ce parere aveti

Creat de dragos2006, Iunie 15, 2008, 08:47:27 PM

« precedentul - următorul »

D006

ce avantaje sau dezavantaje prezinta stupul vertical cu cat de 1\1?

filip

Avantajul e ca ai acelasi tip de rama in cuib ca si in magazie,toamna nu conteaza unde se afla mierea poti linistit forma cuiburile.Dezavantaj in anii mai putin productivi nu poti scoate mierea pe sortimente{in general albinele umplu apoi capacesc]oricum sa pui magazie 1/1 trebuie sa ai foarte buni stupii,daca sunt buni urca matca si pune o droaie de copilasi in magazie de nu mai ramane miere :zzz:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

balasbebe

Cel mai bine, este sa ai caturi cu magazie, de 1/2.
Toamna se evita, ca ramele de recolta, sa fie expuse periodic tratamentelor, de Varroa. Daca este nevoie, se pun 2 caturi, si se rezolva problema spatiului.
Dezavantajul ar fi ca se umbla cu 2 tipuri de rame, cu diferite dimensiuni.

D006

Citat din: filipAvantajul e ca ai acelasi tip de rama in cuib ca si in magazie,toamna nu conteaza unde se afla mierea poti linistit forma cuiburile.Dezavantaj in anii mai putin productivi nu poti scoate mierea pe sortimente{in general albinele umplu apoi capacesc]oricum sa pui magazie 1/1 trebuie sa ai foarte buni stupii,daca sunt buni urca matca si pune o droaie de copilasi in magazie de nu mai ramane miere :zzz:
voi folosi gratie hanneman

D006

eu am 2 stupi orizontali, unul l-am cumpoarat in iunie si p celalalt l-am prins in gradina cu un sac de plastic.M-au muscat atunci vreo 10...
:nod:

D006


D006

Citat din: adrianeu am 2 stupi orizontali, unul l-am cumpoarat in iunie si p celalalt l-am prins in gradina cu un sac de plastic.M-au muscat atunci vreo 10...
:nod:
Pe acolo intra meseria :rotfl:

gudas valentin

Citat din: adrianeu am 2 stupi orizontali, unul l-am cumpoarat in iunie si p celalalt l-am prins in gradina cu un sac de plastic.M-au muscat atunci vreo 10...
:nod:
Sa aveti grija,alta data sa va antepe,ca nu doare asa tare. =D
Facetile tratamentul cu varachet si punetile niste materiale apsorbante deasupra strangeti cuibul bine,asigurativa ca au hrana suficienta si sa aveti producti bune pe la anul.
Daca vau antepat ,microbul sa instalat.
PS Nu mai este leac.  :roll:
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

PricopArthur

Citat din: madce avantaje sau dezavantaje prezinta stupul vertical cu cat de 1\1?
Pe langa cele enumerate de Filip, as mai putea spune ca in anii productivi, ca sa ridici catul pt un control vei avea nevoie de ajutor.
Am un coleg ce a facut stupi cu rama normala in cat. Dupa primul an, a modificat toate caturile la 3/4.
Miere multă şi inimă curată!

mezenguz

As vera sa va intreb care este distanta maxima care se poate lasa antre fund si rame ,ptr ca vreau sa renunt definitiv la Dadant si vreau sa trec doar pe 1/2 ,si doua 1/2 sunt mai inalte decit un Dadant .Trecerea vreau sa o fac tot din cauza kg-ramelor prea mari si nu stiu daca nu voi avea probleme cu distanta de 3 cm care ramine in felul acesta .cu stima mezenguz.

CRISTI M

Daca ramane distanta de 3 cm , nu e mare bai , albinele o sa urce pe pereti dar nu-ti mai curata fundul stupului de resturi .

REGALIAN

Buna ziua tuturor!:hi:
  Desi urmaresc de ceva vreme acest forum( chiar imi place ) , abia acum m-am logat.
   Ce parere aveti, ar merge catul 1/2 intr-o zona montana, pe vatra fixa?
   Nu am stupi verticali, as vrea sa trec pe acest sistem.Unii stupari spun ca au incercat, dar albina nu urca in cat sa puna miere(cred ca au folosit catul 1/1).
   Totusi, eu nu cred asa ceva, poate nu au avut cules suficient, ce spuneti?
   Astept parerea Bucovineanului, e de loc aproape de mine.
   Cele bune!

filip

Citat din: REGALIANBuna ziua tuturor!:hi:
  Desi urmaresc de ceva vreme acest forum( chiar imi place ) , abia acum m-am logat.
   Ce parere aveti, ar merge catul 1/2 intr-o zona montana, pe vatra fixa?
   Nu am stupi verticali, as vrea sa trec pe acest sistem.Unii stupari spun ca au incercat, dar albina nu urca in cat sa puna miere(cred ca au folosit catul 1/1).
   Totusi, eu nu cred asa ceva, poate nu au avut cules suficient, ce spuneti?
   Astept parerea Bucovineanului, e de loc aproape de mine.
   Cele bune!
E ok,
Nu exista sa nu urce albinele in cat,pentru linistea ta pui un ram cu foita in marginea cuibului iar cand acesta are miere il urci in mijlocul catului.Avand miere de procesat in cat ,automat albinele vor urca in cat.Daca vrei sa nu urce matca sa depuna oua in cat folosesti mai putine rame iar accestea vor fi mai distantate sau GRATIA HANEMAN.Bafta multa!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Eu am Dadand cat1/1.Majoritatea urca in cat,iar la cei care nu urca ridic o rama cu puiet in mijlocul catului.In cat folosesc numai 9 rame
  Procedez bine, ce parere aveti?
   Cu stima
    Ionel

filip

Citat din: doctoruEu am Dadand cat1/1.Majoritatea urca in cat,iar la cei care nu urca ridic o rama cu puiet in mijlocul catului.In cat folosesc numai 9 rame
  Procedez bine, ce parere aveti?
   Cu stima
    Ionel
Rama cu puiet poate atrage si matca in cat,in cazul asta e sigura gratia Haneman.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)