cel mai bun stup

Creat de dragos2006, Noiembrie 11, 2007, 06:43:58 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Eu am gratiile montate pe rame din lemn din lemn care au din constructie urdinis. Odata cu montarea gratiei apare si urdinisul deasupra ei. Daca urc rame cu puiet in magazie albinele care se nasc in corpul de sus vor zbura de la inceput prin urdinisul di rama gratiei. Nu inchid niciodata aceste urdinise si nu am avut probleme cu furtisagul. Daca gratiiile raman pana tarziu spre toamna, albinele cauta sa micsoreze urdinisele cu propolis. Sigur ca se poate da o botca , dar nu de fiecare data vom obtine inca o regina fecundata. E posibil ca albinele sa nu accepte regina noua, e posibil ca sa dea un roi cu regina tanara sau cu cea batrana si e posibil sa avem familie cu 2 regine.
Anul trecut am avut o familie cu o regina de calitate dar batrana. Deasupra gratiei si-au scos o regina tanara care s-a fecundat si a inceput ponta. Le-am lasat pe amandoua sa depuna puiet pentru a intari familia si nu am retras corpul de deasupra gratiei odata cu celelalte familii urmand sa inlatur regina batrana. Cand am vrut sa fac acest lucru, la inceputul lui septembrie, am gasit numai regina batrana cu putine albine. Regina tanara plecase cu o mare parte din albine. Inca odata se dovedeste ca apicultura e altfel decat matematica.

mape 48-petru manea

cata dreptate aveti
daca albinele nu ar avea ac si am putea sa aplicam o tehnologie STAS am avea milioane de apicultori in tara  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

stefan1

  In acelasi spirit sa spun si eu o intamplare cu un stup  Dadant cu cat de ME si gratie intre ele. La aproape toate caturile am urdinise, de fapt o gaura, care sta deschisa aproape tot timpul cat sta catul pe stup. Un astfel de stup a roit natural. Intentionat am pus 2-3 botce si in cat. S-au format doua familii cu matci fecundate, separate doar prin gratie Hanneman. Am vrut sa folosesc matca din cat la un roi care a pierdut regina si da semne de bezmeticire. Sa nu am probleme, am anesteziat roiul si am eliberat dupa aia, cat albinele erau inca 'lesinate', matca din catul de care am vorbit. Am asteptat vre-o trei zile si am controlat roiul anesteziat. Mare deziluzie, matca nu era acolo si ma miram ca totusi au omorat-o. Cand am controlat insa catul de unde am luat-o, matca era acolo, harnica foc. In mod sigur, matcii nu i-a convenit cum a fost ingrijita de albinele anesteziate si a parasit acea familie, desi era fecundata de 2-3 saptamani si in plina ponta! Este iar interesant ca stupul de origine a reprimit-o, desi a petrecut sigur macar o noapte in familia anesteziata, iar stupul de origine avea in corpul de jos o matca foarte faina, e drept ca separata de cat cu gratia Hanneman.
  O alta dovada ca apicultura nu-i matematica.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gheghe

  Da asa este, nu este matematica iar comportamentul imprevizibil le face si mai interesante.De multe ori cand analizam o situatie unele variante posibile le exludem din start ca ne fiind viabile sau hazardate;deasemeni cand examinam ceva o facem in mod sigur cu subiectivism,prin prizma personala de observare a fenomenului.Mai multe minti vad problemele din mai multe unghiuri si sunt mai multe sanse de a rezolva o problema.  Revenind la tema,domnul Stefan1 cu ce a-ti facut anestezia familiei cu pricina,cu azotat de amoniu? Am facut si eu odata in acelas scop si a fost un esec.A facut si Mape48,nu mai stiu daca i-a reusit.  Ma gandesc ca nu este gresit ca fiecare cat sa aiba in urdinis -sub o forma oarecare - care poate fi activat sau nu, si dupa exemplele pe care le-ati dat sa le folosim la schimbarea matcilor,la individualizarea unui nucleu,la formarea unei familii ajutatoare vremelnica,etc.Stima.

mape 48-petru manea

Cu ani in urma am folosit metoda la roiuri formate pe aceeasi vatra si am fost multumit de rezultat
Anul trcut am format un roi si i-am dat 5 fumurisi ca sa fiu sigur am mai dat vreo 3 fumuri,dupa care l-am rasturnat intr-un
stup  dandui o matca
dupa 2 zile am controlat si      ...... DEZASTRU  80 % moarte si diaree peste tot
deci atentie la cantitatea de azotat si la nr.de fumuri

stefan1

  Da, am folosit azotat de amoniu, o lingurita in afumatorul incins. Am mai facut asemenea lucruri, cu succes.
  E adevarat ca daca se supradozeaza, albinele anesteziate 'scapa' diaree in stup si au probleme.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

orbanstefan64

ce cantitate de azot se foloseste? am inteles ca se foloseste carbuni in afumatoare.

milu56

Nu am anesteziat albina niciodata dar mi se pare interesant,am mai auzit de anesteziere albine la introducere matca si acum 2 ani am pierdut cateva matci si fiind suparat ma gandeam sa aplic aceasta metoda la albina agresiva atunci cand fac schimbarea matcii pt.ca inca mai am cativa agresivi care ii numesc cainii de paza dar cand ai cate unul in stupina nu poti lucra linistit nici la un stup te pazeste incontinu :rotfl:asa ca in experimentarea pusa in plan o sa schimb stupii agresivi in acest model:
(la aceasta rasa nu le place nici o schimbare primest f.greu alta rasa de matca)

mape 48-petru manea

Citat din: orbanstefan64 din Martie 02, 2011, 07:42:01 AM
ce cantitate de azot se foloseste? am inteles ca se foloseste carbuni in afumatoare.
Se piseaza azotatul de amoniu
se amesteca cu albus de ou pana se face o pasta cat mai consistenta
se modeleaza niste cuburi cu latura de 10 mm
se baga in cuptor pe o tava (cuptorul nu incins)
se pun 2 cuburi in afumator pe jar
se da 5 fumuri cand incepe sa arda az.de amoniu primele 3,4 fumuri se da afara pana vine un fum alb
se da in cutia in care sunt albinele--5 fumuri si se inchide cutia
se asculta si cand nu se mai aude bazait se deschide si se aeriseste

bucovineanu

Am incercat anul trecut anestezierea cu azotat, dar nu mi-a reusit. Jumatate din albine au murit, cealalta jumatate nu au adornit si dupa introducerea reginei au omorat-o. Deci esec total. Undeva am gresit. Nu o sa mai incerc.

mape 48-petru manea

cine stie si azotatul de amoniu de azi ce mai contine?
cred si eu ca alta metoda este de luat in seama la formarea nucleelor si roiurilor pe aceeasi vatra
ar fi bun un topic cu aceasta tema

orbanstefan64

Citat din: MAPE 48 din Martie 02, 2011, 10:30:39 AM
Citat din: orbanstefan64 din Martie 02, 2011, 07:42:01 AM
ce cantitate de azot se foloseste? am inteles ca se foloseste carbuni in afumatoare.
Se piseaza azotatul de amoniu
se amesteca cu albus de ou pana se face o pasta cat mai consistenta
se modeleaza niste cuburi cu latura de 10 mm
se baga in cuptor pe o tava (cuptorul nu incins)
se pun 2 cuburi in afumator pe jar
se da 5 fumuri cand incepe sa arda az.de amoniu primele 3,4 fumuri se da afara pana vine un fum alb
se da in cutia in care sunt albinele--5 fumuri si se inchide cutia
se asculta si cand nu se mai aude bazait se deschide si se aeriseste
multumesc !!!!

milu56

Citat din: andrei din Noiembrie 11, 2007, 06:43:58 PM
Eu zic ca pentru stationar,mai ales daca e o zona mai saraca cel mai bun stup este cel cu cat de 1/2 dar nu cel de 16,cel de 15.Daca suprapui 2 caturi poti sa bagi si rama de cuib.rama de 15 e buna ca albinele il capacesc mai repede,si se poate extrage mai repede.
Poate mai bun ar fi ca toate ramele sa fie de 1/2.sunt mai usoare si corpurile.