salutare!

Creat de cetin, Februarie 11, 2010, 01:07:14 AM

« precedentul - următorul »

cetin

M-am inscris recent pe forum desi il citesc de ceva vreme. Sunteti o adevarata familie desi va mai intepati uneori. Am vazut oameni cu multe calitati si de la care se poate invata. Poate albina ne influenteaza si ne face mai buni. Va felicit pentru cum arata acest forum, va salut si sa ne auzim de bine!

D006

Citat din: cetin. Sunteti o adevarata familie desi va mai intepati uneori. ..!
pacat ca unii mai sar coarda si mai jignesc alkti colegi..sper ca anul asta sa nu mai vedem astfel de manifestari necivilizate din partea unor forumisti..

D006

Ce bine si placut ar fi.
Bun venit printre noi.  :hi:

orbanstefan64


bee_lover

Bun venit asteptam poze cu stupina.

cetin

Va multumesc pentru primire. Am sa fac un album foto cu poze pe care-l voi posta si ma veti cunoaste mai bine. Vreau sa spun ca pozele ce le-am vazut la ceilalti forumisti sunt foarte edificatoare si inveti foarte multe lucruri si din ele. Cred ca ar trebui incurajat acest lucru pentru ca asta e curiozitatea cea mai mare a stuparului: sa vada stupina altuia. Recomand asadar celor care se uita la poze pe forum sa puna si ei poze cu stuchii lor. Eu incep sa lucrez la asta !

cetin

Nu vreau sa ma laud cu munca altuia. Anul trecut pe timpul acesta nu stiam cum arata o familie de albine intr-un stup. Bunicul sotiei este stupar. I-am facut in primavara o vizita cand umbla la albine. A urmat asta...

cetin

Si am luat microbul!. Imediat dupa am cautat niste lazi...Erau noi de la un stupar care s-a imbolnavit(nu-l cunosteam dar m-a trimis cineva care stia ca eu caut lazi).Si le facea singur si am o mica problema la ele(rama stas e cu un cm mai lunga)

balanescuadrian

cum adica rama stas e cu 1 cm mai lunga?? adica cutia prea mica?? ..mai punetii pe margine un betigas sa ridice rama! (un fel de completare peste falt)
eu asa am facut! :hi:

D006

Nu acolo le are de 46cm in loc de 47.

cetin

Am mai primit cadou trei verticali. Deci o parte din stupina din poza e a mea. Inainte de a-i pregati pentru iernat i-am luat si i-am dus la viitoarea mea stupina.Am pus doua familii in fiecare lada separate de o diafragma. La primavara le voi muta din nou fiecare in casa lor. DE ACUM  inainte insa ma voi axa doar pe verticali cu mag 1/1 sau 3/4

cetin

Citat din: balanescuadriancum adica rama stas e cu 1 cm mai lunga?? adica cutia prea mica?? ..mai punetii pe margine un betigas sa ridice rama! (un fel de completare peste falt)
eu asa am facut! :hi:
Tre sa tai din ea(rama)cam un cm. Lazile sunt putin mai inguste. Am un pendular si nu e problema.Imi va fi greu pe viitor cand va trebui pentru aceste 11 lazi sa am rame separate. Asa e la inceput! :smile:

orbanstefan64

daca vb de umerase dimensiunea trebuie sa fie 46,8 47 cm nu taia rama ci mareste faltul su o dalta cu cite 5 mm pe fiecare parte la cele 11 lazi :hi:

cetin

Citat din: cetinAm mai primit cadou trei verticali. Deci o parte din stupina din poza e a mea. Inainte de a-i pregati pentru iernat i-am luat si i-am dus la viitoarea mea stupina.Am pus doua familii in fiecare lada separate de o diafragma. La primavara le voi muta din nou fiecare in casa lor. DE ACUM  inainte insa ma voi axa doar pe verticali cu mag 1/1 sau 2/3
3/4 am vrut sa spun

balanescuadrian

pai da ....ca sa rezolvati problema ... prindeti pe falt o scandurica ..astfel o sa va inalte "peretele" iar rama o sa incapa numai bine..nu este indicat sa aveti 2 tipuri de rame de cuib in stupina....nu se sie niciodata!!
eu ce trebuia sa fac ..sa tai din rama cu puiet!! pastrati dimensiunea standard a ramei!! (parerea mea desigur) :hi: