tassevasi

Creat de tassevasi, Aprilie 19, 2011, 09:10:56 PM

« precedentul - următorul »

ion patrut

SPOR LA MIERE SI SANATATE

orbanstefan64

vreme buna,bidoane multe si pline!!!!!!!!!! :hi: :hi: :hi:

tassevasi

Domnilor ,...va multumesc !! .
  Timpul stiu ca nu va fi pe placul nostru  si nici pline bidoanele  probabil  nu vor fi ,asa cum vrem noi ,dar ceva ,ceva va fi sper , ca prea mult am investit si  sunt la limita suportabilului,......iar stupii ai am , zic eu  buni .
   Colegii deja mi-au spus ca m-a pot duce  si la 1000 kg , eu stiu ca e o incurajare dar noi tot speram .
   Cu stima  si numai bine . :hi: :hi: :hi:

bee_lover

Miere multa si sa auzim vesti bune!  :hi:

rarescyp

Citat din: tassevasi din Aprilie 22, 2012, 10:07:53 PM
   Colegii deja mi-au spus ca m-a pot duce  si la 1000 kg , eu stiu ca e o incurajare dar noi tot speram .
 
la rapita (1000 kg)?...de la cate fam?...
Iti urez succes.... Si vreme buna!!
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

tassevasi

Citat din: rarescyp din Aprilie 24, 2012, 07:26:27 AM
Citat din: tassevasi din Aprilie 22, 2012, 10:07:53 PM
   Colegii deja mi-au spus ca m-a pot duce  si la 1000 kg , eu stiu ca e o incurajare dar noi tot speram .
 
la rapita (1000 kg)?...de la cate fam?...
Iti urez succes.... Si vreme buna!!

   Nu ,nu , pe tot sezonul ,ca nu am familii multe   numai 26.
  Numai bine si multumesc .
   :hi:

tassevasi

 Astazi am tres o fuga pina acasa  ,am lasat colegii  sa stea si ei citeva zile .
  Am facut poze  si incerc sa vi le prezint .
  Sunt cu Roi-ag si Ric-ag ,intr-o zona unde au fost 800 ha si a tot intors-o pana a ramas mai bine de 200ha .
   Lume  nu f mult ,cam 4 pavilioane ce au ramas pe un islaz  si noi cu varsati ce am patruns  bine in cimp .
  Rapita destul de rara in unele locuri  si insuficient dezvoltata  ,in trepte de inflorire ,speram ca pina pe 10 mai cind plecam la salcim sa  culeaga ceva aici de intretinere si formarea coronitelor  .
  Poze si cu stupii colegilor .
   Ai mei ,  Rica ,alt coleg venit cam aproape de mine ca nu a mai putut inainta . si roi ag .
  Numai bine va doresc . :hi: :hi:

cili

Ma bucur ca ai gasit un camp cu rapita . La noi, in Mehedinti nu exista . Au infiintat deja alta cultura acolo unde era rapita .Spor la miere !

ion patrut


tassevasi

  Sa va pun citeva poze ,salcim l mai aproape de Dunare .

bee_lover

Frumos, merge salcamul?

romikele

Citat din: bee_lover din Mai 10, 2012, 12:07:37 AM
Frumos, merge salcamul?

Pe la noi n-am vazut nici un salcam sa mearga, doar prapaditii de apicultori mergand in cautare de floare  :P :hi:

Kiwi Bee

Foarte frumos Tassevasi.
Dupa cite vad e loc suficient si e padure frumoasa, curata. Iti recomand sati imprastii putin stupii si sa nui ti aliniati ca pe niste soldati lipiti unul de altul. Cei care au experimentat mai mult decit mine in acest domeniu sustin ca productia de miere se mareste pina la 20% dat fiind ca albina isi va gasi stupul/casa mai usor.

tassevasi

#208
Citat din: bee_lover din Mai 10, 2012, 12:07:37 AM
Frumos, merge salcamul?


Da  a dat ,putin peste 3 kg /zi  in acea locatie , aici jn judet  sa vedem ,inca nu a inflorit bine .
numai bine .

tassevasi

Citat din: Kiwi Bee din Mai 10, 2012, 01:40:49 AM
Foarte frumos Tassevasi.
Dupa cite vad e loc suficient si e padure frumoasa, curata. Iti recomand sati imprastii putin stupii si sa nui ti aliniati ca pe niste soldati lipiti unul de altul. Cei care au experimentat mai mult decit mine in acest domeniu sustin ca productia de miere se mareste pina la 20% dat fiind ca albina isi va gasi stupul/casa mai usor.

Asa o fi cum zici ,parerile sunt inpartite , la rapita de ex  i-am pus in careu si nu a fost probl (fara alb  moarte chiar deloc)  , prietenul ce-i are aproape lipiti si in careu , are stupi de peste 30 ani si spune ca orientarea  in careu  ori alte forme  e cea mai buna (din experienta proprie )
  Numai bine .