Proiectarea stupilor

Creat de flavius, Decembrie 29, 2010, 06:14:37 PM

« precedentul - următorul »

ciucur

Nu am observat la ai mei stalpisori de ceara de pe fund si nici de pe rame .
Am plasa pe toata suprafata.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

messina

Eu m-am hotarat sa imi fac niste stupi pentru ca mierea naturala a fost medicamentul care a ajutat-o pe mama sa se vindece de un inceput de cancer iar pe fratele meu de o problema la ficat. Vreau sa am stuparia mea. As vrea sa stiu daca imi pot face eu singur stupii? Ce lemn pot folosi, trebuie izolat cumva? In ce zona trebuie tinuti pe timp de iarna? Daca nu am pus bine intrebarea il rog pe moderatorul forumului sa il mute unde considera ca este potrivit. Orice sugestii ar fi de mult ajutor! Multumesc si o zi frumoasa va doresc!

bucovineanu

Intradevar daca soclul e cu plasa nu prea construiesc acei stalpisori.

tassevasi

Citat din: messina din Decembrie 11, 2013, 10:28:01 AM
Eu m-am hotarat sa imi fac niste stupi pentru ca mierea naturala a fost medicamentul care a ajutat-o pe mama sa se vindece de un inceput de cancer iar pe fratele meu de o problema la ficat. Vreau sa am stuparia mea. As vrea sa stiu daca imi pot face eu singur stupii? Ce lemn pot folosi, trebuie izolat cumva? In ce zona trebuie tinuti pe timp de iarna? Daca nu am pus bine intrebarea il rog pe moderatorul forumului sa il mute unde considera ca este potrivit. Orice sugestii ar fi de mult ajutor! Multumesc si o zi frumoasa va doresc!

   Bine ai venit  pe  forum !
Sigur  ca da , i-ti poti face singur  stupii si eu mi-i fac + tot ce treb pt  stuparit.
  Se foloseste  scindura de  brad  si ai tii  unde poti , afara in gradina ,in pavilion .
  Urmareste  pag personale  ale  multor  apicultori  ce-si fac singuri stupii.
Numai bine .

gaby

facand stupii singur capeti experienta si ai satisfactia lucrului facut depropriile tale maini
bine ai venit pe forum
                               succes

mmacreanu

Citat din: orbanstefan64 din Aprilie 14, 2013, 07:25:56 AM
Citat din: mmacreanu din Aprilie 12, 2013, 09:51:56 PM
Ce parere aveti despre acest tip de imbinare? Intreb pe cei cu experienta!

PS: este vb despre imbinarea poliuretanului.
fa lungimea de 473 ca sa aiva joc rama de 470.
:hi: :hi: :hi:

asa este, am gresit la cei 10 stupi iar ramele de 470 intra fix, am ales ca pentru acesti stupi sa folosesc ramele scurtate putin dupa incheiere. cat despre stupii facuti de mine, sunt foarte multumit din ce am vazut, la un control scurt inainte de a scadea temperatura sub 0 grade, familiile din stupii de poliuretan erau mai active. la cativa am lasat rame dupa diafragma si in unul am vazut albine pe prima rama dupa diafragma (o familie mare cu rezerve cam putine de miere)
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

crisian-nicolae


jenica67

   Diferente prea mari iar nu este indicat, ca joaca ramele prea tare, in caz de transport. Daca ai interiorul stupului pe directia ramelor de 450 mm si faci degajarea pentru rame de 11 mm de-o parte si cealalta, rezulta 472 mm pentru rame. La o rama corecta de 470 de mm, ai joc 2 mm suficient.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

mmacreanu

pentru a le scurta putin folosesc un flex care are un disc de slefuit atasat, slefuiesc putin in capete.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

gaby

nu este indicat sa lasi rame dupa diafragma deoarece albinele trec de diafragma pt a ajunge la acele rame si exista riscul sa inghete acolo

mmacreanu

Citat din: gaby din Decembrie 14, 2013, 07:38:45 PM
nu este indicat sa lasi rame dupa diafragma deoarece albinele trec de diafragma pt a ajunge la acele rame si exista riscul sa inghete acolo

am citit ca nu este bine, dar am zis sa experimentez pe 2 familii si ramele aflate dupa diafragma sunt goale, nu au miere!Am zis sa vad daca stau mai bine acolo decat depozitate in alte parti.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

relutu

Nu stau bine acolo ca vor mucegai.

Bogdan Apiary

Foloseste cineva coltare, la imbinarile dintre corpurii, am inteles k patrunde apa pe langa coltar, exista vre-o solutie?

floryn

Buna ziua! Am si eu o intrebare: Se poate face falt la stupi pt imbinarea corpurilor sau pt rame cu scula asta? http://www.emag.ro/masina-de-frezat-ein ... DMNGXBBBM/ sau http://www.emag.ro/masina-de-frezat-ein ... DMNGXBBBM/ astept raspuns

petru.atudorei

Citat din: floryn din Ianuarie 16, 2014, 08:42:54 AM
Buna ziua! Am si eu o intrebare: Se poate face falt la stupi pt imbinarea corpurilor sau pt rame cu scula asta? http://www.emag.ro/masina-de-frezat-ein ... DMNGXBBBM/ sau http://www.emag.ro/masina-de-frezat-ein ... DMNGXBBBM/ astept raspuns

Vezi ca linkul nu e complet..