Albinele mele!

Creat de Seri0ux, Iulie 24, 2014, 08:46:54 AM

« precedentul - următorul »

Seri0ux

Buna ziua! ma confrunt cu o problema de care doar acuma mi-am dat seama.In primavara am cumparat o familie de albine pe 10 rame (puiet pe 6) La inceputul lui iunie am facut din ea 2 roiuri le-am dat botci de roire totul bine si frumos. Am inceput sa le dau sirop sa-i intaresc.Acuma sunt pe 7-8 rame. Din familia de baza am mai facut un roi deoarece a fost iar pe 10 rame.La amandoua le-am dat sirop sa le intaresc.Si ele sunt tot pe 7-8 rame . Din iunie si chiar si acuma tot in sirop le tin. De ce nu aduna nimic?. Tot pe 0 sunt cu mierea. am in gradina floarea soarelui, cam la 1km cultura de floarea soarelui,poliflora din prostie. Nimic!!! doar sirop sirop sirop. Chiar si cand a fost perioada salcamului am in total prin imprejurimi cam 1hectar de salcam. Nici atunci o lingura de miere de salcam nu am vazut! Stau cateodata si ma uit la urdinis,toata ziua vin si merg destul de multe zic eu. Acuma familia de baza nu stiu ce s-a intamplat cu ea. Cand sunt cam la 2-3 metrii de stup deja sunt pe mine cu zecile. Ce sa mai ridic capacu la stup,ca trb sa ma indepartez de el,ca vin ca si rachetele. Sambata trecuta ca am incercat sa-l deschid (sa le dau iar sirop) nu am putut sa bag punga la ele. Noroc ca am manusi de cauciuc in 5 secunde am fost negru pe mana de albine. Nici fumul nu are nici un efect,ba chiar bazaie mai tare si sunt mai nervoase.

oroles

Cred ca nu stii diferenta intre hranirea de stimulare si cea de completare. La hranirea de stimulare, in veci nu ai sa vezi adunat in rame. Practic, zaharul pe care il dai tu este folosit de albine pentru cresterea puietului. Daca ai bagat sirop, cred ca acum ar trebui sa ai rame frumoase cu puiet, in ciuda faptului ca dintr-o familie ai facut doua, lucru ce nu se prea obisnuieste, slabind prea tare familiile. Trebuie sa intelegi ca pentru hrana coloniei albinele folosesc cea mai mare parte din miere. Productia de miere pe an a unui stup poate trece de 100 de kg, dar cea mai mare parte este folosita de albine pentru consumul propriu, plusprodusul fiind exploatat de apicultor sub forma de miere marfa.

Daca vrei sa vezi adunat siropul de zahar in rame baga-l la sfarsitul lui august si in septembrie.

Recomand citirea cartii: Hranirea albinelor de Ion Miloiu. O gasesti in biblioteca Apiardeal. E scurta, are 59 de pagini dar iti va raspunde la intrebarile tale.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Seri0ux

le-am dat sirop deoarece sunt uscate ramele,nu au nimic. Doar puiet. sa le las sa moara de foame?

oroles

Daca nu le mai dai tendinta va fi de a reduce puietul si de a aduna miere. Ideea mea era ca nu vor aduna deoarece instinctul de dezvoltare este inca destul de mare la familiile tale si inhiba instinctul de a aduna.

Cantitatea de albina cum e? Poate si aici e un dezechilibru! Daca ai putina albina care sa se ocupe de puiet, doar o parte mica din albine se va concentra pe cules!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dodo79

sunt 7-8 rame de puiet sau in total?
eu zic ca le-ai invatat cu siropul  si au devenit lenese.daca ai cat(magazie) sa o dai jos.
depinde si de cata albina ai, cum spunea si oroles.daca ai doar 4-5 rame cu puiet si nu ai albina multa atunci cine sa culeaga?
agresivitatea  poate fi de la lipsa de cules,si poate fi si de la faptul ca poate le-ai deranjat (bruscat) prea tare.este topic cu albine agresive.citeste-l.eu doar asa am scapat ca l-am dus 2 saptamani departe si sa linistit.poate e nevoie si de o schimbare a matcii.

TDI

#5
Din 10 rame de albine cu 6 puiet a făcut 4 colonii care au 28-32 rame albina acum, aproape de începutul lui august. Inmultire 300%. Si mai vrei si miere. Vorbim la primăvara... dar tine minte, la 1 noiembrie trebuie sa ai 4-5 rame de albina in fiecare, albina, ceara, lemnul cântărind 3-4 kg - hrana trebuie sa aibă fiecare rama de la 2.5 kg in sus. Deci ai nevoie de o cantitate de hrana in rame de la 40 kg pana la 60 kg, tu trebuie sa le dai cu 20% mai mult.

Seri0ux

bine ma,eu scriu una voi intelegeti alta,credeam ca pot fi ajutat dar m-am inselat. Bafta! ultima postare a mea.

TDI

Daca ajungi la 1 aprilie cu stupii, deja ai castigat experimentul. Daca extragi miere din stupii astia la anul... Sa faci o matematica, cat ai băgat si cat iese.

dodo79

Citat din: TDI din Iulie 24, 2014, 10:02:11 AM
Din 10 rame de albine cu 6 puiet a făcut 4 colonii care au 28-32 rame albina acum, aproape de începutul lui august. Inmultire 400%. Si mai vrei si miere. Vorbim la primăvara... dar tine minte, la 1 noiembrie trebuie sa ai 4-5 rame de albina in fiecare, albina, ceara, lemnul cântărind 3-4 kg - hrana trebuie sa aibă fiecare rama de la 2.5 kg in sus. Deci ai nevoie de o cantitate de hrana in rame de la 40 kg pana la 60 kg, tu trebuie sa le dai cu 20% mai mult.
eu din 2 familii am facut 6 roi,inainte de salcam.acum sunt pe 5,6,7 rame puiet.i-am dus la floare.au coronitele pline cu miere capacita plus rame cu pastura.unul dintre ei a inceput sa urce in cat.ma gandesc ca si la el trebuie sa fie ceva miere.sau poate el vrea sa fie miere ptr extractie.asa ceva nu ar trebui sa se gandeasca.
Seri0ux ,bucura-te ca se dezvolta familia.lasa mierea ptr la anul.
cum a spus si TDI, ai grija sa intre in iarna cu albina si pastura.cel putin 10-12 kg/stup.
eu sunt in aceeasi situatie ca si tine.eu nu ma astept sa scot miere.trebuie sa te axezi anul acesta pe inmultire si intarirea familiilor.

dodo79

Citat din: Seri0ux din Iulie 24, 2014, 10:10:24 AM
bine ma,eu scriu una voi intelegeti alta,credeam ca pot fi ajutat dar m-am inselat. Bafta! ultima postare a mea.
bafta si tie.poate o sa iti dai seama ce faci inainte sa faci vreo prostie cu ele.imi cer scuze ca te-am sfatuit.daca 2 intelegem "alta" nu trebuie sa te oftici.incercam sa iti fim de ajutor.

TDI

Nu cumva sa-i tratezi acum si când nu mai au puiet, trateza-i peste vreo luna si prin decembrie sau la anu'. Acarianul intelege ca esti mai nervos si o sa-ti lase albinele in pace. Mai bine sa nu-i tratezi deloc!  ))/

nicomico

SeriOux-ule interesanta atitudine ai fata de aceste persoane care incearca sa te sfatuiasca.Cred ca de aceea se retrag multi sa mai dea sfaturi.Numai bine iti doresc si cand mai ai vreo nedumerire intreaba .

Mihai Sergiu

A fost un an destul de greu peste tot in tara, in primavara chiar daca am avut culegatoare nu am adunat nimic. Daca ai facut roi sa stii ca ramai cu putina albina culegatoare ,iar siropul care il dai il transforma in puiet . Continua sa dai sirop si vei avea de castigat, poti face si o hranire de completare si apoi sa stimulezi in continuare
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Cris

#13
si eu ma aflu tot intr-o situatie de acest gen.
am avut o familie cu matca beton =D>, a roit ca nu am apucat sa ii pun catu la timp.
roiu maricel cu matca batrana, m-am uitat in stup, stupul bine populat cu albina si 7-8 rame de puiet, plus evident botci.
am bagat roiu in alta lada, i-am dat o rama de puiet, in rest foita ca nu aveam alceva, insa matca asta e ceva de speriat ca intr-o luna si ceva a umplut din nou lada, si inainte sa ma apuc sa ii dau cat si-a tras din nou botci si a roit.
din acest stup din care mi-a iesit matca batrana a iesit si un roi secundar de are o matca de toata frumusetea, care si ea a umplut stupul si a roit. deci si roiul primar si roiul secundar si-au mai tras cate un roi fiecare, aceste ultime roiuri avand acum intre 3 si 5 rame de puiet fiecare.
si asa dintr-un stup am ajuns sa am cinci, si sant curios ce o sa fac cu ei in toamna.
banuiesc ca daca au 6 rame de albina pot sa ii iernez si nu va trebui sa ii unesc,
oricum nu am de gand sa ii indop cu sirop, le mai dau asa din cand in cand cate 2-300 de ml si o sa le mai dau la sfarsitu lui august ceva de completre
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

Kiwi Bee

Citat din: Cradle din Iulie 24, 2014, 12:51:24 PM
A fost un an destul de greu peste tot in tara, in primavara chiar daca am avut culegatoare nu am adunat nimic. Daca ai facut roi sa stii ca ramai cu putina albina culegatoare ,iar siropul care il dai il transforma in puiet . Continua sa dai sirop si vei avea de castigat, poti face si o hranire de completare si apoi sa stimulezi in continuare

Corect, cam asta ar fi solutzia. Ajutate, ajutate pina la sfirsitul toamnei.