tassevasi

Creat de tassevasi, Aprilie 19, 2011, 09:10:56 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

nu am vazut niciodata avantajul la furculitele descrise de fane dar am vazut dezavantaj cind propolizeaza, cele 5=6 mm de o parte si alta se rup f usor, iar daca nu, sigur le  rupi atunci cind bagi dalta sa scoti ramele din stup  :hi: :hi:

tassevasi

Citat din: orbanstefan64 din Februarie 03, 2012, 09:10:32 PM
nu am vazut niciodata avantajul la furculitele descrise de fane dar am vazut dezavantaj cind propolizeaza, cele 5=6 mm de o parte si alta se rup f usor, iar daca nu, sigur le  rupi atunci cind bagi dalta sa scoti ramele din stup  :hi: :hi:

Foarte adevarat ,in afara de citeva operatiuni in plus ,cu freza ,se mai si rup cind le departezi una de cealalta .
  Pentru caturile de 1/2  anul acesta am facut lateralele de 45mm sa vad ce avantaje  o sa am , ca un dezavantaj din prima  l-am vazut ,incape 8 ram si mai ramine spatiu , dar nu pt una de 37 , : :dinti:
   O  sa  pun mai putine  din astea late si la margini pun si mai mici ,sa vad cum se comporta .

   Numai bine . :hi: :hi:

pharaonu75

#122
In corpul de 12 rame incap exact 10 rame late.
La corpul de 10 rame, ramane ceva loc daca toate ramele bagate in el sunt late.
Incearca sa bagi 6 rame late si 3 normale!
In felul asta iti mai raman vreo 5 mm, insa astia se pierd usor intre cele 9 rame, mai ales daca sunt si propolizate!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

Citat din: pharaonu75 din Februarie 03, 2012, 11:00:23 PM
In corpul de 12 rame incap exact 10 rame late.
La corpul de 10 rame, ramane ceva loc daca toate ramele bagate in el sunt late.
Incearca sa bagi 6 rame late si 3 normale!

  Da  asa gindeam si eu  , am numai pe 10 ram
   Numai bine  :hi: :hi:

roi_ag

Nu inteleg de ce ai facut rame late daca vrei sa mai intercalezi si cu inguste

tassevasi

 :) Pt ca vad ca nu se umple cutia  :) :rotfl: :rotfl:
    Acum sa vad cum o-i face  ca ramine spatiu cam mare si la deplasari treb sa bat cue .
  Nu intercalez  , eventual pun la margina

Fane

da foarte interesant o sa incerc si eu metoda asta e mult mai simplu de facut va multumesc pentu explicatii

dorindafi

Citat din: tassevasi din Februarie 03, 2012, 11:32:04 PM
:) Pt ca vad ca nu se umple cutia  :) :rotfl: :rotfl:
    Acum sa vad cum o-i face  ca ramine spatiu cam mare si la deplasari treb sa bat cue .
  Nu intercalez  , eventual pun la margina
am vazut shi folosit pana de lemn dar nu prea a dat randament s-au cocean de porumb bagat intre ultima rama shi peretele stupului. cel din urma a dat randament
nu se mai deplaseaza rama nici daca o rogi :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tassevasi

 Da buna idee , coceanul rezolva mule probleme  : 
Multumiri si numai bine  :hi: :hi:

pharaonu75

Si cum rezolvi ce cresterea de faguri in spatiul ramas? Umpli lada de coceni ca sa nu mai ramana spatiu?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

Citat din: pharaonu75 din Februarie 05, 2012, 03:49:15 PM
Si cum rezolvi ce cresterea de faguri in spatiul ramas? Umpli lada de coceni ca sa nu mai ramana spatiu?

:rotfl: :rotfl: Nu, nu, nu, se referea  doar la deplasari in pastoral daca nu-ti incape alta rama , mai bagi si un cocean la nevoe ,fata de o pana ce poate aluneca .
   Rezolvarea  se face numai cu completarea de rame ,altfel  nu merge .
   Numai bine .

pharaonu75

Ma speriasei!
Am crezut ca trebuie sa ii golesc curtea lu' tata de coceni! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

Citat din: pharaonu75 din Februarie 05, 2012, 04:55:37 PM
Ma speriasei!
Am crezut ca trebuie sa ii golesc curtea lu' tata de coceni! =)) =))

:rotfl: :rotfl: Eu spun cocean si la tulpina si la  ciocalaul stuletelui de porumb , nu prea  ma pricep la agricultura  :P :D
  La mine in prahova  , nu prea se facea porumb si-l cumpara tata gata curatat .
Punea porumb  mai mult pt nutret la animale  ,ca nu se facea  ca la cimpie.
  La noi la putere  era pruna (tuica  de Valeni )
   Amintiri ,amintiri din copilarie .
  Bumai bine .

pharaonu75

Citat din: tassevasi din Februarie 05, 2012, 07:13:31 PM
...
  La noi la putere  era pruna (tuica  de Valeni )
   Amintiri ,amintiri din copilarie .
  Bumai bine .
Esti de-al meu!
Tata este din zona, din Drajna de jos, iar eu am crescut acolo!\
Tuica de Valeni este foarte buna... imi placea la nebunie... la varsta de 5 ani m-am imbatat crunt (singura data in viata mea), pe ascuns, fara ca bunica sa stie... cand a aflat, era prea tarziu, pentru ca eram aproape de coma!
De atunci m-am lecuit de alcool!
Traiasca PEPSI! :yes:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

Citat din: pharaonu75 din Februarie 05, 2012, 07:22:03 PM
Citat din: tassevasi din Februarie 05, 2012, 07:13:31 PM
...
  La noi la putere  era pruna (tuica  de Valeni )
   Amintiri ,amintiri din copilarie .
  Bumai bine .
Esti de-al meu!
Tata este din zona, din Drajna de jos, iar eu am crescut acolo!\
Tuica de Valeni este foarte buna... imi placea la nebunie... la varsta de 5 ani m-am imbatat crunt (singura data in viata mea), pe ascuns, fara ca bunica sa stie... cand a aflat, era prea tarziu, pentru ca eram aproape de coma!
De atunci m-am lecuit de alcool!
Traiasca PEPSI! :yes:


:rotfl: :rotfl: CEEEE PEPSIIII , sa nu te mai aud , mai bine cumperi un storcator  de fructe si banii dati pe pepsi  cumperi ceva natural (fructe pt sucuri) si  nici nu te ingrasa .  Multe ciorbe de legume care nu au multe calorii dar au multe vitamine  , sa vezi cum ajungi suplu si doamna te invidiaza te  lauda si mai vrea si-un baietel  :P :D .
  Sa auzim de bine .