whiser

Creat de whiser, Martie 15, 2012, 10:38:36 PM

« precedentul - următorul »

whiser

Salutare,astazi adica acum seara mi-am adus acasa cei 5 stupi,toate bune si frumoase distanta 70 km dar cand am ajuns acasa sa pus o ploaie cu fulgere si tunete si nu am putut sa ii duc in gradina,asa ca ia-m lasat in curte sub o terasa,o sa ii mut dimineata.Am o mica nelamurire cu unul dintre ei, face prea mult zgomot un zumzet continu dar sper ca ii trece.Am primit si botezu :), ma intepat una in deget cand le mutam in cutiile noi,si nu ma-m umflat deloc  :yes:,o sa pun si poze cu ei poate maine.Numai bine :hi:
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

ion patrut

normal ar fi trebuit puse la locul lor aseara cu toata furtuna care era zici ca leai pus pe o terasa :in cazul in care le-ai deschis urdinisele aseara acolo pe terasa iti fa fi greu sa le mai duci la locul stabilit daca in dimineata asta ai intarziat si au facut zbor de recunoastere aseara ai deschis urdinisele????????? daca nu ai facut asta e grav in rest spor la treaba si la mai multi stupi

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: ion patrut din Aprilie 05, 2012, 07:31:39 AM
normal ar fi trebuit puse la locul lor aseara cu toata furtuna care era zici ca leai pus pe o terasa :in cazul in care le-ai deschis urdinisele aseara acolo pe terasa iti fa fi greu sa le mai duci la locul stabilit daca in dimineata asta ai intarziat si au facut zbor de recunoastere aseara ai deschis urdinisele????????? daca nu ai facut asta e grav in rest spor la treaba si la mai multi stupi
Si eu ma tem la fel pt colegu,mai ales ca a scris ca lea- mutat in cutiile noi, cred ca le-o fi lasat si urdinisurile deschise,asta e,poate le-o fi mutat cu noaptea cap in gradina... %%- :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

whiser

Va salut,azi dimineata la 7  le-am dus pe locul lor din gradina,urdinisele le-am lasat inchise si am tras subaru jumatate afara.Cand le-am pus azi dimineata erau agitate mai ceva ca si ploaia de aseara :),noroc ca am avut masca cand le-am deschis urdinisu,acum la toti 5 am un zbor frumos de recunoastere,o vecina sa speriat a crezut ca roiesc =)).Dupamasa vin cu poze,numai bine.
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

ion patrut

imi asum raspunderea sa zic AI AVUT NOROC

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: ion patrut din Aprilie 05, 2012, 02:53:20 PM
imi asum raspunderea sa zic AI AVUT NOROC
Aprob, mare noroc,oricum daca le-a mutat mai dimineata si nu au avut timp sa iasa la zbor,putea sa le aibe si cu urdinisurile deschise,Pace!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

RazvanTi

heheeee... vezi? m-ai ajuns din urma. te speraisi ca ti-am luat-o inainte.
POOOOZE!! POOOOZE!! POOOOZE!!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

whiser

Salutare,am adus stupii acum vin si intrebariile.ma duc in gradina sa vad cum stau stupii  si cand colo pe iarba si pe pamant albine care merg intruna ,nu mai pot sa zboare si am gasit si moarte ce sa fie ????
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

whiser

In rest tot bine vad ca baga polen,am sunat un coleg si mi-a spus  ca  sunt albinele batrane care se schimba,sper sa fie asa.Numai bine
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

POSTASUL

au fost tratate cu VARACHET in primavara asta ?????
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

jonny_it

Citat din: whiser din Aprilie 05, 2012, 05:49:54 PM
In rest tot bine vad ca baga polen,am sunat un coleg si mi-a spus  ca  sunt albinele batrane care se schimba,sper sa fie asa.Numai bine

Tratamente pentru combaterea varooa ai facut?

ion patrut

sa nu fie cumva victimele inghesuielii din noaptea cand au stat sechestrate

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: whiser din Aprilie 05, 2012, 05:36:03 PM
Salutare,am adus stupii acum vin si intrebariile.ma duc in gradina sa vad cum stau stupii  si cand colo pe iarba si pe pamant albine care merg intruna ,nu mai pot sa zboare si am gasit si moarte ce sa fie ????
Salut! sper ca nu ai lasat urdinisurile deschise pe toata suprafata, de ce intreb pt ca se vede agitatie mare si destul de multe pe scandura de zbor,inteleg ca fac si orientare dar sa nu ai si vre-un furtisag ceva,poti sa faci vre-o doua poze mai de aproape de urdinis, Pace!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

whiser

#43
Tratamente nu am facut,de la cine ii am cred ca a facut doar in toamna,am fost acum la ei si in fata la toti jos erau albine moarte in jur de 30.sa-r putea sa fie cum spune Dl Patrut sa fie victimele inghesuielii de asta noapte.Poze nu am mai apucat sa fac de aprope,aceeasi activitate erau la toti,nu stiu daca e vorba de furtisag,urdinisele erau deschise vre-o 5-6cm,acum seara le-am deschis mai mult
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

RazvanTi

inchidele la loc la 5-6 cm
eu inca le mai tin cu 3,5 cm...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro