Proiectarea stupilor

Creat de flavius, Decembrie 29, 2010, 06:14:37 PM

« precedentul - următorul »

flavius

Si catul aferent...tot asa... :bzz: :bzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Si un fund plin pentru acelasi stup... :bzz: :bzz:...pentru cei interesati...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Vad ca "pozele" au un succes fulminant...descarcari la greu... :lol: :lol: :lol:

Diseara continuam seria...incerc un hranitor de mare capacitate (stil podisor)...pe lista, urmeaza un colector de polen, capacul, eventual niste nuclee (daca gasesc intai schitele...)
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Capacul pentru dadant 12r de prin postarile trecute...merge fie direct pe cuib/cat, fie deasupra podisorului...este pozitionat invers, sa se vada faltul...incerc sa pun, tot in seara asta, si hranitorul de mare capacitate (podisor...)...daca am timp...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

#49
Si hranitorul, pe aceleasi dimensiuni (e facut pentru grosimea peretilor de 20 mm...)...in partea din fata vine pozitionata (deasupra) o placa de PFL de grosime 5 mm, detasabila...e un falt mititel acolo, de fix 5 mm, si pe inalt, si pe lat...in corpul central se poate pune pana la 14 l de sirop (cel putin asta este volumul care da din dimensiuni...cu bataie, vorbim despre 0.01485 mc...)
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

Obombo

Fac o precizare in legatura cu postarea mea precedenta. Am pus trimiterea la pozele respective doar ca exemplu cum se poate salva un model Sketchup in jpg. Desenele se refera la stupi italieni care nu sunt compatibil cu cei romanesti.  :rusine:

flavius

am vazut, si am incercat sa le pun si eu tot asa...inca nu mi-am dat seama de toate facilitatile programului, pentru ca, sincer, nu am avut timpul necesar...in cel mai scurt timp posibil, o sa incerc sa desfac corpurile deja proiectate in componente...cred ca ne-ar ajuta cu adevarat atunci...si o sa le fac tot cu cote...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

@ Flavius - Ca sa iti dau un imbold, ia arunca aici o privire! este exact lucrul despre care discutam noi pe PM!  Pe bucati, tata, pe bucati! :wink2:
http://www.forumdiagraria.org/api-f53/autocostruzioni-t18601.html
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Obombo

Citat din: flavius din Ianuarie 10, 2011, 08:50:35 AM
...in cel mai scurt timp posibil, o sa incerc sa desfac corpurile deja proiectate in componente...
E mai usor daca se procedeaza invers, se deseneaza componentele si apoi se asambleaza.

flavius

stiu...eu am facut intai corpurile pentru ca aveam nevoie de o vedere de ansamblu, iar adevarul gol-golutz este ca e mai usor sa desenezi intai tot corpul, si pe urma sa te apuci de "dezmembrat" (asta din punctul de vedere al unui incepator in folosirea programului...a fost prima oara cand am pus mana pe asa ceva...m-am mai jucat o singura data in Autocad, acum vreo 11-12 ani, la un prieten cu parinti ingineri...)
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

stefanescu

Flavius la hranitor-podisor cum ajung ,,fiarele alea a de inteapa" la papa? Eu nu vad nici o comunicare. Mai cujeta. Cred ca ceva nu e bine. Cred ca nu sint 2 scindurele despartitoare ci numai una si anume cea mai scurta (nu ai cotato ca altfel o indicam cu exactitate) sau trebe practicata o gaura pe undeva ca sa ajunga la mancare.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

pharaonu75

Podisorul este desenat bine... daca deschideti proiectul cu Google Sketchup si il rotiti, in asa fel incat sa fie vazut din stanga, veti sesiza spatiul lasat de Flavius sub scandurica, pentru trecerea siropului! :hi: :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

Albina urca prin prima fanta si coboara prin a doua (ambele vor fi acoperita cu PFL...detasabil, nu fix...), unde ajunge la sirop...fundul recipientului de sirop este continuu, de la rezervor si pana la scandurica primei fante...a doua fanta are un spatiu de 10 mm intre ea si acest fund...pe acolo vine siropul in "adapatoare"...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

stefanescu

Am inteles. La servici nu am mai descarcat si programul google (de leneeeeeee). E corect. In iarna asta ma apuc sa fac citeva ca tot nu am incarcare.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

pharaonu75

Cadrul pentru asamblat rame!

Fiti ingaduitori cu mine pentru ca a fost primul meu proiect! Nu am mai lucrat niciodata cu asa ceva!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube