albine ventilatoare

Creat de dragos2006, Iulie 24, 2009, 07:07:57 PM

« precedentul - următorul »

D006

salut,am si 2 stupi pentru inceput am umblat ca orisce incepator curios prin ei dupa care albina din primul a inceput sa ventileze puternic si a continuat cateva zile pana azi cand a venit un stupar batran pe la mine sa i vada a scos ramele ne am uitat la ele am inchis stupii la loc iar albinele sa u potolit din ventilat chiar daca afara e fffcald,care sa fie cauza?ce le am facut de ventilau asa tare si ce le a facut nea stuparu de sa u potolit?

Bătrânul

Le -a scos o bucatica ce pusei tu deasupra capului  :limba:

filip

A departat putin podisoarele creiind o aierisire mai buna.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

catel

RAU !
inteleg ca esti incepator dar nu te-a dus capu sa-l intrebi ? sau nu stii ca meseria se fura ?
poi cand chemi cate un meserias tre sa fii atent ce face de cand intra in curte.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

D006

sunt atent dar albinele se potolesc din ventilat repede atunci cand dewschizi stupul am observat dupa cateva ore ca nu mai ventilau de acord cu tine meseria se fura nu se invata.

D006

Ca sa opti fura meseria trebuie sa ai un bagaj minim de cunostinte teoretice. Daca nu intelegi ce se intampla in stup nu o sa ffuri meserie nici daca ai sta 25 de ani linga Harnaj.

D006

Pune mana pe ciocan si lemn si fa-ti funduri cu plasa la stupi si nu o sa mai ai probleme.