Stupi SH

Creat de dragos2006, Aprilie 07, 2009, 09:46:12 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: abeja
Citat din: Cristian IONITAai grija cu vopseaua prea lucioasa, in fctie de ce umiditate e afara poate sa faca condens
Explica  putin  chestia  asta si  cind se  face  condens(in  ce  anotimp).
Cristi nu  stii raspunsul?

Cristian IONITA

pai ... din cate stiu eu lemnul "respira" adica lasa aerul sa treaca, daca il acoperim cu vopsea lucioasa (lac) atunci isi pierde aceasta propietate => aerul din stup nu mai are pe unde sa iasa (nu in aceeasi masura ca in vazul unei vopsele clasice) => condens. Condensul apare atunci cand sunt diferente mari de tem din ce este in interiorul stupului si cea din exterior

D006

Daca tu crezi ca aerul trece mai bine prin scandura nevopsita decat vopsita atunci .......
Cauta alt argument.

Cristian IONITA

atunci ... ce?
e vorba de tipul de vopsea ... stii ca vopselurile astea au si ele propietati diferite, dar parca te auzeam ca ai fi CTC-ist la NASA ... pe acolo chiar toate-s o apa si-un pamant?

D006

Pai sunt vopsele reflective si vopsele absorbante.
Atat culoarea cat si tipul de vopsea.
Preferabil se da cu un strat de vopsea cu aluminiu pt a reflecta UV.
Dupa aceea cu vopsea de o culoare reflectiva acolo unde soarele este puternic.
In weekend am vazut la cineva un stup maro inchis si primul fagure arata semne de topire.
Vopseaua este o metoda de protectie a lemnului si multi incep sa treaca la ''stains" adica un ulei colorat care intra in lemn. Cum am mai prezentat si am inceput si eu un amestec de ulei vegetal si ceara si propolis este natural pt protectia lemnului.

D006

Mai am 20 de reparat si vopsit si sunt gata.

milu56

Citat din: AndreiRNMai am 20 de reparat si vopsit si sunt gata.
Salut,se lucreaza si cu stupi dadant acolo?Daca da,dami te rog dimensiunile la rame,de exemplu,leatul de sus ce lungime are?   482 mm. sau 470 mm. si dimensiunea ramei de magazie. ms

D006

Sunt cutii Langstroth si pe aici asta este standardul.
Pe 10 rame.
In Sistemul Standard sunt de 19 si 7/8 X 16 si 1/4 X 9 si 5/8 in tzoli.
Ramele sunt de 19 si 1/2.

balasbebe