STUPUL imbutiliator a lui sergio JIMENEZ CATAÑO

Creat de dragos2006, Aprilie 14, 2009, 05:17:06 PM

« precedentul - următorul »

D006

Salut..
cine are asa stupi sa ne zica cite ceva despre el...

D006

iata citeva poze

D006


D006


D006

Obiectivul acestei investigaţii a fost găsirea unei modalităţi de a face albinele să simtă că fiecare borcan este casa lor şi apoi să lucreze în el, permiţându-ne să le scoatem curat, fără să fragmentăm fagurele şi nici să vărsăm mierea. Astfel lucrarea albinelor rămâne intactă până la marginea borcanului, o lucrare superbă, care nu se poate falsifica, şi este gata de vânzare la un preţ superior. A transforma un stup obişnuit într-un stup pachet este ceva foarte simplu, şi toţi din auditoriu vor putea să aplice acest lucru în practică la locul lor de origine, pentru că materialele şi ustensilele de care avem nevoie sunt de uz comun. Atunci când din cauza abundenţei de nectar albinele duc lipsă de spaţiu pentru depozitarea mierii şi ele vor găsi în loc de rame goale sau acoperite cu ceară ştanţată perforaţii rotunde acoperite cu ceară, pe care îşi pot construi depozitul de miere, o vor face. Iar dacă construcţia este limitată de dimensiunile interne ale borcanelor, aceasta nu contează pentru albine. Ele şi-au fixat fagurii de borcane şi îi vor umple cu miere atâta timp cât există nectar. Sunt enumerate materialele şi uneltele necesare producerii unui astfel de stup. Rezumatul tehnicii: lemn sau placaj de 12 mm si având dimensiunea 41 x 55 cm, prevăzut cu perforaţii pentru fiecare borcan (in cazul meu, pentru 30) împreună cu capacele adiţionale fixate în perforul corespunzător. Borcanele au ceara turnată intr-o formă potrivită pentru albine. Se înfiletează fiecare borcan, apoi se pun în stup. Borcanele pline se scot şi se înlocuiesc la fiecare săptămână sau la fiecare două săptămâni, fără fum sau scuturarea albinelor

D006

Oauuuu, ingenioasa ideea si nu am vazut pana acuma.
Daca se prezinta si explicatiile de rigoare clientul o sa fie fff incantat.

ni_nacu


D006

Am inteles de la cei care au incercat aceasta metoda la noi in tara ca este cam dificil ca albinele sa construiasca in borcan pt. ca trebuie sa asiguram temperatura optima in cat si implicit borcanelor . Plus ca trebuie sa lucram cu gratii haneman pt. ca matca sa nu oua in borcan.

D006

Pai se pun in magazia de deasupra a doua 1/1 corpuri de stup si nu are matca ce cauta in borcan.
Temperatura ar fi la fel in tot stupul.

stefan1

Conditiile esentiale cred ca trebuie sa fie o lipsa de spatiu pentru familie si un cules foarte bun. Am inteles ca unii alimenteaza acesti stupi cu miere, astfel incat albinele doar o transfera. 
"Borcanele au ceara turnată intr-o formă potrivită pentru albine." Aici ar trebui detaliat.
Pe de alta parte productia unui astfel de stup este mai mica, odata pentru ca in plin cules albinele trebuie sa construiasca fagurasii iar pe de alta parte stupul trebuie tinut stramtorat, ca sa-l obligam sa cladeasca acolo, ori se stie ca la culesuri mari este nevoie de spatiu mare, necesar maturarii mierii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)