Cine suntem noi?

Creat de fiug1970, Februarie 23, 2013, 02:35:33 PM

« precedentul - următorul »

fiug1970

Buna ziua,tuturor!
Ma numesc Florin,sant din Braila,am 43 de ani, casatorit si cu un baiat de 19 ani.
Sant proaspat intrat in Apiardeal(se vede de la o posta!)Spre deosebire de ceilalti forum-isti,nu am nicio musca!!!Am doi stupi verticali cu magazie construiti de mine acum vreo 10 ani,cand cochetam cu ideea de a incerca marea cu degetu intr-a-le apiculturii.Ideea a ramas la faza de ou,situatia fiind de asa natura ca mi-am facut valiza si am apucat drumul pribegiei.Departe de tara,dupa atata amar de ani,am avut timp sa-mi dau seama de multe erori,de multe frustrari,de timp pierdut in van si de faptul ca nu poti trai la nesfarsit cu vise neimplinite.Dragostea pt."muste" o am in sange si vine din familie:bunicii paterni erau CHIABURI!!(scriu cu litere mari intentionat si nu mi-e rusine sa numesc asa oamenii harnici de odinioara) invatatori dintr-un sat din Vrancea,avand pe langa multe altele si peste 150 de stupi.Odata cu marele jaf numit "colectivizare" au pierdut totul.Dupa multi ani,sa fi avut eu vreo 12-13 ani,eram in vacanta de vara la bunica(bunicul murise in'44 in tarana bolsevica), ea se plangea de un zgomot ciudat in soba din bucatarie,ca un zumzet.Tata s-a urcat pe casa si,ce sa vezi! un roi isi gasise culcusul in horn!S-a dus in sat si de la un fin,a luat o roinita si a capturat roiul.De la un roi ajunsese la 10 familii(mai multe nu se putea in acei ani,fiindca trebuia sa dam cota de produse la stat!!).Intr-o iarna naprasnica(cred ca in'84-'85) au murit toate albinele,nu-mi amintesc prea bine motivele.De atunci si pana acum cateva saptamani,cand fiind intr-o pauza de munca am auzit intamplator pe un cunoscut de-al meu vorbind cu patima despre stupina lui din tara(apicultura la distanta!!) cu cativa colegi( dezinteresati de asa ceva),eu intrand neinvitat in discutie si el vazand ca eram precum pestele in apa,m-a intrebat direct:cati stupi ai ?".A ramas masca cand i-am spus ca practic nu am nici unu,dar in sange am o stupina intreaga!!,el reusind sa-mi activeze microbu'.
UFF,m-a luat vorba pe dinainte,imi cer scuze ca am ocupat atata spatiu cu balivernele mele,dar cand ma pun sa scriu ,uit sa ma opresc!Ar mai fi multe de scris,dar ...alta data.
La buna citire tuturor!!

bismark

   Si un UFF este bun cite o data ca inseamna ca nu-ti este indiferenta aceasta fiinta dulce.Iti urez ca incet sa incepi sa ai de a face cu ele si sint sigur ca vom mai auzi de tine.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Obombo

Citat din: fiug1970 din Februarie 23, 2013, 02:35:33 PM...cand cochetam cu ideea de a incerca marea cu degetu ...
Poate vroiai sa spui mierea cu degetul :).
Bine ai venit pe Apiardeal, Florine! Cand te hotarasti sa bagi niste muste in lazile alea?

tassevasi

Citat din: Obombo din Februarie 23, 2013, 04:20:33 PM
Citat din: fiug1970 din Februarie 23, 2013, 02:35:33 PM...cand cochetam cu ideea de a incerca marea cu degetu ...
Poate vroiai sa spui mierea cu degetul :).
Bine ai venit pe Apiardeal, Florine! Cand te hotarasti sa bagi niste muste in lazile alea?

  Bine ai  venit Florine ,eu nu sunt de acord sa bagi " muste"  ci albine  ca sunt mult mai inteligente  decit noi  :)
   Iti dorim sa te apuci iarasi  de albine daca nu te-a trecut  infestarea pina acum .
    Numai bine .

silviu

Daca te-ar auzi mentorul meu (profesor de filosofie) ca le spui muste ti-ar face parul cret si te-ar tine in genunchi 3 zile.El le spune INGERASI,vorbeste cu ele,le intreaba,le raspunde etc.-ii sunt extrem de dragi.
Bun venit si sa dea domnul ca stupina din sange sa devina cat mai repede realitate.
       cu stima,
                 Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

Razvan HD

"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

fiug1970

Multumesc tuturor pt.incurajari!
Mare minune si tehnica asta!Pe doua amarate de fire si de la mii de km.sa vezi ca nu esti singur......
Merçi,Razvan hd(apropous,si sefu' meu e din hunedoara si am sa va povestesc o anecdota cu el vis-a vis de apicultura),
Silviu:as sta cu placere in genunchi drept pedeapsa pt.ofensa adusa LOR!,cat despre par cret,eheee,acu' vreo 20 de ani da!acu' mai am de-o baie :yahoo_cry:
Tassevasi:e ca mersu' pe bicicleta...
Obombo:si maine as baga(teoretic vb.) daca as putea dar pt.noi aici,dezradacinatii,imbarcatii intr-un tren al dezmostenitilor unde mereu ni se aduce aminte ce hram purtam,biletul de in toarcere este mereu amanat de alte motive care m-ar determina sa nu o fac intr-un "maine "apropiat.Apicultura nu se face la fara frecventa!Ca si agricultura,apicultura sant bune dar trebuie sa stai langa ele!
Bismark:de indiferenta nici vorba pt.gaza asta mica!Mi-aduc aminte ca,copil fiind,ma jucam in colbul strazilor din cartierul unde m-am nascut ,cu prietenii mei si cand ne era sete dadeam navala la cismelele din strada si daca erau albine insetate ca si noi pe langa cismea plecam la alta cismea unde speram sa nu fie albine si la la alta cismea si alta....pana ajungeam acasa,spre disperarea amicilor care nu intelegeau dc.nu-i las sa deranjeze albinele!Eram nebun de mic!ar zice unii,hahahaha
Citat din: fiug1970 din Februarie 23, 2013, 02:35:33 PM
Buna ziua,tuturor!
Ma numesc Florin,sant din Braila,am 43 de ani, casatorit si cu un baiat de 19 ani.
Sant proaspat intrat in Apiardeal(se vede de la o posta!)Spre deosebire de ceilalti forum-isti,nu am nicio musca!!!Am doi stupi verticali cu magazie construiti de mine acum vreo 10 ani,cand cochetam cu ideea de a incerca marea cu degetu intr-a-le apiculturii.Ideea a ramas la faza de ou,situatia fiind de asa natura ca mi-am facut valiza si am apucat drumul pribegiei.Departe de tara,dupa atata amar de ani,am avut timp sa-mi dau seama de multe erori,de multe frustrari,de timp pierdut in van si de faptul ca nu poti trai la nesfarsit cu vise neimplinite.Dragostea pt."muste" o am in sange si vine din familie:bunicii paterni erau CHIABURI!!(scriu cu litere mari intentionat si nu mi-e rusine sa numesc asa oamenii harnici de odinioara) invatatori dintr-un sat din Vrancea,avand pe langa multe altele si peste 150 de stupi.Odata cu marele jaf numit "colectivizare" au pierdut totul.Dupa multi ani,sa fi avut eu vreo 12-13 ani,eram in vacanta de vara la bunica(bunicul murise in'44 in tarana bolsevica), ea se plangea de un zgomot ciudat in soba din bucatarie,ca un zumzet.Tata s-a urcat pe casa si,ce sa vezi! un roi isi gasise culcusul in horn!S-a dus in sat si de la un fin,a luat o roinita si a capturat roiul.De la un roi ajunsese la 10 familii(mai multe nu se putea in acei ani,fiindca trebuia sa dam cota de produse la stat!!).Intr-o iarna naprasnica(cred ca in'84-'85) au murit toate albinele,nu-mi amintesc prea bine motivele.De atunci si pana acum cateva saptamani,cand fiind intr-o pauza de munca am auzit intamplator pe un cunoscut de-al meu vorbind cu patima despre stupina lui din tara(apicultura la distanta!!) cu cativa colegi( dezinteresati de asa ceva),eu intrand neinvitat in discutie si el vazand ca eram precum pestele in apa,m-a intrebat direct:cati stupi ai ?".A ramas masca cand i-am spus ca practic nu am nici unu,dar in sange am o stupina intreaga!!,el reusind sa-mi activeze microbu'.
UFF,m-a luat vorba pe dinainte,imi cer scuze ca am ocupat atata spatiu cu balivernele mele,dar cand ma pun sa scriu ,uit sa ma opresc!Ar mai fi multe de scris,dar ...alta data.
La buna citire tuturor!!
"Santem facuti din aceeasi materie ca si visele"W Shakespeare

stefan1

  Bun venit, Florine! Imi place cum povestesti (moldovean adevarat) si si cum te pozitionezi fata de aceste fiinte minunate, albinele.
  Cu intarziere si inutil, iti spun ca, atunci in 1984, cand v-au murit albinele, aproape sigur cauza a fost paduchele Varroa. Si eu am trait o asemenea intamplare, am si povestit-o undeva. In 1980 a murit tata in iunie, pe neasteptate si familiile de albine au ramas ale nimanui, pentru ca eu si fratele meu, desi de mici am fost pe la albine, nu ne-am aplecat niciodata practic sa lucram cu ele, cu toate insistentele tatii. In anul respectiv inca am luat de la ele recolta buna desi nu le-am facut nimic. Toamna au fost atacati de ursi (au mai facut-o si in alti ani) si a stricat un numar din ei. Pe restul, nu mai stiu exact, 25-30, i-am adus, i-am inchis cu sita la urdinise si i-am bagat pentru iernare in pivnita. Primavara, in martie, cand s-a facut prima zi buna, i-am scos afara. Din toti nu mai traia decat unul, de fapt o mana de albine, fiecare cu cate 2-3 paduchi varroa pe ele. De paduchele Varroa nici tata nu stia, ca doar atunci a aparut pa la noi, si nu stiu daca ar fi observat sau nu starea anormala a familiilor. Ma gandesc ca daca ar fi trait si ar fi avut asa o pierdere, el care cauta sa nu aiba nici o familie pierduta in iarna, din asta ar fi murit! M-am apucat si l-am tratat cu otet (acid acetic glacial) pus intr-o sticluta amlasata intre faguri. Au murit sumedenie de paduchi, dar si parte din puietul care era in zona sticlutei a fost abandonat de albine, probabil era prea puternic tratamentul. Totusi am reusit sa salvez aceasta familie. De cate ori ceva nu-mi era clar, eu, care pana atunci aveam inconstienta sa spun ca eu stiu apicultura din ce am mai vazut sau auzit de la tata, m-am apucat sa citec din cartile pe care din fericire le aveam. Am reusit sa fac si un roi artificial, cred ca din primul an. In al doilea an am mai facut un roi artificial, apoi lucrurile au inceput sa prospere.
  Deci daca iti place ce faci, vei avea si rezultate si satisfactii. 
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

niculita

Bun venit printre noi si mult succes pe viitor...Fiecare are un inceput in ale apiculturii.Eu m-am apucat de ele anul trecut si la ora actuala imi pare rau ca nu m-am apucat mai inainte.Dar niciodata sa nu spui niciodata si niciodata nu este tirziu... :coffee: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

G. Iulian

Bun venit printre noi!  :hi:  :hi:  :hi:

fiug1970

Buna dimineata all!
Multumesc pt.incurajari!
Stefan1,e posibil,dar din ce imi amintesc eu,tata inmuia niste fasii de hartie sugativa intr-un lichid(varachet cred)si le baga pe la urdinis,pe seara cand erau toate in stup (aprinzand hartia inainte!).Nu era pt.varroua?.Si cred ca au murit din doua cauze:1.au intrat in iarna cu putina rezerva de hrana(stiu ca a extras in acel an un bidon de 25l de aluminiu(de lapte,balerca se numea)de miere la salcam iar la celelalte culesuri,vremea a fost neprielnica,le-a inmultit exagerat,din 5 a facut 10 in pofida faptului ca nu au avut un cules indestulator si pe deasupra la cules de floare veneau albinele in valuri si mureau pe oglinda stupului(tarziu a aflat ca se executase stropiri in camp fara sa anunte apicultorii,se practica asa ceva pe atunci!!),si 2:o data cu venirea toamnei a inceput sa le hraneasca cu sirop si au intrat in iarna cu"miere" de zahar in totalitate,neavand rezerva in miere adevarata!
Asta,din ce imi mai amintesc si eu.In decembrie a murit bunica si am ramas blocati in vrancea 3 saptamani,iar in primavara stupii aveau ghemul imprastiat si mucegait in tot stupul.
Concluzii:lipsa de experienta,ghinion?Concurs de imprejurari?Cine stie?Cert e ca pe atunci nu exista miracolul numit internet.

Hermannstadt

Bun venit  fiug1970 printre noi, va doresc sa umpleti cat mai repede lazile cu albinute.

Numai bine!

Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

stefan1

  Daca iti amintesti asta (tratamentul cu hartii bagate pe urdinis), e posibil sa nu fie paduchii cauza mortii. Totusi in 84-85 eu foloseam Sineacar contra varroozei. Se amesteca cu faina si se presara peste rame. Doar in 1987 am folosit prima data Varachet. S-ar putea insa ca el sa fi aparut mai devreme ca varianta de tratament. Dar se poate si ca sa fi fost o greseala a inceputului, in sensul ca tratamentul cu Varachet este doar partial eficient daca se face cu puiet capacit in stupi. Oricum este tardiv sa mai discutam acum.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

fiug1970


fiug1970

La Madrid a venit primavara!!!
http://i46.tinypic.com/16h465e.jpg
Se zdruncina crengile la navala albinelor(atatea cate sant!)