Amplasarea stupilor pe vatra in stationar

Creat de bucovineanu, Februarie 15, 2009, 11:09:40 PM

« precedentul - următorul »

flavius

Niste semne de circulatie, ceva? Da' pe urma musai sa organizezi si cursuri de formare profesionala in zbor, cu CPZ, elemente de meteorologie, navigatie aeriana, disciplina si legislatie aeronautica, radio-comunicatii, zbor in conditii meteo nefavorabile, etc, etc...ma ofer voluntar, sunt pilot sportiv, cunosc elementele de baza, pot pune rapid la punct un curs intensiv, numa' ca-mi trebuie un translator, ceva, niste sali de cursuri, etc, etc... :zzz: :zzz: :zzz:

Va dati seama cum ar arata un indicator pentru salcam? Niste frunze de salcam, verzi pe fond alb, panou triunghiular cu margine rosie (de atentionare), sau poate frunze albe pe fond albastru, panou rotund (de obligare)...hihihi...

Scuze bascalia, nu m-am putut abtine, stiu ca e off-topic...da' e dimineata si am chef de glume... :zzz: :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

stefanm

Citat din: flavius din Noiembrie 30, 2010, 08:55:58 AM
Niste semne de circulatie, ceva? Da' pe urma musai sa organizezi si cursuri de formare profesionala in zbor, cu CPZ, elemente de meteorologie, navigatie aeriana, disciplina si legislatie aeronautica, radio-comunicatii, zbor in conditii meteo nefavorabile, etc, etc...ma ofer voluntar, sunt pilot sportiv, cunosc elementele de baza, pot pune rapid la punct un curs intensiv, numa' ca-mi trebuie un translator, ceva, niste sali de cursuri, etc, etc... :zzz: :zzz: :zzz:

Va dati seama cum ar arata un indicator pentru salcam? Niste frunze de salcam, verzi pe fond alb, panou triunghiular cu margine rosie (de atentionare), sau poate frunze albe pe fond albastru, panou rotund (de obligare)...hihihi...

Scuze bascalia, nu m-am putut abtine, stiu ca e off-topic...da' e dimineata si am chef de glume... :zzz: :zzz: :zzz:
Nicio problema ,ne mai radem ,sa ne simtem bine :razz:,cred ca mai indicat ar fi sa le dirijez prin semnale ca agentii de circulatie :smile:
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

D006

Si totusi e un subiect cam complect nediscutat.
Au nevoie albinele de un reper vizual intr-un lan compact sau o livada cu 20000 de stupi?

bucovineanu

Sigur ca da . In lanurile de floarea soarelui apicultorii ridica  drapele in apropierea stupilor, mai ales daca sunt mai multe stupine in zona.

johnysibiu

Au nevoie de cat mai multe repere, mai ales daca sunt mai multe stupini. Asta vara la salcam II am pus stupii in centrul unui sat, pe un tapsan, intr-un singur sir. Vorba bancului :padure in fata, padure la stanga, padure la dreapta.Stupari nenumarati....
A fost un vant mare si o ploicica scurta.In cateva ore trei stupi din capatul sirului aveau barbi de albine, am suplimentat cu doua caturi fiecare stup si toate magaziile sau umplut de albina.

Alutus

Citat din: bismark din Februarie 24, 2009, 10:20:43 PM
Se intervine in stup in luna mai inainte de salcim cu citeva saptamini pentru a face divizari cind este cazul si a mai colecta ceva matci iasr restul se distrug. Si in luna august pe la sfirsit cind se verifica calitatea hranei si gata. Cu totr respectul si tot in sus ca asa-i place albinutei. :razz:
Fusei plecat mai mereu in primavara asta si n-avusei timp de stupi. Abia sambata 12 mai  gasii ceva timp sa ma uit nitelus la ei.  Pt ca-i lasai in pace  toata primavara se facura cat casa.
Sa nu uiti Darie!