Scrisoarea dl. ing Traian Dobre catre apicultori

Creat de dragos2006, Noiembrie 03, 2010, 08:12:03 PM

« precedentul - următorul »

ilalexandru

Domnule Dragos si anul trecut aveam o parere proasta despre domnul Dobre....si anul acesta e la fel. Dupa parerea mea, e unul dintre procesatori care ofere cele mai mici preturi si banii dupa foarte mult timp. In iunie, era stationata la mine in comuna o masina a domnulu Dobre. Am mers la sofer sa-l intreb ce preturi ofera la salcam...raspuns 10,5 - 11 roni, avans 10 % si restu dupa o luna de zile. I-am urat omului multa bafta in achizitia de miere. Eu in acel moment aveam 13 lei pe salcam cu banii in mana. Acum imi pare rau ca am dat salcamul in iunie cu 13 roni cand pretu, in momentul de fata,  a sarit la 16 roni la angrou (asta inseamna si calitate la miere, nu salcam amestecat cu rapita si apiinvert).
Apropo, o mica informatie posibil adevarata 100%: in viitorul apropiat Filomera s-ar putea sa aibe mari probleme cu mierea la export si sa pateasca identic ce a patit domnu Dragoi la Targu Jiu. Si asta atat din cauza politicii firmei, cat si apicultorului roman dornic de o imbogatire prin inselaciune

CRISTI M

#16
  Sa nu uitam ca Filomera vinde Apimera   :rotfl: :nod: si mai are pretentia sa cumpere miere . :rotfl: :rotfl:



  PS . Corb la corb nu-si scoate ochii .

D006

  Culme este ca azi am fost la firma la dl. Dobre si am stat de vorba vreo doua ore despre acest an apicol . Domnule profesor negustoria este negustorie , vinde cine vrea cumpara cine poate ! acum Tremot ofera 14 lei pe salcam .
   Poate pretul oferit de un achizitor care lucreaza cu Tremot vi s-a parut mic dar si in conditiile grele de anul acesta firma lui Dobre a achizitionat 1900 de tone de miere , cantitate excelenta in conditiile anului acesta .
  Interesul nostru al producatorilor este sa producem mult si sa vindem la pret mare iar procesatorii au interes sa cumpere mult si la pret mic , totul este sa se gaseasca linia de echilibru.  Diferenta o face calitatea mierii .
  Ca o statistica preliminara a acestui an va pot spune ca pana in acest moment au fost procesate 8000 tone de miere , pe primul loc ramane firma Fileomera iar la mica distanta se afla firma Tremot.  Pe piata se duce o lupta puternica si apar schimbari de la zi la zi pt. ca in piata a aparut multa miere falsa si urme de antibiotic . Deja un procesator din Ardeal aduna mostre de miere din magazinele din Romania si le duce la laboratoare pentru a demonstra ca acum pe rafturile din Romania este foarte multa miere falsa.

  Concluzie : faceti miere de calitate si veti lua un pret si mai mare . faceti miere falsa , dati-o la dusmani !

D006

Ma Dragose dar parca aveai si tu un aparat foto mai profesionist un pic.  :hi:

viorel55

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 03, 2010, 08:12:03 PM
  Anul trecut cand am publicat scrisoarea ing. Dobre in Jurnalul apicol mi-am luat un potop de injuraturi atat in public cat si in privat . sa mai incerc si anul acesta  :smile:
D-l Dragos,
   Va rog sa-l anuntati pe d-l ing. Dobre  Traian ca  Targul Mierii Campina -2011   v-a avea  loc in zilele de 19-20 FEBRUARIE 2011 si ca il rugam ,daca mai doreste sa convoace o intalnire cu clientii sai ,sa fixeze o alta zi ,ca sa nu ne mai suprapunem ca anul trecut.

D006

  Pentru mine a fost perfecta suprapunerea deoarece intr-un singur drum am rezolvat doua treburi importante , adica targul si intalnirea de la Baicoi.

viorel55

Gandit strict personal,egoist,aveti dreptate,dar eu ma refeream la interesul general....
Daca si de data aceasta d-l Dobre cauta sa profite de TARG ca sa-si  momeasca cu un bors de peste clientii inseamna ca este lipsit de... fair-play(si prost sfatuit de consilierii sai)

D006

  Dl. Dobre nu momeste pe nimeni ! la el este o intalnire PRIVATA unde participa doar partenerii de afacere  pe baza de invitatie !

ilalexandru

1900 tone mi se pare totusi o cantitate mica achizitionata. Inseamna ca domnul Dobre nu are o asa mare retea de apicultori in colaborare. Eu anul acesta am 5 tone si ceva de miere predata...pe acte. Deci vreo 600de apicultori ca mine si aia e toata mierea achizitionata de domnul Dobre. Problema e ca achizitoru doreste sa-si traga cat mai mult partea lui. Ia sa facem un mic calcul....daca anul acesta era mierea de salcam de anul trecut, crede-ti ca sarea pretul peste 12 lei? In nici un caz. In momentul de fata salcam bun e 15-16 lei. Cu cat ar fi ramas achizitoru in buzunar? 3-4 lei la kg in plus fara nici un efort, fara nici o munca in plus. Asta e romanu nostru

D006

  Anul acesta au fost procesate 8000 tone de miere , corelati cu datele de mai sus si veti afla cota de piata detinuta de Tremot si Fileomera.  :nod:

  Procesatorul castiga maxim un leu pe kg.

D006


D006

  Andrei te-am mai rugat odata !  nu te mai baga in seama cu mine , abtinete ! Acestea sunt subiecte care pe tine nu te intereseaza plus ca parerea ta nu conteaza in multe cazuri precum si cel de fata.
  Te rog mult , lasa-ne si posteaza la topicurile deschise de tine si nu te mai baga peste ale mele !
     Multumesc anticipat !

pharaonu75

1.900 tone =1.900.000 kg = 19.000.000.000 lei vechi. (cu 1 ron/kg)
Multicel, nu?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

 Pentru unii da , pentru altii nu . Important pentru noi este faptul ca a investit intr-o fabrica de stupi.

ilalexandru

domnul Dobre da 14 lei pe kg(cum a-ti pus dumneavoastra domnule Dragos, nu stiu daca e asa in realitate), pe cand Carpatica da 16 lei pe kg. Ce se intampla cu diferenta de 2 lei? Nu-i ramane tot domnului Dobre? Sau sa cred ca cei de la Carpatica merg pe pierdere? Fara nici un profit? Deci ii ramane si domnului Dobre mult mai mult decat un leu. Dar nu asta e problema! Felicitari lui ca a reusit sa se ocupe de asa ceva. Problema e ca nu e serios, nu plateste cand trebuie si mai umbla si cu alte lucruri necurate. De ce unii isi permit sa vina sa ia mierea cu banii jos(bineinteles dupa ce au luat proba), si altii nici dupa o luna nu o achita? Eu anul asta m-am grabit ca sa dau salcamul pt ca nu-mi placea culoarea la el...era putin mai colorata si asta din cauza faptului ca stupii ii am pe orizontali. Dar mierea era 99% numai salcam. CAnd am vorbit pt cineva tot de niste miere de salcam, mi-a laudat ala mierea de mi-a luat-o ca a fost super buna, calitatea I, fara comentarii...desi sincer mie nu mi-a placut cum arata. Insa am vazut si miere de salcam la unii apicultori....incat eu le-as interzice sa mai vanda asa ceva. Subtire, nematurata suficient, amestecatura cu apiinvert....noroc ca exista Filomera prin zona