tassevasi

Creat de tassevasi, Aprilie 19, 2011, 09:10:56 PM

« precedentul - următorul »

cipik

Asta este afumarea la rece, dureaza mai mult afumarea dar carnea este mai suculenta.
La afumarea calda, cu jarul sub produs se usuca prea tare carnea, acum dupa gustul fiecaruia.
Pofta buna.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

tassevasi

Da Cipik , e rece fumul , nu am lasat decit pina astazi la ora 14 de ieri, a  fumegat toata  noaptea  rumegusul  de fag putin umezit .
Miine se va  fierbe(praji) in ulei mult intr-un tuci si apoi  cu ia la  borcane ,garnita , oala , sa avem si in pastoral .

tassevasi

#557
         De citeve  zile  am finalizat un  lift pentru  stupi exclusiv in pavilion , sa cobor ori eidica  stupul de la  rindul 3 pentru a  lucra in el , deasemeni si de la  rindul 2 in acelasi scop .
  Functionarea  lui e simpla , un carucior cu 4 rulmenti si 2 role este tras de un cablu otelit  pe 2 sine  crestate in care ruleaza  rulmentii .
  Caruciorul are o rama  demontabila  pe  care se aseaza  stupul atunci  cind  este  tras  din lacasul  lui , se trage total din lacasul   pentru a fi coborit ori ridicat la  ce inaltime dorim.
  Aceasta  operatiune se face cu ajutorul unui dispozitiv cu 2 roti  dintate  si un clichet  de blocare ,un mosorel pe care se infasoara  cablul de otel.
   Dupa  ce am terminat  treaba  se muta pe alt rind cu mina , fiind usor , se vede in poze  ca am prevazut 2  cirlige  rezistente pe sinele  cu rulmenti  si locul unde  va fi mutat .
Am hotarit sa-l fac si cu actionare  electica , acum am butoanele , mai treb un ax de lucrat la strung  si montat motorasul linga  dispozitivul de ridicat  manual, sa  vad  daca  merge , daca nu ,  va fi  folosit  manual .
       Trebue  sa  gasesc pe cineva  sa  facem un filmulet  pentru a intelege si explica  mult  mai bine functionarea lui  si mai  ales  utilitatea .
   

tassevasi

 Inca

dan sebastian

Garantat e util.
Mai greu e de confecționat pt cei cu două mâini stângi la sudură.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tassevasi

Nu e greu Dane nici la  sudura , treb sa ai aparatul , sa ti inclinat  electrodul incit sa nu faca  contact cu  materialul  si sa  faca un arc  electric  suficient sa  patrunda    ambele  materiale pt sudura , electodul il plimbi cind  pe  unul  cind  pe  celalalt  material  sub forma  de rotocoale  astfel incit  sa obti rezultatul  dorit .
   Nici eu nu  ma pricep  dar am prins  de la altii , apoi  mai polizezi  si iarasi dai cu sudura , ca-n final sa faci treaba  buna .
   Treaba  e sa vrei, sa incerci si sa nu-ti fie  frica . :)  :hi:

tassevasi

  Luat  cu alte  treburi  am uitat sa  va prezint  cadoul de Craciun si Anul Nou.
   Nici nu aveam  fotografiile  facute .

bucovineanu

Se vede ca a fost darnic Mosul.  :smile:

tassevasi

 Daaa , a fost dragutu de el , anul trecut  camionul , anul asta alte  acareturi , la anul nu mai are   ce sa-mi aduca , nici eu nu  mai vreau  decit sanatate , ceia ce  va doresc  d-vs. si la  toti  colegi nostri de pe  forum  :)  :hi: :hi:

romikele

Citat din: tassevasi din Decembrie 27, 2015, 08:04:28 PM
... la anul nu mai are ce sa-mi aduca ...
Ba are, o ajutoare de 18 ani... numai cu sanatatea nu poti fi pe deplin multumit !  :razz:

tassevasi

       :)  Aaahaa, inseamna  ca stiti ceva ,n-o fi de 18  dar  macar  dublu. :rotfl:

romikele

Decat dublu, mai bine doua de 18  :rotfl:

sorinma

Sunt mai bune doua chiar daca sunt mai mici, cand se strica una pana o repari o folosesti pe cealalta   =))
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

tassevasi

#568
 Decit  doua de  18  care vor  si ele numai duble si prelungite , tot la una mai trecuta  e bine sa ai presiune in instalatie  :rotfl:

Iar  ce spui tu Sorine , sa sti ca la cele de 18  , nu se stica ,  dar  cit  vor ele ,  ti se   ridica   "colesterolul "  ori "nu" ......... :rotfl:

MirceaCalin

Citat din: tassevasi din Decembrie 27, 2015, 11:14:07 AM
  Luat  cu alte  treburi  am uitat sa  va prezint  cadoul de Craciun si Anul Nou.
   Nici nu aveam  fotografiile  facute .

Oooo !!!
Am o centrifugă identică luată în primăvară, numai că e manuală ! (12 rame 1/2 radial sau 4 1/1 tangenţial)
Văzând tablou de comandă am întrebat la distribuitor şi am aflat că:

"Se poate pune si actionare electrica dar nu pe fulie si curea ci pe sipca de la actionarea manuala. Actionarea manuala se ia jos ( se da jos foarte usor) si se pune motorul cu panoul de comanda.
Acest motor cu panou de comanda costa cam 500-600 de lei."


Aş vrea să-mi spuneţi motorul dvs. se leagă doar la 220 V ?