tassevasi

Creat de tassevasi, Aprilie 19, 2011, 09:10:56 PM

« precedentul - următorul »

RazvanTi

Se pune 1 lingurita de sare cu varf la 10 litri de apa  :hi:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Nea Costica din Buzau

Citat din: RazvanTi din Aprilie 10, 2012, 02:11:14 PM
Se pune 1 lingurita de sare cu varf la 10 litri de apa  :hi:
]
Am retinut, multumesc frumos!! Transformam volumul in g, facem asa; incarcam lingurita nu lingura, rasturnam pe hartie cantarim, aplicam regula de trei simpla si vedem la 2l. Sanatate!!  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

ion patrut

ce-ti mai place matematica!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :nudie:

rarescyp

daca in apa din adapatoare punem si putin protofil....are ceva efect?
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

romikele

Citat din: rarescyp din Aprilie 10, 2012, 07:46:38 PM
daca in apa din adapatoare punem si putin protofil....are ceva efect?
Da!... scade protofilul din sticla.  :P

tassevasi

Citat din: Nea Costica din Buzau din Aprilie 10, 2012, 10:38:13 AM
Citat din: tassevasi din Aprilie 09, 2012, 09:14:21 PM
De dimineata  ploaie , la prinz  albine peste tot o nebunie  ce grabite erau  sa ia cit mai multa apa ,dupa amiaza  iarasi ploaie .
  Pomii infloriti iar ele stau cuminti in stup !
]
Arta si precizie, frumos bravo!!  :hi:. Daca nu e secret ce le-ai dat in tava, pui sare in apa daca da cata ? Sa fii iubit!! :hi:

  In tavita am pus apa + ce a plouat, iar deasupra ca  sa nu se inece  albinele, am pus   folie din aceia ce se pune sub parchet melaminat ,am gaurit-o putin si e  cea mai buna solutie gasita pe  moment .
  Am  mai pus si sare citeva grame la l . In pastoral  nu am mai pus si erau gramada pe apa .
   Sa fiti sanatosi si numai bine . :hi: :hi:
 

Nea Costica din Buzau

Citat din: ion patrut din Aprilie 10, 2012, 07:22:21 PM
ce-ti mai place matematica!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :nudie:
]
Pana se acomodeaza ,,simturilii'' facem aritmetica !!
Chiar asa Patrut sa stii ca mi-a placut foarte mult [matematica] , dar asta era situatia [si cred ca este si acum], citez pe Paul care-l citeaza pe N Labis [era sa zic Benuc, prietenii stiu de ce  :uimit:]
,,Mananc si plang, mananc'' Atata putea familia parintilor mei !! Sanatate!! :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

ion patrut

ce sa-i faci nea costica greutati dar cred ca trebuie sa ne multumim cu ce avem daca avem si sanatate e perfect cat despre nicolaie labis si a lui opera literara "MOARTEA CAPRIOAREI" de cate ori o citesc chiar ca-mi vine sa plang sanatate

tassevasi

 Am decis sa mai asamblez  inca 8 -10 cutii 1/1 pt a avea de rezerva  ca nu se stie cum se vor comporta ,pote voi face si ceva roi la salcim .
   Astazi am facut minerele si fundurile , miine sitele  si pe urma capacele .
Am poze numai cu minerele in lucru .
  Numai bine .

mape 48-petru manea

ce diametru are manerul 6mm sau 8 mm ?

tassevasi

Citat din: mape 48 din Aprilie 11, 2012, 09:26:22 PM
ce diametru are manerul 6mm sau 8 mm ?

  Am cumparat ob de 6 pt tije  ,dar e mai gros, are 6,5mm  ca treb sa-l polizez putin pt filiera de 6 si  din asta am folosit , de fapt la toti care-i am  asa am pus ,ere  bun un manson acolo .
  De 8 mm e greu de indoit , dar era  mai bine  ca nu te bate la mina acum folosim  si noi manusi .
  Sa traiti  si numai bine .
 

cili

Imi cer scuze pentru interventie , dar  nu ar trebui un opritor la manerele acelea pentru a nu forta mana de peretele stupului atunci cand ridici de stup?

tassevasi

Citat din: cili din Aprilie 11, 2012, 10:39:15 PM
Imi cer scuze pentru interventie , dar  nu ar trebui un opritor la manerele acelea pentru a nu forta mana de peretele stupului atunci cand ridici de stup?

Pai are Cili , daca observi o parte e mai mica si exact unde este indoit si  se prinde fierul(minerul)  e mai lat , atunci cind  ridici minerul ,el se propteste  si se opreste in pozitia orizontala ,apoi coboara automat cind il lasi jos  .
  Numai bine  :hi:

pharaonu75

Opritorul este in tabla care se monteaza pe stup!
Mai exact, la capetele canalului in care se monteaza manerul.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cili

Merci de explicatie , nu mi-am dat seama de asta ... , dar acum am priceput-o!