Va salut dragi stupari

Creat de mitica68, Mai 04, 2013, 06:07:50 PM

« precedentul - următorul »

mitica68

 ^:)^ Primiti si vizitatori?
Mitica din Resita va deranjeaza si ma bucur din inima ca "v-am gasit". Va salut cu mult drag pe fiecare dintre voi si daca tot se apropie sarbatorile pascale, va doresc sarbatori minunate alaturi de familie, de cei dragi si domnul nostru Isus sa fie cu fiecare dintre voi, cu familia voastra  si in casa voastra, amin.
Inca nu am nici un stup, sunt "analfabet" in stuparit, dar cu ajutorul bunului Dumnezeu am sa-mi cumpar primavara anului viitor 2 stupi. Cu ajutorul vostru sper sa acumulez cunostiintele   necesare pentru ca albinutele sa nu aiba de suferit din partea mea.
Inca o data va salut cu drag si sa auzim numai de bine, sa vi se invarta storcatorul mult :) :hippo:
Câteodată suntem atât de preocupaţi în a ne examina problemele, încât uităm să ne numărăm bincuvântările.

romikele

Din moment ce ai postat aici, nu esti vizitator, ci membru al marii familii Apiardeal.
Vei gasi suficienta informatie pentru partea teoretica.
Practica e cea care ne omoara, dar nu ne dam batuti  :razz:

Bine ai venit si sa ne tii la curent cu realizarile de orice fel!
Sarbatori fericite alaturi de cei dragi!
:hi:

mitica68

MUltumesc mult romikele, la fel va doresc si eu.  :hi:
Câteodată suntem atât de preocupaţi în a ne examina problemele, încât uităm să ne numărăm bincuvântările.

stefan1

  Bine ai venit pe Forum!
  Imi permit si un sfat: cumpara-ti unnu-doi roi din vara asta, cat de timpuriu. Altfel acumulezi cunostinte cand faci si practica. Se zice ca teoria fara practica e stearpa, dar si practica fara stiinta este oarba. Succes!  :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Marius-ursulakhe

Mitica  :hi:   sa stii ca stefan are dreptatea lui
Eu incerc sa iti mai dau o idee daca nu ai bani sa incerci sa urmaresti roii naturali ca si asa se apropie acel sezon in care de multeori mai zboara cate un roi prin gradina dar pt a prinde un roi iti trebuie si o cutie
Aici numai tu stii partea ta financiara si cat poti sa te extinzi,iar pe partea de teorie exista pe acest forum slava domnului documentatie scrisa poate si de doua ori numai timp sa ai sa stai pe net

mitica68

Citat din: ursulakhe din Mai 05, 2013, 08:48:51 AM
Mitica  :hi:   sa stii ca stefan are dreptatea lui
Eu incerc sa iti mai dau o idee daca nu ai bani sa incerci sa urmaresti roii naturali ca si asa se apropie acel sezon in care de multeori mai zboara cate un roi prin gradina dar pt a prinde un roi iti trebuie si o cutie
Aici numai tu stii partea ta financiara si cat poti sa te extinzi,iar pe partea de teorie exista pe acest forum slava domnului documentatie scrisa poate si de doua ori numai timp sa ai sa stai pe net
MUltumesc pentru sfaturi, momentan nu dispun de materie prima :) In primavara anului urmator (daca sunt sanatos) am sa-mi cumpar 2 stupi, o sa am suficient timp pina in toamna sa acumulez si practica, teoria o am si este stufoasa rau . Am inceput sa acumulez si cubostiintele teoretice , le gasesc la fel de importante ca cele practice. Va multumesc de sfaturi si va doresc numai bine :) Cu stima, Mitica din Resita.
Câteodată suntem atât de preocupaţi în a ne examina problemele, încât uităm să ne numărăm bincuvântările.

ciucur

Bine ati venit !
Si eu va recomand sa faceti un efort si sa luati 2 roi de anul acesta.
Una e sa faci practica la un cunoscut si alta la albinele tale.
Succes!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ves.lucian

  bine ai venit printre noi !!! sanatate maxima tie si familiei tale !!!  :hi: =D> :-c :ok: :yes: :thanks: :beer: :beer: :beer: :welcome:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

sandupop

Bine ai venit pe forum. Ți-ai ales o preocupare nobila, daca a intrat microbul in tine uiti de toate. Si eu sunt incepator și îmi permit sa-ti dau un sfat.......apucate cat mai repede,  cum spuneau colegii cu experienta ....practica e mama învățăturii.  :welcome: :welcome:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Tamu

 :welcome:  Bine ai venit printre noi!
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

mitica68

#10
Va salut cu drag pe toti cei care mi-ati raspun si nu numai. Va multumesc pentru urarile voastre. Sunt de acord in totalitate cu  postarile voastre, dar in acest moment nu dispun de resursele necesare pentru a achizitiona cele 2 roiuri. Chiar nu pot  ))/
Mi-ar fi placut enorm , am fost cu un prieten care si-a  cumparat 2 stupi pt el, asa fi vrut si eu dar dupa cum am spus nu am resursele  materiale necesare.
Cu ajutorul bunului Dumnezeu, daca sunt sanatos a sa-i cumpar in primavara anului 2014, pana atunci.. "salivez" cu  gandul la ele  :bzz:
Câteodată suntem atât de preocupaţi în a ne examina problemele, încât uităm să ne numărăm bincuvântările.

sandupop

In acest caz poti castiga ceva experienta ajutându-l pe prietenul tau.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Hermannstadt

Bun venit d-le Mitica,
     si eu sunt incepator si pot da un sfat, daca tot spune-ti ca aveti un prieten care tocmai a cumparat 2 stupi poate puteti sa mergeti pe la el si sa faceti anumite lucrari la stupi, este ul lucru foarte esential.
Si daca tot am deschis discutia, sa verificati sa nu aveti alergie.. :wink:

Numai bine va doresc si bafta!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

antiopa din ardeal


Si eu va spun bine ati venit!
Mai completez cate ceva sa incerc sa va conving sa faceti pasul anul asta. Sigur stiti la ce pret si-a cumparat prietenul dv cei 2 stupi. Un roi aveti posibilitatea sa-l cumparati la un sfert din pretul unei familii achizitionate in primavara. Asa ca si eu sunt de parere ca merita facut acest efort.

mitica68

#14
Va "resalut" cu drag :) De alergic nu sunt , am fost intepat de multe ori de "surate" :)
Da, stupul complet si  magazie completa le-a luat cu 400 lei.
Cat sa fie un roi atunci 100 lei  :yes:
Am vorbit cu cel de la care am luat stupii, poate sa-mi dea 2 roiuri pe 5 rame cu lada si magazie la 250 lei, cum vi s epare acest pret ?
Câteodată suntem atât de preocupaţi în a ne examina problemele, încât uităm să ne numărăm bincuvântările.