Amplasarea stupinei

Creat de creiveancristi, Februarie 14, 2012, 08:08:23 PM

« precedentul - următorul »

Muntoiu Radu

Iarna iti trebuie soare si vara umbra. Daca nu ai umbra vara, someaza si stagneaza. Dar iarna la 7 grade la soare o familie cu puiet se poate deplasa pe rame dupa miere, dar una aflata la umbra poate muri pe puiet. Deci daca trebuie sa alegi una din doua, alege soarele, in opinia mea e raul cel mai mic.
Dar mai bine alegi calea de mijloc - eu mi-am facut din papura niste parasolare pe care le pun pe stupi vara (se vede clar diferenta intre cei cu protectie si cei fara) si iarna sunt protectie anti-vant.

dorindafi

si cite colonii ai cu parasolar?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

stefanm

Eu pun vara pe stupi placi de polistiren peste care pun o tigla ,o piatra etc si am fost multumit ca pana sa fac asa mi s-au topit fagurii dati la crescut %%-
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

un OM

Sesizati in discutia de mai sus avantajul fundului antivaroua?

Muntoiu Radu

Citat din: dorindafi din Ianuarie 31, 2015, 04:40:03 PM
si cite colonii ai cu parasolar?
Am facut pentru toate (16) in Iunie. Nu am mai vazut barba la stupi dupa ce le-am facut, oricat de cald a fost. Sunt astea rezemate de gard :

dorindafi

intreb si eu : cind vei ajunge la un numar mult mai mare si spatiul nutzi va mai permite sa tzii stupii distantzatzi intre ei atunci ce vei face ?
shi inca ceva :daca mergi la un cules unde nu ai umbra shi stai citeva saptamani , bate vintul etc., ce faci ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Muntoiu Radu

Citat din: dorindafi din Februarie 01, 2015, 10:51:36 AM
intreb si eu : cind vei ajunge la un numar mult mai mare si spatiul nutzi va mai permite sa tzii stupii distantzatzi intre ei atunci ce vei face ?
shi inca ceva :daca mergi la un cules unde nu ai umbra shi stai citeva saptamani , bate vintul etc., ce faci ?

- Daca stupii sunt mai apropiati atunci e mai bine - "parasolarele" acopera mai multi...
- Spatiu o sa am totdeauna la marginea stupinei, unde ii pun pentru protectie impotriva vantului iarna.
- scumpi nu sunt, de fapt sunt gratis - am o mlastina la 10m de gradina.
- grele nu sunt decat cand ploua (papura se imbiba cu apa).
- cand voi ajunge sa fac si eu pastoral, daca voi avea spatiu le voi lua cu mine; nu e un efort prea mare. Ca spatiu, pentru 16 stupi, volumul cumulat e cam de 1 metru cub.
- pun bolovani pe ele cand le pun pe stupi si nu am avut probleme cu vantul pana acum.

In fine, nu sunt mare branza parasolarele astea, dar ajuta cand temperatura trece de 27-28 de grade afara. Cam ala am vazut ca e pragul de disconfort pentru o familie normala de albine. Nu stiu cat de mult ajuta productia, dar clar albinele sunt mai putin stresate, ceea ce pentru mine conteaza mult... Puteti acoperi un singur stup vara asta pentru comparatie si veti trage singuri concluziile.

dorindafi

daca nu practic eu asta nu inseamna ca e rau
la fraza asta ,,- pun bolovani pe ele cand le pun pe stupi si nu am avut probleme cu vantul pana acum.''  , am dubii.fiind vara si adie vintul nu crezi ca le deranjeaza ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Muntoiu Radu

Citat din: dorindafi din Februarie 01, 2015, 11:12:55 AM
daca nu practic eu asta nu inseamna ca e rau
la fraza asta ,,- pun bolovani pe ele cand le pun pe stupi si nu am avut probleme cu vantul pana acum.''  , am dubii.fiind vara si adie vintul nu crezi ca le deranjeaza ?
Ce sa le deranjeze ? Zgomotul ? Nu prea fac zgomot. De fapt nu am auzit niciodata zgomot din directia aia. Dupa cum se vede in poza, au spatii largi prin care intra vantul (nu si soarele). Numai o furtuna serioasa le poate lua pe sus. Daca erau lipite perfect era alta situatia...

Eugen B

Tu glumesti? in pastoral cu asa ceva? Daca ai cativa stupi poate. Dar cand vei face pastoral macar cu 80 sa faci poze. Cand faci pastoral trebuie sa sti unde sa ii asezi. stationarul e una pastoralul alta

dorindafi

Citat din: Eugen B din Februarie 01, 2015, 11:55:56 AM
Tu glumesti? in pastoral cu asa ceva? Daca ai cativa stupi poate. Dar cand vei face pastoral macar cu 80 sa faci poze. Cand faci pastoral trebuie sa sti unde sa ii asezi. stationarul e una pastoralul alta
=D>
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Eugen B

Ca si protectie de vant si soare recomand in jurul stupinei stationare pomi , si daca vad bine papura aia o ai prinsa de gard. De ce nu pui pe gard corn sau ceva melifer, ce vrei tu, te va ajuta si cu polen care primavara e important, si poate si putin nectar si iarna te va proteja si de vantul rece. E doar o idee

Muntoiu Radu

Citat din: Eugen B din Februarie 01, 2015, 11:55:56 AM
Tu glumesti? in pastoral cu asa ceva? Daca ai cativa stupi poate. Dar cand vei face pastoral macar cu 80 sa faci poze. Cand faci pastoral trebuie sa sti unde sa ii asezi. stationarul e una pastoralul alta
Am zis "daca voi avea spatiu". Daca nu, voi gasi alta solutie...

Dupa pomi nu pot astepta 5-10 ani, pentru umbra. Pentru vant am inceput sa pun zmeura...

Eugen B

Nu vei avea spatiu, si nu prea exista alta solutie. Trebuie sa stiu unde sa iti pui stupina. In plus nu trebuie sa stai 5-10 ani pentru pomi, daca iei pawlonia sau mai exista si alte specii de pomi in maxim 2-3 ani vei aveai umbra suficienta pentru stationar. Cumperi puieti de 2-3 ani din diferite specii sau gasesti tu ceva.
Cu putini stupi poate vei putea cara dupa tine tot felu de lucruri, dar nu cred ca se merita sa faci pastoral cu cativa stupi. Macar sa faci cu minim 50. Eu iti doresc succes si iti garantez ca exista pomi dupa care nu astepti 5-10 ani.
Oricum apicultura e ceva pe termen lung si pomii plantati de tine in stupina te vor ajuta pe viitor ca iti da polen si nectar primavara. Nu trebuie sa te baricadezi cu papura. Zmeura este f buna si eu am plantat in ultimii 2 ani zmeura si este  f buna.

Muntoiu Radu

Citat din: Eugen B din Februarie 02, 2015, 10:21:01 AM
Nu vei avea spatiu, si nu prea exista alta solutie. Trebuie sa stiu unde sa iti pui stupina. In plus nu trebuie sa stai 5-10 ani pentru pomi, daca iei pawlonia sau mai exista si alte specii de pomi in maxim 2-3 ani vei aveai umbra suficienta pentru stationar. Cumperi puieti de 2-3 ani din diferite specii sau gasesti tu ceva.
Cu putini stupi poate vei putea cara dupa tine tot felu de lucruri, dar nu cred ca se merita sa faci pastoral cu cativa stupi. Macar sa faci cu minim 50. Eu iti doresc succes si iti garantez ca exista pomi dupa care nu astepti 5-10 ani.
Oricum apicultura e ceva pe termen lung si pomii plantati de tine in stupina te vor ajuta pe viitor ca iti da polen si nectar primavara. Nu trebuie sa te baricadezi cu papura. Zmeura este f buna si eu am plantat in ultimii 2 ani zmeura si este  f buna.
Oricum nu cred ca voi face pastoral vreodata. Pastoralul din ce stiu eu se face in primul rand pentru miere. Mierea e cel mai putin profitabil produs al stupului si pe termen lung nu stiu cat ma va interesa mierea, probabil va fi un produs secundar...

Chestia cu pomii nu stiu daca e asa buna - am nevoie de soare din Septembrie pana in Mai. Umbra imi trebuie numai vara.