Amplasarea stupinei

Creat de creiveancristi, Februarie 14, 2012, 08:08:23 PM

« precedentul - următorul »

creiveancristi

Imediat dupa ce se incalde vremea si prind o zi prielnica vreau sa-mi mut stupii pe o noua locatie.Trebuie ca de pe acum sa-mi fac niste calcule privind noul amplasament.
Am gradina mare,aproximativ 2 hectare in spatele casei si am posibilitatea sa-i pun si sub pomi la umbra in livada si in locuri cu soare de dimineata pana seara fara umbra.
D-voastra unde aveti amplasata stupina si ce recomandare imi faceti?
Multumesc!

relutu

Daca ai putea,punei undeva unde sa aiba dimineata soare si dupa amiaza sa aiba umbra;adica sa aiba umbra cand e caldura mare.

mape 48-petru manea

Stupii se pun in locuri insorite
-iarna sunt incalziti de soare
-vara inpotriva caldurii se foloseste iarba pe capace si fund antivarooa

bucovineanu

Daca sunt amplasati sub bataia soarelui e foarte greu de lucrat  atunci cand e foarte cald, atat pentru albine cat si pentru apicultor.

bee_lover

Daca poti sa-i pui sub pomi eu zic sa ii pui acolo, iarna le cam cad frunzele la copaci si o sa intre soarele iar vara le prinde de minune umbra copacilor mai ales in zilele calde.

creiveancristi

Citat din: bucovineanu din Februarie 14, 2012, 10:31:05 PM
Daca sunt amplasati sub bataia soarelui e foarte greu de lucrat  atunci cand e foarte cald, atat pentru albine cat si pentru apicultor.
Exact asa am patit asta vara,sunt in bataia directa a soarelui si am crezut ca mor de cald.Fiind primul an cu albine lucram cu combinezonul apicol pe mine,i-mi era frica fara.
Intr-o zi mi s-a lipit plasa de la masca apicola de fata de la transpiratie,a venit o albina si m-a intepat in frunte prin masca;urmarea:repaus total doua zile!

bee_lover

Sunteti alergic sau v-ati umflat tare?

creiveancristi

Citat din: bee_lover din Februarie 15, 2012, 10:02:07 AM
Sunteti alergic sau v-ati umflat tare?
Nu cred ca sunt alergic dar daca ma inteapa la cap mi se umfla pleoapele de abia mai vad.M-au intepat de trei ori la cap anul trecut si exact acelasi lucru am patit.Intepaturile la corp,o mica umflatura si atat.

mape 48-petru manea

Hristea spunea : Stupii se amplaseaza in locuri insorite ferite de vant"
Eu am o umbrela pe care o pun langa stupul in care lucrez in pozitia dorita,dar fiecare face cum doreste :hi:

creiveancristi

Citat din: mape 48 din Februarie 14, 2012, 08:41:35 PM
Stupii se pun in locuri insorite
-iarna sunt incalziti de soare
-vara inpotriva caldurii se foloseste iarba pe capace si fund antivarooa
Si daca nu sunt cu fund antivarooa,tot la soare recomandati sa-i pun?

mape 48-petru manea

pe vremea lui Hristea nu era "cu fund anti varooa " tot el spunea sa se umbreasca cu fan peste capace
ori ce varianta are avantaje si dezavantaje ----tu aplici ce crezi ca se potriveste la tine

creiveancristi

Albinele salbatice de obicei isi fac cuib in scorburi de copaci,deci la umbra,nu cred ca in mediul lor natural stau undeva in plin soare.
Inclin spre pozitionarea lor la umbra,o sa vad diferenta fata de anul trecut cand le-am avut in plin soare.
Multumesc tuturor de raspunsuri!

relutu

Ar fi bine sa nu stea total la umbra,ptr ca ies mai greu la zbor.Daca ai putea sa ii asezi sub copaci dar sa aiba si un pic de soare.

morozan simion

diupa cum va spuneam sunt si eu incepator, am 10 familii acuma si vreau sa mai cumpar in aprilie cateva. Acuma le am langa bistrita dar dupa ce da caldura pe la sfarsitul lui martie vreau sa le duc la Rodna la aprox. 4 km de localitate la o casa in camp în sopron sa fie stupii iar urdinisurile afara, binenteles orientate spre est.Acolo primavara devreme este plop,alun,arin,cireși salbatici, pomi fructiferi,flori de camp o multitudine din mai pana in august, tei,frasin, artar, zmeuta, afine brad, molid. Eu zic ca o sa se dezvolte si o sa merga bine intrucat pe o raza de 8 km nu mai sunt alte stupine.

stefanm

Citat din: bucovineanu din Februarie 14, 2012, 10:31:05 PM
Daca sunt amplasati sub bataia soarelui e foarte greu de lucrat  atunci cand e foarte cald, atat pentru albine cat si pentru apicultor.
Eu sunt un atent cititor al postarilor domnului  Bucovineanu,care m-a ajutat intr-o toamna sa salvez catva stupi de paduchi :thanks:,cititi-l si urmati-l ,are experienta si face recomandari corecte si cinstite.Asa este ,se lucreaza greu la soare dar eu am inceput sa plantez pomi fructiferi printre stupi care vor face coronament si umbra.Toamna cad frunzele si patrunde soarele iar primavara sunt sursa de nectar.Vara se mai pot pune pe capace placi de polistiren saui chiar sub capac.Ajuta!
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate