Cateva intrebari ?

Creat de Gabriel.B, Octombrie 29, 2016, 09:29:07 PM

« precedentul - următorul »

Gabriel.B

Buna sunt in stadiul in care am cele mai multe intrebari , in prezent nu detin nici un stup gol macar dar sunt hotarat sa imi achizitionez 1-2 stupi im viitorul apropiat.
Din ce am citit pe forum si din 10 de filmulete as dori sa incerc sistemul prezentat de DM in varianta noastra dadant cuibul sa fie pe doua corpuri de 3/4 la fel si magazia 3/4 din pricina inventarului este cea mai buna solutie si tinand cont ca va fi doar stationar greutatea caturilor nu va fi o proglema , astept parerile voastre .
Alta intrebare la achizitionarea materialului biologic ce recomandati sa cumpar o familie / 2 roiuri /s-au 2 roiuri pachet tinand cont ca la primele 2 variante majoritatea stuparil au cuiburile 1/1 si eu doresc sai fac 3/4 care ar fi solutia cea mai potrivita ?
Gabi

Kiwi Bee

Bun venit pe forum Gabriel.

Eu recomand sa cumperi ce gasesti mai aproape de tine. Scrie din ce zona esti si poate vor fi colegi care te pot indruma si mai bine.

Dupa ce tiai cumparat 2-3 stupi vei face diviziuni in cutiile "tale" adica in modelul de Dadant3/4 cum doresti tu. Apoi cind stupii pe care iai cumparat se vor intarii ai poti vinde si ramai cu ce tiai dorit initial.

Iar pina la primavara sa citesti si ceva carti. In special despre boli.

pistol28

Citat din: Gabriel.B din Octombrie 29, 2016, 09:29:07 PM
..............................................................................
sunt hotarat sa imi achizitionez 1-2 stupi im viitorul apropiat.
..............................................................................
:welcome:

:bzz: :bzz: :bzz: se cumpara primavara prin aprilie, de la cel putin 5 km distanta de locul unde le amplasezi si dupa apusul soarelui cand toate culegatoarele sunt acasa.

iarna asta ai de "rontait" la acest forum,  plus la biblioteca.

mierea e dulce dar  :bzz: :bzz: :bzz: inteapa, faci testul de alergie la intepatura de  :bzz:, adica pride una si pune-o sa te intepe scoate-i imediat "acul" prin RAZUIRE.

cumpara/procura/confectioneaza masca, daltita inox, afumatoare, manusi albe din piele + cotiere albe, bluza alba
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Gabriel.B

Sunt din Timisoara alergie la veninul de albina nu am cand eram copil aveam un vecin apicultor pe care il ajutam cand era pe acasa cu ele batrunul imi tot explica ce si cum dar find copil nu eram prea atent .
Gabi

pistol28

 de mic ai fost vaccinat,  mirosul :bzz: :bzz: :bzz: /stupului intrat in suflet, acolo ramane si  pleaca impreuna in neant.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Gabriel.B

Ai dreptate am si primit pe vremea aia 2 stupi orizontali adevarat nu noi dar utilizabili si 25 rame noi dar nu mau lasat parinti dar acum ca am terenul meu si casa in constructie cred ca imi pot implini acest vis ;)
Gabi

pistol28

spor la munca, distractia, adica   :bzz: :bzz: :bzz: la primavara, succes.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

francisc

 Atentie! Apicultura provoaca dependenta, :welcome:
Daca nu ai un apicultor   sa te ajute, foloseste forumul ,ai de la cine invata .
Am inceput acum 6 ani ,  fara sa am cine ma ajuta ,m-am documentat numai de pe forum,  ma ajutat foarte mult,am inceput cu un roi , acum am 10 familii , mortalitate 0 si le multumesc tuturor pentru sfaturile utile. ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^  Succes!
Daca albina ar sti pentru cine face mierea, poate nu ar mai face-o asa de dulce.( Mihai Codreanu)

pistol28

Toamna se numara bobocii,
Primavara se numara  :bzz: :bzz: :bzz:
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi