tassevasi

Creat de tassevasi, Aprilie 19, 2011, 09:10:56 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Salut Tasee,
spui ca ai avut zbor intens , dar eu vad in poza numai o albina   :razz: :rotfl:

tassevasi

  Foarte dragut si tare , :)  =))    Nu stiu ce am avut in cap , de nu am facut si  cu zborul , am stat numai printre ei  azi  si miine la fel voi sta .
  M-a preocupat  folia  ca promisesem  un raspuns .
  Numai bine  :hi: :hi:

bogdanab

va salut domnul Tasse ,

ati avut o idee foarte buna cu acea folie cred ca la anul o sa incerc si eu , dar referitor la ziare puse deasupra , parerea mea este ca dupa ce se umezesc putin acele ziare actioneaza ca o bariera contra condensului care ramane in stup si nu mai iese prin capac ca pana acum

jonny_it

Citat din: tassevasi din Februarie 28, 2013, 03:47:24 PM
Astazi dupa 2 luni, albinele  au avut  zbor de curetire  f intens in zona noastra , cred ca si la dvs la fel , ceia ce ne-a bucurat mult .                                                        Miine  va fi la fel ,moment bun pt  turte proteice sa le punem .
    Si pentru ca v-am spus ca am experimentat un anumit tip de folie  si anume  netransparenta  dar cu unele caracteristici  (anti condens) va pun o fotografie  ce am facut-o  dupa ce am dat mai deoparte   vatelina si covorasul .
    Situatia se prezinta  bine , prin porii foliei sunt picaturi ce au esit  deasupra  chiar din abundenta , asta inseamna ca scopul e atins .  Nu am umblat in cuib  si  nu am  condens   pe interior pt ca  trece bine  deasupra , unde acum am pus ziare  sa absoarba .
  Un dezavantaj  ca nu se vede in stup , dar nu-i  nici o probleme , peste o luna le pun pe cele transprente .
  Numai bine .

Am testat si eu astfel de folie dar nu o folosesc dintr-un motiv: in prima parte a iernarii apa iese deasupra si ingheata. Apoi ingheata si sub ea. Pusa acum primavara este perfecta.  :hi:

tassevasi

 Ai sita pe fund ?
Ca nu mai stiu .

jonny_it

Citat din: tassevasi din Februarie 28, 2013, 09:57:26 PM
Ai sita pe fund ?
Ca nu mai stiu .

Pe al meu nu!  :)

La stupi am(la unii) dar in momentul cand termin seria noua de funduri si capace scot definitiv din uz. Ingheta si la cei cu si la cei fara sita.
Poate mai la sud este altfel clima sau poate au fost protejati altfel stupii.

tassevasi

  Eu nu am sita pe fund si sincer  daca gaseam ghiata  cu totul se schimba  datele si modul de inpachetare .
   Dupa cum se vede am 3 straturi peste folie ,2 presulete din vatelina si un covoras .
    Inseamna ca ai conditii  diferite cum spui si tu .
   Numai bine . :hi:

Marius-ursulakhe

domnule vasile dar cu aierisirile din capac cum ati procedat?le-ati inchis sau deschise?
Eu as zice ca ar fi bine inchise ca numai ii iernarea tip horn ---- e ceva in genul tip clopot numai ca folia de genul asta permite condensului sa se decanteze in partea de sus a foliei
Dumnea voastra cum ati procedat sau cum ar fi mai bine
Acest gen de folie sar putea folosi sa se puna deasupra ramelor cand facem tratamentele cu varaket sau da voie fumului sa treaca prin ea?

tassevasi

Citat din: ursulakhe din Februarie 28, 2013, 10:42:13 PM
domnule vasile dar cu aierisirile din capac cum ati procedat?le-ati inchis sau deschise?
Eu as zice ca ar fi bine inchise ca numai ii iernarea tip horn ---- e ceva in genul tip clopot numai ca folia de genul asta permite condensului sa se decanteze in partea de sus a foliei
Dumnea voastra cum ati procedat sau cum ar fi mai bine
Acest gen de folie sar putea folosi sa se puna deasupra ramelor cand facem tratamentele cu varaket sau da voie fumului sa treaca prin ea?

  Eu am sita la stup sus nu la fund , iau sita iarna  ,nu pun nici podisor  de lemn  ci numai folia  aceasta peste 3 betisoare si peste folie cele 3 presulete .
  In contiuare  peste acestea vine capacul  ,care e mai mare decit  cutia  de jur inprejur cu  aproape 1cm si  care are pe fundul lui ,la fiecare colt prinse 4  distantiere(sipculite)  ce ridica capacul deasupra  covoraselor cu  2,5 cm  ceia ce face o ventilatie  naturala  a spatiului de  acolo  si astfel in tot stupul prin  urdinis  si inca 2 orificii  de fi 25  cu plasa in spatele stupului  model Puisoru.
   Acum eu  folia aceasta am pus-o dupa ce am terninat tratamentele , nu stiu daca trece prin ia  si am s-o schimb iarasi cind voi incepe tratamentele .
   Numai bine .

Marius-ursulakhe

eu cand fac tratamentele cu fum pt varooa folosesc folie ca sa fie stupul bine etansat si ma gandeam daca r fi buna acest tip de folie atat la tratamente cat si pt iernare (sa nu avem atatea tipuri de folie ---o prea mare aglomeratie)
Dumneavoastra pe timp de vara si pe timp de vara folositi acela gausi in fundul stupuli modelul dan puisorul?

tassevasi

Citat din: ursulakhe din Martie 01, 2013, 11:50:33 PM
Dumneavoastra pe timp de vara si pe timp de vara folositi acela gausi in fundul stupuli modelul dan puisorul?
Da  aceleasi ,mai am un opturator (sibar) cu posibilitatea de a le  inchide .

tassevasi

 Va prezint  aici un reportaj  extraordinar,din toate punctele  de vedere .
  De la pradatori, matci ,cintecele lor ,indepartarea celei batrine ,fecundarea in zbor ,etc.
  Urmariti 50 min cu placere .
Les abeilles et leur reine - Reportage

Marius-ursulakhe

Reportajul este de nota 10 numai daca ar vorbi doamna in romana sau macar sa fie tradusa in romana re fi de nota 20 oricum nea tasse   =D>    :hi:

tassevasi

 Stau si ma gindesc  cum au asezat ei camera de filmat pe albina si sa  mai si zboare  :)     :P   ori folosec alte tehnici sa para reala  treaba .
    Ce a mai ajuns si tehnica asta ?

cristian bh

Citat din: ursulakhe din Martie 16, 2013, 10:28:05 PM
Reportajul este de nota 10 numai daca ar vorbi doamna in romana sau macar sa fie tradusa in romana re fi de nota 20 oricum nea tasse   =D>    :hi:
vii cu o sticla cu vin si se rezolva :)