tassevasi

Creat de tassevasi, Aprilie 19, 2011, 09:10:56 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

Citat din: orbanstefan64 din Septembrie 25, 2013, 07:37:12 AM
faina masina so foloseti sanatos.
iar acum la inceput mare atentie trebe neaparat bine udate cauciucurile  :P
:hi:

  Multumesc  Stefane , :) sa  sti ca o sa am mare  atentie  cum spui tu, sa la ud  sera de seara  :)
   Multumesc  frumos  dorindafi.
    Sa fiti sanatosi  si numai bine .

MariusApicultura

Va urez si eu sa o stapaniti sanatos si multi ani inainte!
Tin sa va multumesc public pentru indrumarile dvs, pot spune ca ati fost "profu online"  :P :), fara sa fac reclama ascunsa  =)), dar cand am avut o intrebare ati raspuns punctual. Oricum va mai stresez pe privat cand mai am intrebari :D sau nu numai. :hi: :hi: :hi: :hi: :hi:
Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

tassevasi

#392
Citat din: MariusApicultura din Septembrie 30, 2013, 08:32:56 PM
Va urez si eu sa o stapaniti sanatos si multi ani inainte!
Tin sa va multumesc public pentru indrumarile dvs, pot spune ca ati fost "profu online"  :P :), fara sa fac reclama ascunsa  =)), dar cand am avut o intrebare ati raspuns punctual. Oricum va mai stresez pe privat cand mai am intrebari :D sau nu numai. :hi: :hi: :hi: :hi: :hi:

     Multumesc  Marius ,.... dar ma  flatezi , asa cum am stresat si eu  ca sa invat , nu ma deranjeaza intrebarile tale ,in masurea  in care-ti  pot fi de  folos  raspunsurile  mele , ma bucur   .
   Numai bine . :hi: :hi:
   
  PS  Alcineva   detine  recordul la  intrebari pe  privat . :)

ioanardelean55


Cu asa ceva poti linistit sa treci in ardeal la salcam III te astept .  :yes:

SA O FOLOSITI SANATOSI . =D>

tassevasi

Citat din: ioanardelean55 din Septembrie 30, 2013, 10:11:48 PM

Cu asa ceva poti linistit sa treci in ardeal la salcam III te astept .  :yes:

SA O FOLOSITI SANATOSI . =D>

    :) :) Hai ca ma face-ti sa vin pina in ardeal , dar numai la salcim lV -V , :) ca  v-om  pleca de la  Dunare  si cred  ca nu ajungem la s lll acolo . =)) =))
   Ce sa mai spun , sunteti niste  draguti toti ,  nu am  avut de lucru , am pus pozele astea  si..... uite ce a esit :P
   Sunt  aici colegi ce au masini de masini si nu au aratat poze .
       Va multumesc  d-l ioanardelean .
   

ioanardelean55

#395
  Daca nu la salcam ,macar la tirgul de la Blaj. 2014.

tassevasi

  Va multumesc pt  invitatie ,nu va bazati pe mine   ,  eu nu reusesc sa vizitez  pe acestea din  S (cele de linga noi) , dar sa vin pina acolo  :) .
   In schimb  mi-ar  face mare placere  sa ne intilnim .
    Numai bine va doresc . :hi: :hi:

andreiu

        Vasile, eu mai trec din cand in cand prin Bascov, in drum spre Bucuresti si m-as opri pentru o pauza de sofer sa schimbam cateva vorbe, daca-mi dai ceva  detalii unde locuiesti. :hi:

tassevasi

   :)  Tare  mult  m-as  bucura sa  va "abateti " pe la mine .
   Dvs  veniti dinspre Sibiu ,prin Rm Vilcea  ,Bascov ,autostrada  si Bucuresti.
   Eu stau la 2 km si 1/2 de la intersectie ,spre  Curtea  de Arges ,  spre  Buc treceti prin pasaj si ajungeti la autostrada ,iar  deasupra pasajului e un rond  sens  giratoriu ,nu se intra prin pasaj ,in dreapta Pitesti ,in fata Bucuresti , si in stinga  C de Arges  .
   Pentru ca  v-ati  hotarit  sa faceti o pauza de sofer cu mare placere  va astept . :)
  Alte  detelii pe  M P .
  Numai bine  si sanatate . :hi: :hi:
 

andreiu

       Vasile, prietene, ma obosesti inutil cu politeturile tale. Asa cum am observat ca si tie iti place modul de adresare directa, te rog aplica si tu in comunicarea cu subsemnatul. Nu iti sunt cu nimica superior, iar  mica diferenta de varsta in favoarea mea (dar daca judecam corect, in defavoarea mea) nu se poate lua in considerare. Ti-am vazut toate postarile tale pe acest topic si cred ca ne asemanam mult in gandire si actiune. Cred ca deplasarea mea la Bucuresti va fi in jurul datei de 12 octombrie si voi uza de telefonul transmis pe MP si te voi anunta in timp util pentru a pregati  :coffee: :coffee: fara tigara. :razz: :hi:

tassevasi

            Am inteles Andrei , astept telefonul . :)

  Pentru ca in pastoral  am intilnit oameni  deosebiti si nu numai , va prezint  citeva poze cu  ceva  extraordinar ,ce am  vazut la un stupar batrin dar foarte sprinten si ager la minte 81ani.

          Acum va rog pe  dvs sa spuneti  ce este si la ce se foloseste ? :)
       Fata si spatele.
 

mosunick

"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

andreiu

     Nu am vazut inca asa ceva, dar imi dau cu presupusul. Este o rama - diafragma multifunctionala, bine gandita si foarte utila in stupina. Are cel putin 4 intrebuintari :
     1. Ca ultima rama, pe post de claditoare, cu detasarea cadrelor cu plasa de sarma, in care se poate obtine miere fagurasi (sectiuni)
     2. Diafragma etansa intre doua familii care vor fi unificate, cu montarea cadrelor cu plasa, prin intermediul carora se face unificarea prealabila a mirosurilor.
     3. Iernarea a 15 matci de rezerva intre doua familii care ierneaza in aceeasi lada. In acest caz functioneaza ca o diafragma etansa, in mijlocul unui ghem comun.
     4. Hranitor pentru hrana solida tip serbet sau pasta groasa.

pharaonu75

Cred ca este o rama folosita pentru pastrarea intr-o familie a matcilor si a albinelor insotitoare, pana in momentul in care vor fi folosite.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andreiu

 5.  Cea indicate de mosunik
6 . Cea indicate de pharaonu.       
7. Se mai poate folosi si la eclozarea controlata si in siguranta a matcilor din botcile de roire coapte, dupa sau inaintea plecarii roiului primar.