Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

dany 1

Cand am cumparat primele familii de albine ,prima constatare care am facut-0 a fost aceea ca apicultorul respectiv tinea ramele intr-un dulap cu naftalina . Inainte sa le introduca in stupi , le tinea 24 de ore la aerisit.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

Eugen B

Eu de anul acesta voi pune lavanda in camera in care tin caturile peste iarna

dan sebastian

Si eu tot cu naftalina le tin. Presar peste speteze naftalina vrac (nu dropsuri) si stivuiesc 10 -12 caturi unul peste altul. Doar o data pun naftalina si imi ajunge pana in anlul viitor. Dispare singura, se evapora in 6 luni.
Am mai folosit frunze de nuc cu efecte bune dar au inconvenientul ca trebuie schimbate mai des iar frunze verzi de nuc nu gasesti tot timpul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

oroles

Citat din: dan sebastian din August 11, 2016, 05:15:13 PM
Si eu tot cu naftalina le tin. Presar peste speteze naftalina vrac (nu dropsuri) si stivuiesc 10 -12 caturi unul peste altul. Doar o data pun naftalina si imi ajunge pana in anlul viitor. Dispare singura, se evapora in 6 luni.
Am mai folosit frunze de nuc cu efecte bune dar au inconvenientul ca trebuie schimbate mai des iar frunze verzi de nuc nu gasesti tot timpul.
Nu inteleg cum actioneaza naftalina asta?!
Are efect si asupra oualor/larvelor de molie sau tine molia batrana la distanta? Anul acesta am pus si eu doar naftalina.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

calmusdaniel

Naftalina indeparteaza moliile dar nu stiu daca distruge larvele sau ouale.Eu unul n-as pune,cu toate ca stiu apicultori care pun,iar in primavara fac un sirop cu protofil si clatesc ramele in el pt a indeparta mirosul.Nu stiu ce reziduuri lasa in rama,destul ca folosim produse pt tratarea varoa,care lasa de asemenea reziduuri.Eu raman la produsele bio.

calmusdaniel

Citat din: serban din August 10, 2016, 09:02:46 AM
Eu am o ladă frigorifică măricică. 24 de ore în ladă după care le  pun în stupi goi.Fără nici o problemă până la primăvară.Valabil pentru stupini mici. :hi:

  Cred ca e o varianta foarte buna :hi:

dorindafi

amfolosit naftalina in primii 3/4 ani si a dat randament 90 la suta
dar nu a mai tinut treaba ca in anul urmator am scos din uz peste 60 rame pe care lea invadat molia
anii urmatori am folosit batoanele de sulf cu randament suta la suta
acum am schimbat , le tin in caturi pe postamentele de la stupi
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bmdna

Eu, sincer nu as folosi naftalina. Am citit in mai multe locuri ca naftalina este cancerigena. Tot pe acolo spunea ca efectul asupra albinelor nu este nici el bun.

Apoi, cu totii stim cat de bun absorbant este ceara, cum spune si domnul Daniel, destul bagam acaricide in ea (acaricidele nu prea le putem evita) mai bagam si naftalina, desi se poate gasi o solutie si fara ea. Oricat de bine am aerisi sau spala ramele, in mod sigur naftalina va ramane in ceara.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Ef_1976

O întrebare de începător :
Apa oxigenată din farmacii este pt uz extern.Folosita prin pulverizare pe faguri lasă oare remanențe in ceara sau se poate folosi fără probleme?

pistol28

H2O2 (3%) -  se poate folosi fără probleme
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Ef_1976

Mulțumesc!O voi încerca anul acesta.

oroles

Exista carte sau studiu care sa ateste ca tratamentul cu H2O2 functioneaza la gaselnita? Eu am cautat si nu am gasit asa ceva. Sincer mi se pare comod si la indemana un astfel de tratamentm dar as vrea sa stiu ca a mai fost incercat si de altii.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Closcutz

Eu deja am comandat 7 litri... sa vedem ce-o fi. Anul asta voi fi mult mai vigilent. Intai le dau cu apa oxigenata. Voi continua cu batoane cu sulf...voi varsa si acid avetic glagial ca sa le distrug rasa la gasrlnita!

MirceaCalin

Citat din: calmusdaniel din August 06, 2016, 08:55:46 PM
....Apa oxigenata  cu concentratie de 3% se pulverizeaza pe rame,distrugand si ouale si larvele gaselnitei...

Am pulverizat apă oxigenată săptămâna trecută pe toate ramele din dulap, luate bucată cu bucată.
Ieri am constatat o primă "recoltă" de larve pe 5 rame 1/1...

Closcutz

Desi le-ati stropit cu apa oxigenata au aparut deja larvele? Inseamana ca treaba nu functioneaza. Azi ar trebui sa-mi vina coletul cu apa oxigenata 30% concentratie... Am sa va tin la curent cu rezultatele, dar deja incep sa ma gandesc la alte solutii...