca nu am citit pe ea ce fel de turta este dar oricum domnul cand ma auzit ca cer turta cred ca mi-a dat energetica ca am vazut pe site ca mi-a dat la 6.5 ron  aia proteica e 8ron.

bucovineanu

Acum nu ai ce sa faci decat sa astepti vreme potrivita zborului de curatare. Deci rabdare si albinele sa aiba liniste.

gabiiasi

Ieri 4 februarie am fost la stupi si am deschis cate un stup sa vad daca au mancat turta si au mancat-o pe toata asa ca le-am mai pus cate o bucata de turta de 300gr.avand in vedere ca vremea se strica in judetul IASI. Credeti ca exista riscul ca albinele sa blocheze cuibul cu acea turta veche si cea noua. Precizez ca ieri nu am putut sa scot cate o rama sa vad daca este puiet din cauza vremii.

bucovineanu

Faptul ca au consumat turta denota ca probabil albinele nu prea au mancare. Nu poate fi vorba de blocare.

cipik

Pune un consum de 1,5 kg in luna februarie, cele 300 de grame le ajung nici măcar 1 saptamana. Stai fără grijă iti trebuie multa mâncare sa blochezi acum cuibul.
Daca mănâncă da-le turte înseamnă ca au nevoie.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

iosifpascu

eu zic sa astepti zborul de curatire si dupa sa le dai proteina sa isi faca corpul gras
Pasiunea ta poate deveni o afacere profitabila.

www.lectiiapicultura.ro

oroles

Citat din: iosifpascu din Februarie 16, 2017, 09:41:12 AM
eu zic sa astepti zborul de curatire si dupa sa le dai proteina sa isi faca corpul gras

=)) :lol: :rotfl:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

corneliuhrom

dl oroles nu ride pierzi corpul gras  :nudie: urmaresc forum ardeal , :cu plăcere: dar de la un timp numai politica numai hidromekl  toti au fost cu ,nu da cu pietre  de ce se denatureaza acest forum ,sunt multi care urmaresc sa  acumuleze cunostinte apicole   :bzz: :-c am o propunere nu mai faceti politica si hai sa ne apropiem mai mult de  :bzz: si cei care vor sa parvina sa fie  :qp: [sincer cel care voia raspunsul nu a inteles nimic din poze ] [apreciez  postari  bucovineanu  stefan 1  p neamt  vulpea  care pun probleme  pt  :bzz: chiar si gica mosu  [care prin lungimea cuvintului ai timp sa intelegi cei bun din expunere ]  :ok: postati d lor probleme apicole  dac nu schimbati titlul da til in scadere , :qp:la un moment o sa vorbiti citiva  [ :coffee:luati va nr  de tf ] :-c.