Va salut!

Creat de kvirgil, Ianuarie 26, 2014, 01:50:04 PM

« precedentul - următorul »

NiKoN

O ora de film care fac cat toate volumele Ursului (nu am cumparat!). Multumesc pentru pont!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

marian_6777

Citat din: kvirgil din Ianuarie 27, 2014, 09:10:55 PM
....... dar se pare ca nu suficient din moment ce in martie am cumparat 2 stupi Ursu  :)
o seara placuta!
Bun venit pe forum  :hi: . Omul din greseli invata. Este bine ca ti-ai dat seama de acest lucru, si tin sa te felicit pentru ca ai fost sincer in acest sens. =D>
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

NiKoN

In speranta ca nu te supar, postez o continuare a conferintei lui Mike Palmer, ce are drept subiect cresterea reginelor. Lucruri foarte interesante!
Queen Rearing in the Sustainable Apiary
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

kvirgil

Citat din: NiKoN din Ianuarie 28, 2014, 04:42:51 PM
In speranta ca nu te supar, postez o continuare a conferintei lui Mike Palmer, ce are drept subiect cresterea reginelor. Lucruri foarte interesante!
Queen Rearing in the Sustainable Apiary
Nu pot decat sa ma bucur ca ti-a placut Mike Palmer. Asta este felul in care se impartaseste informatia la americani. Fara pastrarea secretelor ce nu pot fi divulgate, fara pretentia de a fi inventat apa calda, pur si simplu din dragoste pentru albine, ai vazut ce tineri erau cei din sala :)
Salutare!

dan sebastian

Multumesc de videouri. Fantastice. Am pus si eu unu pe Google +. M-a intrebat un prieten din Pacific cum am dat de el? El vazuse cu 1 sapt. in urma filmele. Pacat ca nu au si varianta de subtitrate (google translate).
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

kvirgil

despre roii la pachet Mike Palmer
http://youtu.be/N_-jNK18aYY :bzz:
sanatate!

dan sebastian

Din ce am urmarit, el prezinta apicultura Americana la un seminariu in Anglia. Insa felul in care ofera solutii pentru o apicultura sustenabila e de apreciat. Mi-au placut foarte mult filmele. Recunosc ca le-am urmarit de mai multe ori pe fiecare. A meritat din plin si recunosc ca pe mine m-a convins.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

niculita

Buna seara.Bine a-ti venit printre noi.MUlt succes,iernare usoara si butoaie pline cu miere la vara... :hi: :hi: : sampanie: :coffee: :coffee: :coffee: :bzz: :bzz: :bzz: :hippo:

kvirgil

#38

mape 48-petru manea

Virgil sa nu o iei ca o critica ci ca pe un sfat---cuibul este prea mare (10 rame )---eu l-as restrange la 4-5 rame --ramele din cuib trebuie sa fie bine acoperite de albina ---poti folosi o diafragma din polistiren estrudat---si inca ceva timpul interventiei in cuib a fost f.mare ---eu cand intervin in aceasta perioada in cuib o fac cand temp.este de cel putin 15 gr.la umbra la soare 18-19 gr.---intervin pana dau de prima rama cu puiet (2-3 MIN.)   :hi:

cipik

Sfaturi (nu ca trebuie sa le si urmezi):
- fa-ti mai mult loc de manevra cu ramele, cele doua albe mergeau scoase si ele din stup sa ai loc suficient.
- evita sa mai scoati rame din centrul familiei decat in caz de forta majora.
- nu mai purta pe degete verighete, inele, etc......
- pune afumatorul pe ceva izolator, sa nu mai fie in contact cu tabla capacelor.
Sanatate maxima.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

kvirgil

Citat din: mape 48-petru manea din Februarie 21, 2014, 07:22:45 AM
Virgil sa nu o iei ca o critica ci ca pe un sfat---cuibul este prea mare (10 rame )---eu l-as restrange la 4-5 rame --ramele din cuib trebuie sa fie bine acoperite de albina ---poti folosi o diafragma din polistiren estrudat---si inca ceva timpul interventiei in cuib a fost f.mare ---eu cand intervin in aceasta perioada in cuib o fac cand temp.este de cel putin 15 gr.la umbra la soare 18-19 gr.---intervin pana dau de prima rama cu puiet (2-3 MIN.)   :hi:
Va multumesc pentru sfaturi vor fi totdeauna apreciate!

dodo79

Citat din: cipik din Februarie 21, 2014, 12:43:19 PM
Sfaturi (nu ca trebuie sa le si urmezi):
- fa-ti mai mult loc de manevra cu ramele, cele doua albe mergeau scoase si ele din stup sa ai loc suficient.
- evita sa mai scoati rame din centrul familiei decat in caz de forta majora.
- nu mai purta pe degete verighete, inele, etc......
- pune afumatorul pe ceva izolator, sa nu mai fie in contact cu tabla capacelor.
Sanatate maxima.
imi spui te rog de ce nu e bine cu inele ,verighete.........?mersi

cipik

Daca te inteapa in degetul respectiv este posibil sa se umfle si sa opreasca circulatia sangelui. Dupa aia adio deget.
Cineva pe forum spunea ca a avut o alergie la venin, ciudat este ca dupa ani de apicultura nu incepator. Sanatate
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

dodo79

Citat din: cipik din Februarie 21, 2014, 08:32:54 PM
Daca te inteapa in degetul respectiv este posibil sa se umfle si sa opreasca circulatia sangelui. Dupa aia adio deget.
Cineva pe forum spunea ca a avut o alergie la venin, ciudat este ca dupa ani de apicultura nu incepator. Sanatate
mersi de sfat.oricum nu folosesc inele,.....e bine de stiut.cat despre alergie.....am facut cunostinta cu ea.chiar duminica trecuta am luat-o in pleoapa ochiului :D .asta e ,ne calim incet.
scuze Kvirgil daca am deranjat