stupii mei

Creat de dan, Februarie 06, 2009, 10:03:02 PM

« precedentul - următorul »

dan

O familie de albine la care consumul e minimal si care nu au conumat mai nimic ghemul a inghetat acolo unde sa format .Am sase famili de genul acesta adica daca va uitati prima linie dispre aripi pe abdomen e galben rosiatic.Sunt albine de invidiat si credeti ma ca stiu ce spun .Sper ca anul acesta voi multiplica numarul lor . :)

popik50

V-am citit paginile si am privit cu placere pozele. Totul e foarte frumos si  se vede ca puneti pasiune in ce faceti. Mult succes in continuare :bravo:

mmacreanu

domnule dan, am citit postarile de pe paginile dvs si cel putin 2 persoane v-au intrebat cum se poate face desenul acela de pe fata stupilor (chiar si eu v-am trimis in MP) ... este secret de stat?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dan

Familia mama la ceea ce am postat mai sus !Aveti incredere in rasa noastra de albine si sa nu fiti influentati de rase superioare .Ma bucur daca butoaiele de miere din camara sunt numarate in fiecare an constant si nu scad.Marii producatori de matci ai lumii au facut incrucisari de rase ca sa aiba productie pe banda rulanta si au ajuns sa si planga de mila prin depopularea masiva a familiilor de boli necunoscute provocate chiar de ei.Adaptarea unei rase de albine intr o locatie complet diferita fata de mediul unde a evoluat in timp si unde sa adaptat odata cu trecerea anilor nu se poate face de la o zi la alta .E o parere proprie si vreau sa fie luata ca atare :) .Am un respect si o apreciere aparte  pt anumiti apicultori cum ar fii Bucovineanul , nea Marin care din pacate nu l vad pe acest forum si mai sunt o gramada de apicultori autohtoni prin care nu se va pierde cu siguranta aceasta asa zis simpla dar intrat in amanunte o intortochiata indelemnicire !

dan

Desenul de pe stupii mei este facuta cu o matrita confectionata din tabla din aluminiu imprimata prin comanda de calculator reper imagine internet si apoi imprimat pe lazi cu spray vopsea :) Noroc ca mai am prieteni care se gandesc la mine si el la inceput de drum :hi:

Szaby

Frumoase poze Dane :)  :bravo:

PARINTELE


Manuel Im

frumoase poze Dane un mare respect din partea mea un apicultor care pune pe primu loc pasiunea si dragostea fata de albine

dan

Inceput cules salcam 2013.Sper ca anul acesta sa se simta in butoaie!

costelinni

foarte frumoasa stupina, felicitari !  :bravo: :bravo: :bravo:
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

mmacreanu

Citat din: dan din Ianuarie 26, 2014, 12:06:44 PM
Inceput cules salcam 2013.Sper ca anul acesta sa se simta in butoaie!

familii sanatoase vad in video, bune de lucru :)
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dan

Azi am fost la albine o zii placuta cu temperaturi pozitive,timid au iesit si afara.Sunt familii care mai trebuie si intervenit!

dan

Am fost curios sa vad daca exista puiet in cuib.La primul control din acest an am ramas uimit puiet mult.

mmacreanu

foarte frumos, la asa familie era imposibil sa nu gasesti puiet.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

Citat din: dan din Februarie 02, 2014, 10:18:45 PM
Azi am fost la albine o zii placuta cu temperaturi pozitive,timid au iesit si afara.Sunt familii care mai trebuie si intervenit!
frumoase familii.sa aveti sanatate sa va bucurati de ele