rolul foliei

Creat de pad3, Martie 19, 2015, 10:55:05 AM

« precedentul - următorul »

pad3

am vazut mai multe filme in care stupii aveau seasupra o folie de polietilena. recunsc, sunt cam derutat, pt ca asta toamna s-a discutat -categoric fara plastic- pt ca se formeaza condens. inteleg ca primavara schimba datele problemei insa as dori o discutie despre rolul acesteia si implicit momentul ideal cand se scot ziarele si se pune folia. sa vedem, cine da din casa?
somnul ratiunii naste monstri

oroles

Primavara este recomandata folia in special pentru:
1. Mentinerea caldurii in stup.
2. Asigurarea apei necesare cresterii puietului din condens.

Raspunsul l-a dat Dragos in direct cu Stelian. Se pune folia din momentul incare incepe ponta mai serios.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

TDI

Si temperaturi nocturne de la 8-10 grade in sus.
Dar exista zone in care folia nu se poate folosi, datorita umiditatii constante.
Eu personal am câteva modalitati prin care folosesc folia:
1. Pe toata lada
2. 2 folii(in primăvara): 1 pe ramele din cuib, de sus(3-7 rame, cat are cuibul cu tot cu diafragma) pana jos la ultima rama si o folie care inchide etans lada. Folia care merge pana jos la cuib iti castiga, in cazul in care exista resurse in natura suficiente - cu sau fără stimulare - pana la o rama de puiet capacit suplimentar.
3. In momentul in care pun catul (folosind pana acum caturi de 1/1), socul termic ar fi prea mare, dubland volumul lăzii.

Exista si reversul medaliei. In cazul unor diferente prea mari de temperatura intre zi si noapte, condensul excesiv poate chiar omora familia de albine. Daca nu schimbi pozitia foliei sau nu o elimini poti forta familia sa intre prematur in friguri.

Etc.