Am ramas fara matca!

Creat de dersky, Octombrie 01, 2012, 05:06:09 PM

« precedentul - următorul »

dersky

 :yahoo_cry: La ultimele trei vizite pe care le-am facut la un stup de-al meu nu am mai zarit matca. Astazi chiar am cautat-o bine si s-ar parea ca am ramas fara matca chiar in prag de iarna. Ce as putea sa fac acum? Eu am doar doi stupi, am inceput cu doua roiuri in vara asta. Mam gandit la varianta unificarii dar mi-e frica. Daca imi omoara cealalta matca? Va rog din suflet sa ma ajutati!

filip

Acum matca nu-i mai mare ca o albina.Si un ochi experimentat nu-i este usor sa o depisteze.In general matcile au incetatouatu.Lasa stupul in pace pana in primavara.Eu cred ca ai matca.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dan motu

      Ce simtome au albinele cand deschizi lada,fara a folosi fumul?Daca ventileaza puternic cand desfaci ramele si au un zumzet prelung inseamna ca nu ai matca,asta fara sa folosesti fumul deloc ,daca nu ventileaza puternic inseamna ca totul este ok,se mai poate vedea si dupa cum umbla la urdinis,pe polita de zbor,albinele care nu au matca unbla agitate pe polita de zbor  stanga dreapta ,pe peretele lazii ca si cand ar cauta ceva

tassevasi

Citat din: dersky din Octombrie 01, 2012, 05:06:09 PM
:yahoo_cry: La ultimele trei vizite pe care le-am facut la un stup de-al meu nu am mai zarit matca. Astazi chiar am cautat-o bine si s-ar parea ca am ramas fara matca chiar in prag de iarna. Ce as putea sa fac acum? Eu am doar doi stupi, am inceput cu doua roiuri in vara asta. Mam gandit la varianta unificarii dar mi-e frica. Daca imi omoara cealalta matca? Va rog din suflet sa ma ajutati!
Si eu cred ca ai matca  ,ele acum au incetet  ouatul  ,de acord cu Filip.
   Numai bine .

apivasmob

Nu este o regula depinde de zona in care sunt (la mine 10% din matci au incetat ponta) dar semnele daca nu este matca in familie le-a spus Dan.
Sanatate tuturor apicultorilor

4unix

Buna,
Am un roi din primavara strans pe cinci rame care a ramas fara matca, acum o saptamana l-am ascultat si parea in regula, acum doua zile , temp. peste 12 grade, am observat  albine agitate la urdinis, intrau, ieseau,.... si asta pe la ora 16:30. Astazi, fiind vremea calda, l-am verificat si am gasit botci de salvare pe doua rame, cautand cu atentie in fata stupului am gasit si matca moarta.
Ce ma sfatuiti sa fac, nu am matci de rezerva si ma gandesc ca daca si maine este la fel de cald sa-l unesc cu un alt roi, dar nu stiu cum sa procedez, nu am mai facut unififcari la vremea asta, m-am uitat si prin manual dar nu am gasit o descriere a procedeului.

Va multumesc mult.  :hi:

mape 48-petru manea

daca sunt botci de salvare ,trebuia sa la rupi
mai avea si alt puiet in cuib ?
daca mai avea puiet capacit probabil erau botci de salvare
daca erau numai botci atunci sigur acea fam.este bezmetica si in cazul acesta este f.riscant sa o mai unesti
unirea cea mai sigura este cu ziarul si unificarea mirosului

4unix

Buna,
Mai avea o palma de puiet capacit, nu cred ca este besmeticit deoarece l-am ascultat duminica si nu era agitat. Voi rupe botcile si voi proceda asa cum imi spui, tuica si ziare.

Multumesc mult.

stefan1

  Daca ai gasit matca moarta in fata lui, sigur nu-i besmetic. La vremea asta unirea se face destul de usor si cu putine riscuri. Depinde si ce temperaturi vor fi in zilele urmatoare. Daca sunt maxime sub 10 grade, s-ar putea ca ziarul care separa cele doua familii sa fie o bariera serioasa, de aceea practica niste gauri mai mari in el. Grija sa distrugi inainte toate botcele de salvare si daca are puiet, acea rama fie o scoti si renunti la acel puiet, fie o bagi, fara albine, in familia cu care vrei sa o unesti. Altfel unirea se va face mai greu, ca unele albine parasesc greu puietul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

4unix

Sper sa fie vremea buna astazi si sa-l unesc, va spun diseara ce am facut.

Multumesc pentru raspunsuri.  :hi:

dorindafi

altzii au ramas fara nevasta shi nu s-au mai vaitat   =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

4unix

Merci de incurajare Dorindafi  =))  =))  =)) .
Gata, tuica, ceapa si ziar si l-am unit cu alt roi, sper sa iasa bine si sa nu pierd si a doua matca, am distrus toate botcele inainte de unificare. O sa-l verific peste cateva zile si va spun ce a iesit.
Astazi aduceau polen la greu, ciudata vreme, va atasez o poza.

Merci mult pentru sfaturi.  :hi:

desprealbine

Citat din: 4unix din Noiembrie 29, 2012, 02:22:24 PM
Buna,
Am un roi din primavara strans pe cinci rame care a ramas fara matca, acum o saptamana l-am ascultat si parea in regula, acum doua zile , temp. peste 12 grade, am observat  albine agitate la urdinis, intrau, ieseau,.... si asta pe la ora 16:30. Astazi, fiind vremea calda, l-am verificat si am gasit botci de salvare pe doua rame, cautand cu atentie in fata stupului am gasit si matca moarta.
Ce ma sfatuiti sa fac, nu am matci de rezerva si ma gandesc ca daca si maine este la fel de cald sa-l unesc cu un alt roi, dar nu stiu cum sa procedez, nu am mai facut unififcari la vremea asta, m-am uitat si prin manual dar nu am gasit o descriere a procedeului.

Va multumesc mult.  :hi:
punel in aceeasi lada cu un roi mai slab dar cu spatiu intre ele

Bistriteanul

Citat din: desprealbine din Noiembrie 30, 2012, 06:26:59 PM
Citat din: 4unix din Noiembrie 29, 2012, 02:22:24 PM
Buna,
Am un roi din primavara strans pe cinci rame care a ramas fara matca, acum o saptamana l-am ascultat si parea in regula, acum doua zile , temp. peste 12 grade, am observat  albine agitate la urdinis, intrau, ieseau,.... si asta pe la ora 16:30. Astazi, fiind vremea calda, l-am verificat si am gasit botci de salvare pe doua rame, cautand cu atentie in fata stupului am gasit si matca moarta.
Ce ma sfatuiti sa fac, nu am matci de rezerva si ma gandesc ca daca si maine este la fel de cald sa-l unesc cu un alt roi, dar nu stiu cum sa procedez, nu am mai facut unififcari la vremea asta, m-am uitat si prin manual dar nu am gasit o descriere a procedeului.

Va multumesc mult.  :hi:
punel in aceeasi lada cu un roi mai slab dar cu spatiu intre ele
Raspunsul tau nu este complet. Sa il lase asa departat pina de Paste?
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

4unix

Buna,
Aseara l-am ascultat si torcea linistit, cred ca am reusit.

Va multumesc pentru ajutor.  :hi: :hi: :hi: