tassevasi

Creat de tassevasi, Aprilie 19, 2011, 09:10:56 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

 :zzz: pai nu am vrut noi democratzie =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tassevasi

 Acum de sfirsit de an am terminat si eu inca o campanie de lucrari pt corpurile stupilor .
Urmeaza altele...,  funduri ,site ,capace ,podisoare ,nuclee, roinite .
  Mai prezint citeva poze cu activitatile ce le-am drsfasurat , cu gindul de a va incuraja sa face-ti singuri toata activitatea in stupina ,daca vrei si ai un minim e utilaje totul se poate .
  Sunt bucuros ca acum o sa inceapa decontarile  ,sunt ELIGIBIL pt 141 mai amortizez ceva, ca am ajuns pe minus .
Poze .....cu dezordinea din atelier ce urmeaza sa-l tencuesc ,incaperea cealalta sa fac o camera  pt extractie .
Va mai arat slaiful , cele 24 de caturi 1/2 si material de asamblat pt 22 de corpuri 1/1 gata finisate si in final viitorii paznici .
  Va doresc sarbatori fericite ,un AN NOU FERICIT ,multa multa sanatate ,indeplinirea tuturor  dorintelor si sa ne auzin cu bine .
M-a bucur ca sunt printre dv, ca am invatat f f multe lucruri, plus incurajarile de a continua si a investi in apicultura ,
  Va multumesc .

mape 48-petru manea


stefanescu

O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

orbanstefan64

om harnic  si  gospodar  :bravo: sanatate multa  si succes in continuare!!!!

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

Felicitari, nea Vasile...sa-ti traiasca si sa-ti tihneasca...e misto un atelier...la mai mare...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

 Multumesc Flavius ,eu tot fac treaba ,cu sarbatorile astea parca nu aveam liniste ,..... sa stai .
  Mai treci pe la mine ,am unele mici surprize .

flavius

nea vasile, dupa sarbatori, cu cea mai mare placere...vine baiatu' sa ia lucrarea in primire...glumesc doar...sa le stapanesti sanatos si voios...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

skypi_0040

Domnule Vasile ,esti pe calea cea buna, asa ca nu te opri. La circular mai da un ban si cumpara-ti o panza cu dinti multi si mici (de obicei cu peste 90 de dinti) si ai sa poti face taieturi fine . Ce ai dumneata acolo este buna pentru despicat, adica taietura dea lungul fibrei. Sanatate si noroc in 2012. :bzz: : sampanie:

tassevasi

Citat din: skypi_0040 din Decembrie 30, 2011, 08:46:19 AM
Domnule Vasile ,esti pe calea cea buna, asa ca nu te opri. La circular mai da un ban si cumpara-ti o panza cu dinti multi si mici (de obicei cu peste 90 de dinti) si ai sa poti face taieturi fine . Ce ai dumneata acolo este buna pentru despicat, adica taietura dea lungul fibrei. Sanatate si noroc in 2012. :bzz: : sampanie:


Cu stima "leatule ", (asa auzeam pe cei batini  zicind ).Multumesc  de incurajari si sfat .
  Cea pe care ai vazut-o e cea mai perfecta(cu pastile vidia ) , am facut 300 rame (lateralele in special ) au esit perfect ,parca-s slefuite .
  Am sa caut o pinza ,ce mi-ti indicat , de fapt 2 una mare si alta mica (dar tot cu pastile v ori cu ciapraz)? .
  Pentru anul ce vine si eu va doresc multa ,multa sanatate ,spor in apicultura si in toate  ce ve-ti face .
  La multi ani cu fericire .
  Numai bine .

bucovineanu

Pentru retezare e indicat sa fie cu dinti placati, pentru ca taietura sa fie fina. Pentru taiere in lungul fibrei, sunt panze cu dinti placati foarte rari, asa zise geluitoare. Daca folosim la taierea in lungul fibrei panze cu dinti placati numerosi, panza se toceste destul de repede si trebuie ascutita. La taierea in lungul fibrei se pot folosi si panze neplacate, dar e importanta si turatia, cu cat e mai mare cu atat taietura e mai fina.

tassevasi

  Multumes oamenilor f f priceputi  :D ca dvs , cu stima si respect ,va urez multa ,multa sanatate si  noul an sa va aduca  numai bucuri in viata .
  Numai bine  :hi: :hi:

tassevasi

    Astazi de ziua mea sa mai scriu ceva pe pagina personala .                                                                                                                                    Acum sa-mi prezint realizarile  ,...cam ce am facut in ultimile 2 luni din 2011 :).
Daca femeia nu mai m-a lasat pe terasa ,m-am  "suparat " si mi-am facut un alt spatiu pt atelier , ....uite asa  :P.
A durat ceva timp si in decembrie,......  trage tare la confectionat :
   pozele, in ordinea operatiunilor  executate .
  -rame
  -slefuire caturi
  -terminarea debitarii lateralelor
  -confectionarea si aducerea le dimensiune
  -montarea cricului pt reglarea fina  a mesei de pe circular ,care este detasabila ,ideie preluata de la d-l Mape ,"sa traiti " =D>
  -efectuarea falturilor la  laterale
  -trminarea falturilor
  -slefuitorul montat pe circular ,cricul de ridicat masa care-i detasabila .
  Numai bine si sanatate  la toti stuparii.

skypi_0040

D-le Vasile, La multi ani si-mi cer scuze ca mai vin cu o idee care sa va ajute pe viitor cand lucrati cu circularul .
Am observat ca acel cric ridica blatul mesei si nu panza. De ce nu montati motorul si cu axul pe un cadru mobil prins cu balama de cadrul exterior, astfel incat cricul sa ridice sau sa lase panza cu motor cu tot dupa nevoi. Imi inchipui ca acum cand lucrati si aveti nevoie sa faceti o taietura de 10mm inaltime, aveti o inclinatie destul de mare la masa.