Proiectarea stupilor

Creat de flavius, Decembrie 29, 2010, 06:14:37 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

salut, la proprii stupi pe care mi  i-am facut , am preferat sa fac scandura de zbor detasabila fara a fi prinsi in vreun fel de stup , ea vine prinsa de 2 bucati de lemn groase cat picioarele laterale ale fundului , care intra intre fund si leatul pe care sta asezat stupul , scandura fiind intr-un plan inclinat , se poate scoate usor la montarea colectorului , iar pe timpul iernii prefer so dau jos .

spor la treburi.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

mmacreanu

Foarte folositoare schitele de aici. As vrea sa intreb: pentru grosimea de 2,2 ce dimensiuni ar trebui sa folosesc? 500x330 am vazut ca este folosit pentru scandura de 2,5. Daca cineva ma poate ajuta cu niste cote plecand de la 2,2 grosime pentru cuib 1/1 si cat 1/2 ii sunt recunoscator. Poate are timp flavius si deseneaza putin in skethup ... eu nu i-am dat de cap.

PS: 2,2 pentru ca este vb de poliuretan de 2,2
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

romikele

Cotele care trebuiesc respectate sunt cele de interior, exteriorul rezultand functie de grosimea materialului.
Pentru stupii pe 10 rame se poate lua in calcul 380x450mm, iar pentru cei pe 12 rame 450x450mm.

G. Iulian

Cum a spus și nea romikele cotele de interior trebuie respectate, la exterior rezultă la 10 rame 494/424 mm și la 12 rame 494/494 mm - la grosimea de 22 mm.

mmacreanu

multumesc pentru raspunsuri, imi fac calcule sa vad cat m-ar costa sa inlocuiesc lemnul cu poliuretanul, binenteles ... home made!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

orbanstefan64

atentie !!!cotele corecte spun multe. :hi: :hi:

mmacreanu

am inteles ideea, interiorul de 450x450 la 12 rame si 320 inaltimea unde am socotit 1 cm sus si 1cm jos fals, deci ramane 300 inaltime (cat rama) si 1 cm distanta de la plasa de pe fund pana la rame. sper sa fie oke. Problema este ca la grosimea de 2,2 nu prea pot sa fac imbinarea corpurilor prin fals pe exterior iar dimensiunea urmatoare pentru placa de poliuretan este de 5 cm (cam groasa zic eu)
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

romikele

Cota sub rama de cuib (rama-fund) nu e bine sa fie prea mica... cota recomandata e de 20 mm.
Daca sus lasi 10mm, jos 20mm si rama are 300mm, corpul va avea 330mm inaltime.
Totusi aici apare o probleme, cand vrei sa folosesti acelasi tip de corp ca magazin, deoarece nu se mai respecta distanta dintre rame de 8...10mm.
Asadar, daca vrei sa lasi sus 10mm, jos nu mai trebuie lasat nimic, fundul va fi prevazut cu o rama de 20mm care asigura distanta de la fund la rame, corpul va avea 310mm inaltime.

uve

Citat din: romikele din Aprilie 07, 2013, 10:38:17 PM
Cota sub rama de cuib (rama-fund) nu e bine sa fie prea mica... cota recomandata e de 20 mm.

Inca o data se adevereste ca cel mai bun proiectant este clientul !El este cel care trebuie sa decida : ce grosime la scandura foloseste, cate rame,ce configuratie. S-a mai discutat si pe forum de latimea lateralei ramei cuibului, Stas 37mm, in realitate intre 35 si 37 mm.Daca se pun rame de 37 mm trebuie lasat un adaos la cota interioara altfel , la incarcarea cu propolis , va fi o problema . Ramele au cote batute in cuie dar noi ...mai scoatem cuile si le modificam . Recomandarea este sa faca un stup de proba , se covinge ca totul este OK si apoi trece la treaba.(cu ramele pe care le ai) Altfel pot sa apara surprize : nu s-a luat faltul in calcul , scandura prezinta defecte de taiere si nu mai ies grosimile etc.
Succes !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

mmacreanu

Ce parere aveti despre acest tip de imbinare? Intreb pe cei cu experienta!

PS: este vb despre imbinarea poliuretanului.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

romikele

E ceva dubios la imbinare in partea de jos... la acea frezare.

mmacreanu

Acolo e putin de lucru pentru ca vreau sa fac pe fund detasabil cu imbinarea in fals intre cat si fund si ramane golul acela daca prelucrez laterala cu fals pana la capat, ar tb sa nu ii fac fals pana la capat sau sa astup golul acela cu o bucata de poliuretan (dupa lipire se rupe si nu mai iese)

atasez poza mai explicita
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

marius_vfp

falt nu fals    FALȚ s. n. 1. tăietură în lungul marginii unei piese care se îmbină cu o altă piesă. 2. clește special pentru tragerea pe calapod a fețelor încălțămintei. 3. bentiță pe care se lipesc planșele într-un volum, hărțile într-un atlas etc. (< germ. Falz/eisen/)
Sursa: MDN (2000) | Adăugată de raduborza | Semnalează o greșeală | Permalink
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

mmacreanu

Citat din: marius_vfp din Aprilie 12, 2013, 10:37:52 PM
falt nu fals    FALȚ s. n. 1. tăietură în lungul marginii unei piese care se îmbină cu o altă piesă. 2. clește special pentru tragerea pe calapod a fețelor încălțămintei. 3. bentiță pe care se lipesc planșele într-un volum, hărțile într-un atlas etc. (< germ. Falz/eisen/)
Sursa: MDN (2000) | Adăugată de raduborza | Semnalează o greșeală | Permalink

Ms pt corectare, nu este domeniul meu ...
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

romikele

Am inteles exact ce vrei sa faci, dar acea gaura care ramane ma enerveaza... si cred ca e singura pe lumea asta care face acest lucru  :razz: =))