cultivarea faceliei

Creat de Pepa Petru, Iunie 07, 2012, 08:52:38 PM

« precedentul - următorul »

Pepa Petru

as vrea si eu sa stiu daca m-ar ajuta cu ceva daca in vreo 30 de ari as pune facelia...am 30 de stupi..ma puteti ajuta sa-mi sugerati daca ajuta cu ceva????macar pentru hrana lor sau sa se mai populeze familiile...as vrea sa o pun in zilele ce urmeaza..multumesc!!!

clucian

Ajuta cum sa nu ajute, dar conditia primordiala e sa fie udata planta, altfel nu prea secreta cine stie ce.
Daca plantezi saptaman ce vine o sa ai facelia inflorita in august si putin din septembrie.

Uite niste poze cu facelia la mine.


Alte motive pentru care sa cultivi facelia:
- prin dezvoltarea sa rapidă, înăbuşă buruienile, iar frunzişul său foarte dens menţine terenul curat de buruieni până la cultura următoare;
- datorită cantităţii de biomasă produsă la unitatea de suprafaţă, a conţinutului bogat în proteine şi a pretenţiilor scăzute faţă de factori pedoclimatici, s-a dovedit a fi cea mai indicată plantă pentru îngrăşământ verde, care lasă multe elemente nutritive prin încorporarea ei în sol. Îngropată în pământ la sfârşitul perioadei de înflorire, facelia aduce în sol echivalentul a 30 t de gunoi de grajd la hectar;
- are acţiune antipoluantă - o cultură de facelia ,,captează" din sol nitraţii şi resturile de îngrăşăminte rămase de la culturile precedente, limitând, în caz de ploi puternice, spălarea solului şi infiltrarea de substanţe puternic nocive şi poluante spre pânzele de apă freatică;
- are acţiune antinematodă - o cultură de facelia permite reducerea, în bune condiţii, a populaţiei de nematode cu 20%;
- se poate autoinsamanta, conditia de reusita e sa nu vina iarna peste cultura incoltita.

Pepa Petru

 :Dmultumesc!!sper sa imi fie de folos,tinand cont ca in apropiere,la vreun km,2 mai sunt 50-60 de stupi. :sad:

Pepa Petru

dar dupa ce trece floarea ce se mai poate face cu planta???nu se poate folosi ca furaj??

mape 48-petru manea

acum vreo 40 de ani se cultiva ca furaj pentru vaci din pacate se recolta cand era inflorita  ,la fel ca rapita -furaj

pharaonu75

Facelia verde este folosita ca furaj... atunci cand perisorii de pe tulpina nu sunt chiar asa de aspri.
Facelia recoltata tarziu, dupa obtinerea semintelor, sa facelia uscata, este foarte buna ca ingrasamant natural pentru sol, deoarece contine foarte mult azot!

Am auzit de situatii in care pun facelia la "macerat", in saci de plastic, cu apa, iar produsul obtinut in folosesc pentru a uda alte plante sau il imprastie pe sol.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

clucian

Citat din: Pepa Petru din Iunie 07, 2012, 10:11:15 PM
dar dupa ce trece floarea ce se mai poate face cu planta???nu se poate folosi ca furaj??

tipul asta de facelia mai melifera, prezinta niste perisori pe planta, dupa ce se trece floarea se cam usuca, iar acei perisori deranjeaza.

In schimb ai putea ca acea facelia care dupa ce se trece floarea sa o amesteci cu fan, lucerna sau trifoi astfel va fi asimilata de animale mult mai usor.

Eu am probleme cu gainile, au scapat gainile din curtea lor, intr-o zi si le-am vazut tarziu, un colt de facelia l-au rarit.

Pepa Petru

dar in 30 de ari cat pun eu acum pentru inceput,dupa daca merge treaba pun pe suprafete mai mari,cam cate kg de seminte ar trebui??eu am cumparat 3 sa fie dar nu stiu cat sa pun????...multumesc pt raspunsuri :)

romikele


clucian

Daca la un hectar (100 ari) se pune 10 Kg samanta de facelia ! La 30 arii cate kg se pun ?  Eu cred ca 3 kg.

JohnSpatari

Din cate am auzit,kg de seminte este foarte mare

romikele


mape 48-petru manea

Citat din: JohnSpatari din Iunie 10, 2012, 10:36:17 AM
Din cate am auzit,kg de seminte este foarte mare
samanta de facelia este destul de marunta de aceea trbuie numai 10 kg/ha

JohnSpatari

Trebuie sa ma interesez,sa vad cat costa la noi,poate voi samana cativa ari.

costelgeorgel

Eu am cultivat anul asta prima data facelia, aprox 40 ari in data de 6 aprilie, dar terenul pe care am semanat nu a fost  lucrat anul trecut si aratura a fost facuta primavara. Acum a inflorit si este vizitata  insistent de albine .Din pacate a fost semanat manual din lipsa de utilaje si este cam deasa dar asta e. Va spun mai incolo  rezultatul culesului.

   S-auzim de bine