albinele descapacesc puietu de trantor . De ce?

Creat de vasile_ion_27, Iunie 13, 2014, 01:45:20 PM

« precedentul - următorul »

vasile_ion_27

sunt roi pe 5 rame formati prin divizare in 3 a unui stup pe 10 rame. La un roi in care a intrat cele mai multe lucratoare si care este si cel mai dezvoltat, e pe 6 rame , am gasit 2 botci in psrtea de jos a fagurelui , un am distruso crezand ca nu e ouata iar cea dea doua am lasato . E necapăcita si are in ea larva. Are matca cumpărata in monentul divizariii, acum 2 saotamani .pe faguri sunt oua larve si puiet  capăcit.de la cine am cumpărat matca mia zis ca  e de anu trecut. Toti cei trei roi am obseervat ca rod capăcelele la puietu de trantor ., de ce?

mihai.vr

Nu am inteles, au matca toti 3 roii sau nu?
Au suficienta mancare? Se poate sa ii roada sau sa ii scoata afara pe cei deja eclozionati pentru ca nu au suficienta miere.

vasile_ion_27

matca au toti cei trei roi. Polen nu prea este in faguri. La cel mai dezvoltat a aparut 2 botci necapacite dar cu larve in ele. Una am rupto iar pe cealalta am lasato. De ce a facut 2 botci daca are matca? Vrea sa roiasca sau schimb de matca? Botcile lea facut in partea de jos. Matca am cumparato acum 2 saptamani de la cineva care mia zis ca e de anu trecut.

dodo79

Citat din: vasile_ion_27 din Iunie 13, 2014, 10:13:41 PM
matca au toti cei trei roi. Polen nu prea este in faguri. La cel mai dezvoltat a aparut 2 botci necapacite dar cu larve in ele. Una am rupto iar pe cealalta am lasato. De ce a facut 2 botci daca are matca? Vrea sa roiasca sau schimb de matca? Botcile lea facut in partea de jos. Matca am cumparato acum 2 saptamani de la cineva care mia zis ca e de anu trecut.
am patit-o si eu cu un roi.matca noua cumparata a fost primita dar si-au tras botci.pana la urma le-au distrus tot ele.
puietu de trantor poate fi descapacit daca este prea mult trantor in roi, lipseste  mancarea, a racit,  posibil si lipsa apei.

vasile_ion_27

cred ca din cauza ca sunt prea multi trantori in roi.

filip

Albina descapaceste puietul de trantor in momentul cand in natura lipseste nectarul.
Nu uita ,albina e mai desteapta decat noi!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

vasile_ion_27

azi mam uitat la roiul care avea botca si deja a capăcit-o. Am cautat matca am gasito. Puiet capacit este. Oua de o zi de doua zile sunt. Larve sunt. Matca am cumpărato de vreo 3 saptamani .. Roiul lam format prin divizare. Botca e in partea de jos a fagurelui. Ar trebui sa o distrug? Sau sa o las ca sa isi schimbe matca? După  eclozare ce se va intampla cu matca veche?

oroles

Regina batrana, de regula, pleaca cu roiul. Daca au capacit-o si vezi oua multe, drepte inca poti sa o mai distrugi. :D Mie imi place si atunci cand roiesc deoarece mai innoiesc reginele. E adevarat ca miere mai putina...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani