prima familie pierduta iarna asta

Creat de ves.lucian, Ianuarie 21, 2012, 03:34:10 PM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

din pacate si la mine va muri in curand o familie !!! este deja muribunda !!! am gasit pete de diaree , albine moarte destule dar nu foarte multe , matca vie si nevatamata , albine vii foarte putine !!! pun cateva poze !!! adevarat ca a fost o familie nu foarte numeroasa in toamna !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Gib Cristian

http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

roi_ag

La o familie intrata slaba la iernare se cumuleaza mai multi factori care duc la moarte .
Consum mare de miere chiar daca este de buna calitate tot incarca intestinul,nu reusesc sa mentina temperatura si de aici alte boli s.a.m.d.

nicu68

pai o vina ai si tu ,9 rame daca am numarat eu bine sunt f.multe cred ca familia a fost slabuta,4 rame cred ca erau suficiente ,eu am iernat anul trecut pe 4 rame fam slabute si au iesit in primavara ok

badea marian

Parerea mea : cauza-i alta decit ,,a intrat slaba la iernare''  Un stup, ori cit ar fi de slab,daca este sanatos, are mincare si nu este de mana, ARE MATCA,  are liniste, este tratat corect de paduchi, nu are umezeala (condens), instintictiv se lupta  pt. a ajunge in primavara; adevarat cu consum mai mare de miere, cu risc marit de diaree si implicit crearea unui mediu propice pt. dezvoltarea florei mic.
Este destul de dificil sa gasesti raspunsul, dar daca iei prin excludere poate gasesti raspunsul.
Sa ai izbinda!
Cu stima BM!


ps. cea mai mica fam de alb pe care am bagato in iarna a fost un nuc. de inperecher (acela clasic in care intra o mina de albina ) si a rezistat pina in febroarie.

tassevasi

      ""  ps. cea mai mica fam de alb pe care am bagato in iarna a fost un nuc. de inperecher (acela clasic in care intra o mina de albina ) si a rezistat pina in febroarie.""

Asa am eu acum ,experimentez  sa vad daca trece iarna .
  Am nucleul pe 5ram  10x10 cm si vad ca e in viata ,astazi am saltat pisla si era f bine .
  Parerea mea ar fi ca nu a fost restrins numai  pe ramele ce le  acoperea ,chiar si 3  cu diafragme.
  Numai bine .

mape 48-petru manea

am 5 nuclee pregatite pt.iernare sper sa iasa din iarna
am pus deasupra ramelor un fagure cu miere ( metoda lui Orban ST.) si la consumat,apoi am pus o punga cu miere cristalizata

POSTASUL

Citat din: ves.lucian din Ianuarie 21, 2012, 03:34:10 PM
din pacate si la mine va muri in curand o familie !!! este deja muribunda !!! am gasit pete de diaree , albine moarte destule dar nu foarte multe , matca vie si nevatamata , albine vii foarte putine !!! pun cateva poze !!! adevarat ca a fost o familie nu foarte numeroasa in toamna !!!
Lucian ar mai fii o ultima varianta , cineva fiind in primul an nu a stiut si a bagat albinele pe iarna pe miere de MANA ; din 10 fam cate a avut a ramas doar cu 4 , dar cum  lea salvat pe cele 4 ??!!! lea bagat pe rand intro incapere [camera ] incalzita unde vreo 2 zile au facut zbor de curatire , dac te intereseaza  si vrei sa mai salvezi  matca  cu cate albine au mai ramas    nui rau sa incerci   :nod:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

bucovineanu

Citat din: ves.lucian din Ianuarie 21, 2012, 03:34:10 PM
din pacate si la mine va muri in curand o familie !!! este deja muribunda !!! am gasit pete de diaree , albine moarte destule dar nu foarte multe , matca vie si nevatamata , albine vii foarte putine !!! pun cateva poze !!! adevarat ca a fost o familie nu foarte numeroasa in toamna !!!
Cu ce si cand au fost tratate antivaroa familiile de albine pe care le ai?

ves.lucian

  nu stiu daca vor mai fi vii sambata viitoare cand merg la tara !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

ves.lucian

  tratamentele au fost astfel : - 3 incepand din prima saptamana din august ( nu stiu exact ziua ) la intervale de cate 7 zile Varachet forte  !!!
                                                - mavrirol 2 benzi de caciula la sfarsitul lui august si care sunt si acum acolo !!!
                                                - inca un varachet forte atunci cand nu am mai avut puiet deloc !!!

  cam astea au fost  !!! ce este vedem acum !!! ce va fi vom vedea !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

bucovineanu

Tratamentele ci Varachet din august au fost foarte putin eficiente pentru ca sigur mai aveau puiet. Mavrirolul a fost pus prea devreme si benzile au fost propolizate. In una din poze se vede clar un parazit pe o albina. In alta poza par sa fie mai multi.

ves.lucian

  tot ce se poate !!! anul asta am de rezolvat o problema !!! etanseitatea stupilor la tratamentele su varachet !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

POSTASUL

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 21, 2012, 10:45:35 PM
Tratamentele ci Varachet din august au fost foarte putin eficiente pentru ca sigur mai aveau puiet. Mavrirolul a fost pus prea devreme si benzile au fost propolizate. In una din poze se vede clar un parazit pe o albina. In alta poza par sa fie mai multi.
donu Bucovineanu intradevar experienta dv. asi spune cuvantul , aveti ochiul format  , dupa ce ati postat  am reusit sa vad paduchii si cred ca aceasta este cauza care a distrus fam.
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

nicu68

asta e luciane vezi tu pana mergi la tara ce se mai intampla,ce sa mai zic eu ca sunt in paris la munca din octombrie si nu mai stiu nimic de soarta lor si sunt cu gandul tot la ele,peste o luna sper sa ajung acasa si sa vad care e situatua si la mine,dar pana atunci mai trece apa pe sena,mentionez am 28 de famili sau am avut atatea,acum?numai bine la toti