Proiectarea stupilor

Creat de flavius, Decembrie 29, 2010, 06:14:37 PM

« precedentul - următorul »

pistol28

Am promis cateva poze cu micul dispozitiv, am venit cu o propunere alternativa la prinderea stupilor cu tije
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

pistol28

alta
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

pistol28

alta 2
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

pistol28

alta 3
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

roi_ag

Am vazut chiar mai simpla . oricum eu raman adeptul tijei metalice .Stiu ca tamplarii fac stupi
dar sa nu ii pui sa-ti faca gauri ptr tije. Eu imi fac singur stupii . Chiar maine dau gauri la lateralele
a 100 caturi de 1/2 :wink:

flavius

O pun tot aici, ca nu are sens sa fac alt topic...proiectul pentru noua platforma a remorcii...deocamdata doar talpa...:D:D:D

E si poza, e si schita in Google...cu cote cu tot...

Ca si material de constructie, am prevazut teava patrata, 40X20X2 pentru margine si 20X20X2 pentru interior...obloanele vor merge cam pe aceeasi combinatie...dupa ce le definitivez, le pun si pe ele, tot aici...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Revin cu mici modificari, plus completari pana la stadiul de talpa...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Am uitat de oblonul anterior, cel fix...schitele mai jos...

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Foarte frumos Flavius!
In felul asta am si eu deja 10% din remorca!
Mai am sa cumpar restul... =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

Pai de ce sa cumperi, Pharaoane? Eu de aia pun planurile, ca tu sa cumperi de-a gata? Pune mana si cumpara numai materia prima...recte teava patrata si placajul tego de 8, respectiv 18 mm grosime...plus o juma' de cutie de electrozi, ceva timp si o lada de bere, si in cateva dupa-amieze te faci cu remorca home-made...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Cumpar pentru punte, roti, suspensii...
Restul se face foarte usor urmand schitele tale! :thanks:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

Sfatul meu: cumpara una gata inmatriculata, da' intr-un hal fara de hal...adica "jumulita"...asta ca sa fie ieftina...scapi de durerea de cap cu omologarea si cu inmatricularea DUPA ce o construiesti...

Dupa aia recuperezi puntea, protapul si suspensiile, si restul faci deasupra...sper ca pana la sfarsitul lunii sa inceapa sa se vada si la mine ceva avans la remorcuta...

O sa continui maine cu obloanele laterale si cu cel posterior...plus cu schita pentru protapul extensibil...in asa fel incat remorca sa poate fi transformata si in peridoc, destul de usor...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

apivasmob

Buna
Sunt nou pe aici daca este careva sa spuna daca este bine modelul proiectat de mine ,poate  ca am gresit si pot sa corectez  proiectul inainte sa le dau in lucru. Am lucrat pe leyere.
Multumesc
Sanatate tuturor apicultorilor

orbanstefan64

#103
bine ai venit pe forum!!
ii sistem bun  11 rame cuib si 10 cat parerea mea ca nu i nevoie de fanta aerisire capac daca ai fund antivaroa vb lui Milu  timp irosit degeaba. altfel arata bine dar asteptam si alte pareri

Obombo

Citat din: apivasmob din Aprilie 17, 2011, 08:46:06 AM
Buna
... daca este careva sa spuna daca este bine modelul proiectat de mine ...
O sa incerc sa-mi dau cu parerea, cu toate ca nu am inteles bine cum functioneaza stupul asta. Am vazut ca ai lasat spatiu la mijloc, banuiesc pentru o diafragma etansa, dar in cazul acesta, daca vrei sa mentii orientarea in pat cald a ramelor trebuie sa prevezi un alt urdinis in partea din spate. In caz contrar, trebuie sa asezi ramele in pat rece, solutie care mi se pare mai potrivita. Intre cuib si magazin exista doua piese carora nu le-am inteles bine rolul. Daca e vorba doar de un podisor care se muta peste magazin, sistemul de asezare peste rame e cam ciudat, in plus diafragma ar trebui sa se opreasca la nivelul inferior al podisorului asa in cat cele doua jumatati sa se uneasca intre ele, in caz contrar cand se muta podisorul peste cat ramine o fanta de largimea diafragmei (daca n-am inteles eu gresit). Nu am inteles de ce ai ales solutia asta de imbinare dintre cuib si magazin dar prevad mari probleme in cazul in care lemnul se umfla din cauza umezelii sua daca albinele o sa propolizeze. In general, stupi cu 12 rame in cuib au 11 in magazin, nu 10, iar in cazul acesta 5 mm intre ramele din cat sunt prea putini, albinele vor inchide toate spatiile dintre rame. In ansamblu mi se pare totul cam complicat, cu nulte operatii in plus in faza de realizare, lucru care o sa influenteze costul final, dar nu vad avantaje fata de un stup stass. Daca vrei, da-ne mai multe explicatii.
Toate cele bune!