angrenaj

Creat de dragos2006, Mai 24, 2009, 11:30:51 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: protteusla mine e mai complicat cica.... pinioanele sunt elicoidale si nu se pot face la strung
Pinioanele se realizează pe strung (executarea corpurilor de revoluţie), apoi pe maşina de frezat (executarea danturii).
Dantura poate fi cu dinţi drepţi, înclinaţi sau cu dinţi curbi.
Dantura cu dinţi drepţi este cea mai zgomotoasă, dar se realizează relativ uşor pe orice maşină de frezat universală, iar dantura cu dinţi curbi este cea mai silenţioasă, dar se realizează numai pe maşini speciale de frezat roţi dinţate.
Dantura elicoidală este folosită în angrenajele melc-roată melcată. Este silenţioasă şi realizează raporturi mari de demultiplicare (se foloseşte numai pentru obţinerea unei turaţii mai mici). Pentru a folosi un angrenaj melc-roată melcată la acţionarea unei centrifuge este necesar obligatoriu un motor electric, pentru a produce o turaţie mare la melc. Voi incerca să ilustrez cu o poză angrenajul melcat.
Eu folosesc un angrenaj conic plus unul cilindric, cu dinţi drepţi, de care sunt foarte mulţumit.

D006

Iată şi schema angrenajului de la centrifuga mea.
Nr. de dinţi ale celor 4 roţi dinţate:
Z1=24, Z2=16, Z3=36, Z4=12
Pe axe sunt montaţi 4 rulmenţi radiali si unul axial.

crombra

Eu raman la parerea ca un cap de flex mare cu raport de multiplicare3:1( axul de iesire se cupleaza cu manivela si axul rotorului cu axul centrifugii) satisface in totalitate nevoile. Un astfel de angrenaj il gasesti cu pana in 30 ron la targurile de vechituri. Are deja pe carcasa gauri de fixare. Consider ca e pierdere de timp si bani sa te apuci sa-ti faci unul de la capat. Parerea mea.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/