Tratament in Noiembrie

Creat de Fifi, Noiembrie 02, 2016, 07:24:05 AM

« precedentul - următorul »

Fifi

Buna ziua, m si eu o intrebare. Se mai face tratament cu VF la aceasta data?
in luna Octombrie am aplicat 4 tratamente cu VF si de 4 saptamani am benzile cu mavirol in stup dar la ultimu control realizat duminica intr-un stup tot mai aveam  cei drept putin dar era puiet capacit si nu stiu daca sa-i mai factratament cu VF. ce sfaturi imi dati?
Sunt incepator va rog sa dati cu sfaturi si nu cu pietre.

oroles

Daca ai vreme calda si albinele nu sunt in ghem poti face tratamentul.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Fifi

Sunt incepator va rog sa dati cu sfaturi si nu cu pietre.

jon baz

Buna ziua, am si eu o intrebare asemanatoare: pe 28 octombrie am facut al doilea tratament cu varachet si albinele au scos la urdinis paduchi (cei drept putini, cam 10 -15, dar am stupi cu fund plin), daca mai fac un tratament cu varachet, exista riscul de a intoxica matca? Cand am facut ultimul tratament, nu mai aveam in mod sigur nicio celula de puiet capacit, dar ma pun pe ganduri paduchii aia de la urdinis. Ce ma sfatuiti: mai fac un tratament sau le dau pace? Multumesc frumos!!!

MirceaCalin

Citat din: oroles din Noiembrie 02, 2016, 07:35:13 AM
Daca ai vreme calda si albinele nu sunt in ghem poti face tratamentul.

oroles

10-15 la urdinis sunt mulți. De regulă, la mine nu observam niciun paduche. O singură data am vazut la unul 3 varroa. Doi erau morti si unul se invartea damblagit. La cat timp dupa tratament i-ai observat?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

jon baz

I-am observat cred ca a doua zi.

oroles

E ok. Altadata sa ii verifici cu foi de control sau cu  fund AV.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

jon baz

Multumesc frumos, Oroles! Insa acum m-ai facut curios: daca i-as fi observat la cateva ore sau dupa vreo 4-5 zile, care ar fi fost deosebirea cu privire la evolutia acarianului in stup?

stefan1

Citat din: jon baz din Noiembrie 04, 2016, 09:21:45 PM
Multumesc frumos, Oroles! Insa acum m-ai facut curios: daca i-as fi observat la cateva ore sau dupa vreo 4-5 zile, care ar fi fost deosebirea cu privire la evolutia acarianului in stup?

  Majoritatea paduchilor mor in prima zi dupa tratament. In cazul fundului plin, acestia sunt scosi la urdinis fie de albinele care ies si se debaraseaza afara de paduchii afectati, fie sunt scosi pe picioare de albinele care ies din stup. Daca verificam imediat sau la doar 2-3 ore dupa tratament, inca nu au cazut toti paduchii si mai cu seama nu au fost scosi pe urdinis in urma circulatiei albinelor. Daca se controleaza dupa 5-6 zile, parte din paduchii scosi vor fi suflati de vant sau vor fi carati de furnici (la data asta mai putin probabil) sau vor cadea de pe scandura de zbor tot datorita circulatiei albinelor. In mod sigur dupa 5 zile vor fi mai putini paduchi la urdinis decat a doua zi dupa tratament. Cel putin la mine asa se intampla si verificarea o fac a doua zi dupa tratament, cand gasesc numarul maxim de paduchi. Daca se pune o folie in fata stupului, se va observa ca multi paduchi se vor gasi pe ea, paduchi pa care nu i-am observa daca verificam doar la urdinis.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dinupaltinis

Citat din: oroles din Noiembrie 04, 2016, 05:00:16 PM
10-15 la urdinis sunt mulți. De regulă, la mine nu observam niciun paduche. O singură data am vazut la unul 3 varroa. Doi erau morti si unul se invartea damblagit. La cat timp dupa tratament i-ai observat?
Si eu acu doi ani si anul trecut cand dadeam cu VF tot asa vedeam 2-3 in toata stupina si miram de ce sunt asa putini,si cand sa-i impachetez m-am ingrozit cand am vazut cati erau pe albine.Anul asta am schimbat substanta si sa vezi cati erau la urdinis,chiar si a doua zi.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

oroles

Baga la cap ce a zis dl. stefan1. Asa e, a doua zi observi cei mai multi paduchi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

jon baz

 In concluzie, cum prind vreme buna, fac un tratament. Multumesc frumos pentru raspunsuri!!!

NYK74

Imediat după tratament, pun la urdiniș cîteva bucățele mici de piatră de munte,care nu au fețele drepte.A doua zi găsesc varooua de obicei sub acele pietre.Am stupii cu fundul plin,cu exceptia unuia care are fund cu plasâ,la acela îi gasesc în tăvița de dedesubt.