Turta si perioada in care sa baga in stup

Creat de Fifi, Decembrie 22, 2016, 03:16:39 PM

« precedentul - următorul »

Fifi

Buna ziua
Subiectul este foarted elicat deoarece fiecare are propia reteta.
Intrebarile cele mai importante sunt:
- care este perioada optima pentru a pune turta la albine; tinand cont ca suntem in 22.12.2016 ?
- care este reteta de turat pe care o recomandati?
Rog sfaturi/opini.
Sunt incepator va rog sa dati cu sfaturi si nu cu pietre.

Closcutz

De obicei o familie bine pregatita de iernare nu are nevoie acum de turta. Pe 28 se anunta temperaturi mai marisoare....aproape de 10 grade. Daca ai multe roiuri mai mici, care nu au apucat sa-si formeze coroane frumoase vei observa prin plasa podisorului ca familia este sus...si atunci trebuie sa le aplici o turta energetica( fara polen sau inlocuitori). In mod normal familiile incep sa creasca puiet la sfarsitul lunii ianuarie si atunci automat creste si consumul de hrana. Sunt convins ca intr-o stupina obisnuita sunt macar cateva familii care nu stau roz cu hrana...pt ca e posibil ca ghemul sa nu se fi format acolo unde coroanele sunt mai frumoase...etc

bmdna

Am sa imi spun si eu parerea. Traim in epoca dezinformarii, cand anormalul, pentru ca il vedem la tot pasul devine normal. Asa e si cu turtele. Turtele s-au inventat ca o solutie de a salva o familie de albine de la moarte prin infometare. Prin urmare NU EXISTA o perioada optima pentru introducerea turtelor in stup. Situatia normala este sa se faca hranirea la sfarsit de vara, astfel incat fiecare familie sa aiba asigurata hrana pana la primavara. Orice turta ai pune, inclusiv una din cea mai buna miere, are efecte negative. Deci o tehnologie apicola corecta nu se bazeaza pe turte. Totusi, pot aparea situatii, in special cand esti incepator, cand nu reusesti sa asiguri toata hrana necesara. Aceste situatii trebuie sa fie exceptii care in timp trebuie sa dispara. Eu cred ca, in special, producatorii de turte, ca sa isi maximizeze vanzarile promoveaza acest tip de apicultura.

In mod normal, daca nu te pricepi, cred ca ar trebui sa apelezi la un coleg experimentat care sa verifice si sa-ti spuna daca mai ai miere in stupi. Daca albinele mai au miere, nu este cazul sa le deranjezi cu turte de pe acum.

Dupa parerea mea, daca albinele nu mai au hrana acum, singurele variante care iti ofera sanse sa treci iarna sint rama plina cu miere pusa culcat deasupra cuibului (cu distantiere si cu gaura in mijloc si daca permite podisorul) sau miere cristalizata pusa in punga. Alte variante precum turtele din comert sau cele home made din zahar daca le dai de pe acum vor face mai mult rau. In scimb, daca iarna a trecut, la primavara merg si acestea.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

NYK74

Cu toate descoperirile făcute de om pînă în zilele noastre ,bune ,sau mai descoperit si multe, multe tîmpenii,cum este spre exemplu TURTA.
Turta nu este spre folosul apicultorului poate al comerciantului ,apicultorul care merge utilizînd mereu turta,este slab pregătit ,ca să nu spun altfel.
La turtă sa ajuns din multà prostie,si marea lăcomie a omului care nu se mai satură.

corneliuhrom

d l bmdna are dreptate chiar daca podisorul nu permite si nu avetimiere pt pungi cred ca se poate sacrifica rama marginasa [se taie cu tot cu sirme se aplica peste rame ]se impacheteaza desupra  cirpe ziar  capac [cu spatiu de aerisire ]  [albinele ajunse sus de multe ori sunt apropiate de peretele insorit si restul ramei are miere ] in lungul ramei se deplaseaza  mai greu sau deloc de pe o rama pe alta [mentionez ca de cele mai multe ori rama pusa deasupra se va detiriora 'la forta majora prefer sa fac turte in casa prin invertitea zaharului .