Proiectarea stupilor

Creat de flavius, Decembrie 29, 2010, 06:14:37 PM

« precedentul - următorul »

gheco

Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

flavius

#76
 :new: :new:

Corp Dadant 12r, proiectat de Romikele pe baza celui de poliuretan, bazat pe o singura componenta asimetrica, folosita de 4 ori pentru formarea unui corp...

Si schita completa, si poza...

Vin si celelalte, imediat...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Nu stiu daca mai era nevoie sa iti spun, insa faci o treaba excelenta!
Astept sa pui aici si celelalte componente (cat 1/2 redus, podisor cu hranitor, capac, fund antivarroa) si ma apuc de productia industriala! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

 :new: :new:

Corp Dadant 10r, si componente, si complet, si poza...

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 23, 2011, 12:38:11 PM
Nu stiu daca mai era nevoie sa iti spun, nsa faci o treaba excelenta!
Astept sa pui aici si celelalte componente (cat 1/2 redus, podisor cu hranitor, capac, fund antivarroa) si ma apuc de productia industriala! =))

Razi, tu, razi, Harap-Alb...da' nu se stie niciodata de unde sare iepurele...

Ma uitam la cat de simplu ar fi sa asamblezi in sistemul asta...ai O SINGURA setare pentru falt, pe masa de frezare...adica dupa ce ai panourile asamblate, nu ai altceva de facut decat sa tragi falturi pe doua laturi adiacente...si pe urma asamblezi totul in holtz-suruburi...si in varianta 10r, si in cea de 12 r, totul merge pe aceeasi setare...la cel in 10r ai un panou mai scurt...atata tot...

Ce-mi place cel mai mult este ca la latimea de 310 mm, panoul trece cu totul PRIN masina mea de degrosat...asa ca pot sa le fac frumoase de tot, si la aceeasi grosime...

Vin imediat si caturile...in ambele variante...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

 :new: :new:

Cat Dadant 12r, varianta cu 4 componente asimetrice identice...

Enjoy...

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

 :new: :new:

Si Cat Dadant redus 10r...2 panouri asimetrice, asamblare stil poliuretan...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

pentru catul de 10 rame, peretele mai scurt, cu toate cotele necesare...inclusiv cu gaura pentru tija filetata de fixare, in eventualitatea pregatirii pentru pastoral...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

 :new: :new:

Cred ca gaura pentru tija de fixare se da in peretele mai lung...asa ca am modificat si componenta asta...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

 :new: :new:

Din lipsa de proiecte, precum si pentru a-mi "face mana", punem aici si o rama Dadant 1/1, dupa proiectul aceluiasi Romikele...nu ca nu ar cunoaste-o toata lumea, da' nu strica si o vizualizare tridimensionala...

aveti si fiecare component in parte, separat...

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

#85
Dupa ce am "transpirat" ceva timp, am reusit sa pun in schita "piticii" tamplaristici care-mi umbla prin neuron...

Pe scurt: cuibul de mai jos este cuib Dadant 12r, construit din scandura de 20 mm grosime (sunt nevoit sa iau in calcul aceasta dimensiune, datorita materiei prime existente pe piata...), imbinat la colturi in dinti patrati (sectiune de 20X20mm), iar intre corpuri (sau intre corp si cat) imbinarea se va face in falturi, dar dispuse alternativ - 2 laturi vor avea falturile in afara, celelalte 2 vor avea falturile in interior; aceasta idee vine in urma problemei pe care mi-am tot pus-o - cum sa fac sa rigidizez structura, in asa fel incat catul sa nu se miste in nicio directie, odata pus deasupra cuibului...am asezat un al doilea corp deasupra cuibului, pentru a va face idee cum vin intercalate falturile...

Daca reusesc sa gandesc un proces tehnologic (el exista, dar mai are nevoie de ceva "adaptari" la sculele actuale, pentru a performa in parametrii proiectati...) care sa nu ceara ani-lumina pentru a manufactura asa ceva, eu zic ca asta va fi modelul ales pentru cutiile mele viitoare...munca multa, da' si daca iese asa cum vreau eu...

Astept pareri si critici (constructive, bineinteles...) din partea oricui interesat...

PS: pentru a va da seama cu adevarat de intercalarea falturilor, ar fi ideal sa puteti roti toata schita, deci ar cam trebui sa aveti Google Sketch-up instalat...e free, nu dureaza mult sa-l instalati...

PPS: stati asa, ca e o mica greseala...inca un sfert de ora, si revin cu proiectul revizuit...tocmai ce mi-am dat seama ca poate exista un singur reper component...wow...las si ce am facut pana acum...sa avem de comparatie mai tarziu...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Booon....revin cu completarea....

Se foloseste un singur reper, cel din schita de mai jos, si ies corpuri care se pot pune unul intr-altul...ramane un falt ne-incalecat complet, da' se poate lucra respectivul falt intai la 10X10 mm (jumatate din repere), apoi se adanceste la 10X20 mm (cealalta jumatate dintre repere); in felul asta, totul este mult mai rapid...

Pun si reperul pe care l-am folosit...ca la impletit, o data pe fata, o data pe dos...  :zzz: :zzz: :zzz:

PS: am modificat un pic reperul, si pentru reducerea respectivului falt...si am adaugat schita...acum "calca" bine...

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Am pus 2 jumatati de corp pe diagonala, dupa ce am modificat una din componente (reducerea faltului), pentru a se vedea mai bine inchiderea faltului, totala pe exterior, cu fanta in interior (acolo unde vin umerii ramei...)

Spor la treaba...

PS: astazi am fost "in mana"...astept schite 2D, sa le transpun tridimensional...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pistol28

Citat din: flavius din Ianuarie 23, 2011, 01:36:15 PM
pentru catul de 10 rame, peretele mai scurt, cu toate cotele necesare...inclusiv cu gaura pentru tija filetata de fixare, in eventualitatea pregatirii pentru pastoral...

Pentru pastoral am vazut ca se foloseste o CHINGA de legat, gaura pentru tija metalica se face destul de greu si maiapar rateuri
daca am timp fac o poza la o sarma indoita de profesionisti in ambalare cu chinga.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

flavius

Eu am pus respectivul proiect in ideea ca cineva poate fi interesat de proiect, si poate sa ia cotele de acolo; roi_ag m-a facut atent ca tijele de la apicola sunt M8, eu am calculat gaurile pentru tije M6...sincer, daca ai pe ce face gaurile alea (in special stativ de gaurire sau posibilitatea de a bricola un dispozitiv pe sina, pentru a culisa blatul de lemn in burghiu...), poti folosi sistemul cu cabluri trase prin gauri, legate de un surub, pe care vine o piulita fluture...asa, ai rigiditate maxima, si, chiar si in cele mai negre scenarii (stup cazut din remorca, etc...), poti scapa de surprize neplacute...chinga mai aluneca, si ea...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...