Renasterea Stuparitului

Creat de maximus, Februarie 24, 2010, 08:29:07 PM

« precedentul - următorul »

D006

Multumesc pentru carte si autograf Maximus.Foarte interesanta schema de tratament antivarroa, sigur o voi incerca si eu iar daca o sa am rezultate apropiate de ce ai avut tu  atunci jos palaria.
Mai am doua lucruri de lamurit dar despre ele dupa ce ma mai documentez.
Sanatate!

D006

Am citit cartea cu real interes apoi o perioada de timp am cugetat la cele aflate. Cred ca mai bine decat foloserea expresiei , "Stup tip Maximus " era mai indicat : " metoda de lucru tip Maximus" . Spun acest lucru deoarece autorul foloseste stupul Langstrot cu singura diferenta ca stupul nu este nici pe 10 , nici pe 12 rame ci pe 8 . Numarul de rame din cutie nu este definitoriu pentru o inventie . Daca ar fi folosit un alt tip de rama se mai putea discuta pe acest subiect. Aceasta expresie imi aduce aminte de domnul I.E. Muntenescu care la anul 1899 inventase " stupul IDEAL " care nu era altceva decat un stup vertical pe rame Dadant . Dupa 110 ani vorbim de dDadand si nu de Muntenescu.
La pagina 90 scrie asa : " celulele naturale sunt mai mici , de dimensiune 4,9 mm si impiedica inmultirea parazitului ; "  Nu contest acest lucru deoarece nu am gasit nici un studiu pe aceasta tema dar pot duce rationamentul mai departe : eu chiar daca folosesc faguri artificiali stiu ca dupa cateva generatii de puiet diametrul celulei se micsoreaza datorita camasilor ramase in celula . SA INTELEG CA FAGURII VECHI SI NEGRII COMBAT VAROOA ?   :uimit:   Eu stiam ca daca diametrul celulelor va scade vom avea si albine de talie mai mica ...
  Una peste alta avem ce invata si pot spune ca aceasta metoda de lucru se pliaza foarte bine pe apicultura bio. In nici un caz cu aceasta metoda nu vom face apicultura industriala.

maximus

Citat din: dragos2006Am citit cartea cu real interes apoi o perioada de timp am cugetat la cele aflate. Cred ca mai bine decat foloserea expresiei , "Stup tip Maximus " era mai indicat : " metoda de lucru tip Maximus" . Spun acest lucru deoarece autorul foloseste stupul Langstrot cu singura diferenta ca stupul nu este nici pe 10 , nici pe 12 rame ci pe 8 . Numarul de rame din cutie nu este definitoriu pentru o inventie . Daca ar fi folosit un alt tip de rama se mai putea discuta pe acest subiect. Aceasta expresie imi aduce aminte de domnul I.E. Muntenescu care la anul 1899 inventase " stupul IDEAL " care nu era altceva decat un stup vertical pe rame Dadant . Dupa 110 ani vorbim de dDadand si nu de Muntenescu.
La pagina 90 scrie asa : " celulele naturale sunt mai mici , de dimensiune 4,9 mm si impiedica inmultirea parazitului ; "  Nu contest acest lucru deoarece nu am gasit nici un studiu pe aceasta tema dar pot duce rationamentul mai departe : eu chiar daca folosesc faguri artificiali stiu ca dupa cateva generatii de puiet diametrul celulei se micsoreaza datorita camasilor ramase in celula . SA INTELEG CA FAGURII VECHI SI NEGRII COMBAT VAROOA ?   :uimit:   Eu stiam ca daca diametrul celulelor va scade vom avea si albine de talie mai mica ...
  Una peste alta avem ce invata si pot spune ca aceasta metoda de lucru se pliaza foarte bine pe apicultura bio. In nici un caz cu aceasta metoda nu vom face apicultura industriala.
nu am pretins niciodata ca am pus coada la pruna.
  insa nu as fi crezut - niciodata - ca trebuie sa sugerez ce sa intelegeti si cum sa intelegeti.pe de-o parte ma bucura acest aspect, pe de alta ma-ntristeaza si ma gandesc ca poate peste 50 de ani va fi inteleasa asa cum trebuie, adica INTEGRAL si nu pe parti separate.
   tot ceea ce am scris acolo este un compromis intre vechi si nou, intre nevoia de a vinde si a cumpara, si stupul tip Maximus foloseste o idee (aceea de 8 rame ), care nu este noua dealtfel si pe care o "imbraca" intr-o alta forma.
   la o lada nu ne intereseaza numai cate rame intra in ea, mai are si un urdinis, un fund, un capac....care au o importanta covarsitoare.
   revenind la combaterea varoozei, am aceeasi recomandare:incercati o viziune de ansamblu, si nu pe parti.un rationament superficial nu face decat sa "umbreasca " esenta.
      pentru a reusi o intelegere a materialului avem nevoie de "adancime".
      Rationamentul insa ne tine in superficialitate, ingreunand "patrunderea".

D006

la pagina 31 scrie asa :  " Chiar daca in timpul sezonului activ aceste rame contin miere si pastura atat sus cat si jos , odata cu scaderea pontei albinele muta rezervele in ramele de sus , MAI ALES PASTURA . "
  Cum muta albinele pastura sus ?
PS . Intram in "adancime " ?

D006

Eu am observat de curand ca albinele muta mierea sus pt a face loc pt ponta.
Iarasi am observat ca odata cu incalzirea matca sa mutat in cutia de jos (fund plasa) si acum albina pune miere unde au fost celule de albine/trantori sus.
8 rame este ideal pt clima rece deoarece este un spatiu mai usor de incalzit de o familie medie.
De asemenea este indicat si pt spatele apicultorului.

maximus

Citat din: dragos2006la pagina 31 scrie asa :  " Chiar daca in timpul sezonului activ aceste rame contin miere si pastura atat sus cat si jos , odata cu scaderea pontei albinele muta rezervele in ramele de sus , MAI ALES PASTURA . "
  Cum muta albinele pastura sus ?
PS . Intram in "adancime " ?
aceasta intrebare au mai pus-o si altii.
  raspunsul este acelasi, cred destul de clar si "adanc".
http://stuparitul.3xforum.ro/post/5841/ ... paritului/

D006

Cum ramane cu sistemul "horn " sau "clopot' ?
  La tine am vazut sistemul "horn ' , chiar este mai bun ?

balasbebe

Pastura se consuma in procesul de crestere.
Bine ca nu muta si puietul. Oua mutate am vazut.

soadi

Maximus, mai gasim "Renasterea Stuparitului" ?

D006

Citat din: dragos2006 din Aprilie 18, 2010, 11:04:23 PM
1. SA INTELEG CA FAGURII VECHI SI NEGRII COMBAT VAROOA ?   
2. Eu stiam ca daca diametrul celulelor va scade vom avea si albine de talie mai mica ...
3. In nici un caz cu aceasta metoda nu vom face apicultura industriala.
1. Da, dar daca s-au folosit pesticide in stub devin toxice.
2. Talia o face mai frumoasa si mai iute la zbor. E un mit.
3. Apicultura industriala a dus la CCD.

D006

  Undeva pe net s-a iscat o polemina intre Maximus si cativa "analisti" apicoli. Nu am vrut sa intervin dar simt nevoia sa fac cateva precizari :

     Este o mare diferenta intre maximus de pe net si Ciprian Negru autorul chiar daca sunt una si aceiasi persoana . Pe net da impresia de superioritate semidocta dar in realitate omul chiar stie ce spune !  Si eu la inceput am fost inselat de aparente si l-am judecat pe Maxinus dupa postarile de pe net dar dupa ce am vorbit de doua ori fata in fata cu el chiar am inteles ca este "bazat " pe ceea ce face si ce spune , diferit de janese care va ramane tributar vesnic mentalitatii comuniste , sa nu zic mai multe !

   Un singur mesaj am pentru analistii care-l critica pe Maximus : ciocu mic ca va faceti de ras in fata lui Negru Ciprian.

bucovineanu

Nu am citit cartea si nu il cunosc personal pe doctorul Negru.Il cunosc numai din postarile pe net. Dar oricare ar fi meritele lui putina modestie nu i-ar strica. Atunci cand afirmi ca tot ce s-a spus si s-a scris despre albine pana la tine nu valoreaza nimic, e doar maculatura, ceva nu e in regula. Daca ai valoare, lasa pe altii sa spuna acest lucru despre tine. Am cunoscut oameni cu adevarat MARI din diferite domenii. In 99% din cazuri erau oameni foarte modesti si foarte normali.

maximus



   domnule bucovineanu, daca nu ati citit cartea(cum singur afirmati), cum de va permiteti sa faceti afirmatii in necunostinta de cauza?

    dragos, las-o moale cu limbile, ca sunt cam aspre oricum.

soadi


bucovineanu

Citat din: maximus din Septembrie 19, 2010, 04:52:43 PM


   domnule bucovineanu, daca nu ati citit cartea(cum singur afirmati), cum de va permiteti sa faceti afirmatii in necunostinta de cauza?

    dragos, las-o moale cu limbile, ca sunt cam aspre oricum.
Nu   am facut afirmatii cu privire la ce este prezentat in carte ci la ceea ce rezulta din unele postari.