tassevasi

Creat de tassevasi, Aprilie 19, 2011, 09:10:56 PM

« precedentul - următorul »

Nea Costica din Buzau

Citat din: tassevasi din Aprilie 11, 2012, 09:14:49 PM
Am decis sa mai asamblez  inca 8 -10 cutii 1/1 pt a avea de rezerva  ca nu se stie cum se vor comporta ,pote voi face si ceva roi la salcim .
   Astazi am facut minerele si fundurile , miine sitele  si pe urma capacele .
Am poze numai cu minerele in lucru .
  Numai bine .
]
Nu sare din sudura adausul acela de pe pila, fiind duritati diferite? Merci pt ideie, chiar imi storceam mintea ce poanson sa folosesc la presarea tablei ce sustine manerul. Sa fii sanatos.  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

tassevasi

Citat din: Nea Costica din Buzau din Aprilie 12, 2012, 03:06:15 PM
Citat din: tassevasi din Aprilie 11, 2012, 09:14:49 PM
Am decis sa mai asamblez  inca 8 -10 cutii 1/1 pt a avea de rezerva  ca nu se stie cum se vor comporta ,pote voi face si ceva roi la salcim .
   Astazi am facut minerele si fundurile , miine sitele  si pe urma capacele .
Am poze numai cu minerele in lucru .
  Numai bine .
]
Nu sare din sudura adausul acela de pe pila, fiind duritati diferite? Merci pt ideie, chiar imi storceam mintea ce poanson sa folosesc la presarea tablei ce sustine manerul. Sa fii sanatos.  :hi:

:) Inca nu a sarit , e sudat bine fierul de 8 mm si putin ajustat(polizat ) ,sa ramina amprenta  cit mai adinca in tabla ,pt mobilitate,iar tabla sa aiba  grosimea de 1-1,5 mm .
   Tot batind in pila aceia  (cam 100 de buc )  s-a indoit putin ,trb una si mai groasa .
  Maine o sa fac poze la funduri si capace .
   Numai bine  :hi: :hi:

tassevasi

#182
Astazi am finalizat ce mi-am propus si anume ;fundurile , capacele ,indoitul tablei ,fixarea tablei cu  capsatorul  de tepiserie cu capse de 14mm ,e prevazut si pt cuie  de 14mm.      Acest capsator i-ti usureaza munca  de nu se poate , de prins pfl pe rama capacului ,tabla  si orice de grosimi mici .
  Am folosit  tabla de aluminiu ce a fost folosita la tipografie ,ce era destul de groasa ,ca altfel nu o foloseam ,....le-am dat sa citeasca  politica de pe capac  :P
   Numai bine  si sarbatori fericite .
   Paste fericit!

tassevasi

Tot astazi am facut si primul tratament la albine cu v f  ,bineinteles  cu varujetul  confectionat dintr-o jucarie ,care sa stiti functionraza de minune .
  Au inflorit si prunii mai timpurii ce ai am in gradina .
  Numai bine . :hi: :hi:

dorindafi

shi la mine a-nflorit prunul dar timpul nu ma prea ajuta
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tassevasi

#185
Astazi cit a fost de urit afara albinele tot au zburat sanatos  si am profitat ca sa mai bag o rama la ouat .
  Joi am bagat si vazind atita puiet zilele trecute ,astazi am verificat ce am introdus joi  si ce credeti, ouate , la toti stupii am fost nevoit sa mai pun cite o rama la ouat  ,lucru bun sunt pusi pe treaba ,am inceput sa scot si din diafragme ,intruct am ajuns la  8-9 rame in cuib .
    Si pentru ca nu pot sa stau ,m-am apucat sa incleiez 4 corpuri 1/1 astazi , sunt cele prinse in presele facute special pt asa ceva .
  Se prinde in diagonala  tija fileteta la ambele capete,cu piulita de stringere   sus si jos  si se stringe puternic ,  se aduce la vinclu (verificarea pe interior ) ,dupa lipire se desfac (de regula a ll a zi si tot asa , fundurile date cu ulei de in , cemai  pregatire intensa .
  Nu stiu cum sunt altii dar eu din februarie nu am luat liber pina acum  :D si parca nu mai termin ,m-am inhamat   rau de tot .
  Numai bine  si  PASTE  FERICIT .
   Sa fim sanatosi . :hi: :hi:
   

ves.lucian

  Paste fericit tie si intregii familii !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

tassevasi

Citat din: ves.lucian din Aprilie 14, 2012, 10:15:53 PM
  Paste fericit tie si intregii familii !!!

Multumesc  , aceleasi urari  ti-le  adresez si tie  Luciane .
  Sa fi sanatos . :hi:

tassevasi

       Hristos a inviat !!                                                                                                                          Astazi am vazut puiet la zborul de recunoastere  ca niciodata , semne bune .
E  rau ca se anunta iarasi ploi, acum cind ele trebues  sa culeaga la prun .
   Numai bine  :hi:

tassevasi

 Gata cu florile la prunii mai varatici (ne altoiti ), a ramas papadia  la putere si alte flori de pe  aratura .
  Stupii ai am bine dezvoltati acum am lipsa  o rama ( am hranitorul) la fiecare  pe care am s-o pun la crescut, cind plec la rapita ,puiet 5-6-si 7 ram.
  Maine  plecam in recunoastere ,sa vedem gasim ceva rapita ?
  Numai bine .

mape 48-petru manea

tu nu faci pauza niciodata ?--se vede ca esti mai tanar
si eu am fost in recunoastere la rapita ---nimic nu am gasit---totusi ieri am vazut albine cu un polen care seamana cu cel de rapita  :hi:
sanatate

Marek

Citat din: tassevasi din Aprilie 21, 2012, 10:07:24 PM
Gata cu florile la prunii mai varatici (ne altoiti ), a ramas papadia  la putere si alte flori de pe  aratura .
  Stupii ai am bine dezvoltati acum am lipsa  o rama ( am hranitorul) la fiecare  pe care am s-o pun la crescut, cind plec la rapita ,puiet 5-6-si 7 ram.
  Maine  plecam in recunoastere ,sa vedem gasim ceva rapita ?
  Numai bine .
Pruni, rapita, papadie, flori de aratura....la mine nu a inflorit nici ciresul (cel putin unde am albinele)

mape 48-petru manea

cine te-a pus sa locuiesti in MM  :hi: :hi: :hi:

ion patrut

si la mine e tot la fel ce sa facem sa ne mutam toti la timisoara? :hi:

tassevasi

  Astazi am fost in recunoastere  si maine plecam la rapita ,unde am fost trimisi de un fermier care avea 200 ha +altul linga el cred la fel ori mai mult .
  E mai greu de iesit daca va ploua , din cimpul acela in rest e destula .
    Deci a inceput campania ,si ca de obicei cel care are mai putini (adica eu ) am sa stau primul la paza ,cind vor veni si ceilalti ,vom sta cite 2 .
  Doamne ajuta !!
  Numai bine va doresc ,am sa mai revin pe la sfirsitul saptaminii si cu poze .
  Cu respect .