Polenizare profesionista

Creat de dragos2006, Februarie 10, 2009, 11:35:40 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: dragos2006ce compozie are turta ?
Hmmmm, are la magazin saci mari de hrana dar nu am luat niciodata si nu am studiat. Din ce stiu e faina de soia, drojdie de bere, zahar pudra, lapte praf si ce e interesant e ca amestecul e facut cu ulei de rapita.

D006

Citat din: dragos2006Caldarile de pe stupi din prima poza ce contin ?
In caldari e un sistem de hranire prin capac cu sirop.

D006

cam asa fac si eu compozitia , cred ca uleiul ii da maleabilitatea.

D006

Plus ca e hranitor.
Eu am mai incercat cu ou.

D006

ai  pus oul integral sau doar galbenusul?

stefan1

Referitor la polenizare, am gasit un sait despre apicultura in Chile si am ramas surprins ca se vorbea de polenizare platita cu 100$/familie, daca nu ma insel la cultura de migdali. Polenizarea era pe o perioada de 6 saptamani. Alte polenizari, la afine cu 60$/familie. Probabil sunt si inconveniente, se va cere o anumita putere a familiilor si o incarcare mai mare pe hectar, care face ca florile sa fie vizitate mai des si polenizarea sa fie mai buna.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Citat din: dragos2006
ai  pus oul integral sau doar galbenusul?
Da, oul integral in blender cu zahar si apoi miere si restul solide pana se intareste aluatul.

D006

Citat din: stefan1
1. Chile si am ramas surprins ca se vorbea de polenizare platita cu 100$/familie,
2. Polenizarea era pe o perioada de 6 saptamani.
3. Alte polenizari, la afine cu 60$/familie.
4. se va cere o anumita putere a familiilor si o incarcare mai mare pe hectar.
1. Anul acesta se astepta o crestere mai mare a pretului dar sa ajuns aici la $175.
2. Tot 6 saptamani e si aici.
3. Lucerna pt samanta, trifoi, citrice, avocado, rosi, etc. Polenizarea cu albine duce la 95% din flori sa produca fruct.
4. Familiile pe 14 rame este standardul la migdale si 2 stupi pe acru de livada. 4888m2

stefan1

Am niste statistici interesante si despre SUA, dar vechi.
In 1993 erau in SUA 3.030.000 stupi si 125.000 de stupari.
600 de stupari operau cu peste 1000 de familii si ei produceau 75% din productia de miere-marfa.
Se aprecia ca valoarea adaugata prin polenizari ar fi de 9,7 miliarde $.
  STRUCTURA CASTIGURILOR (1993)
- din miere - 125 mil $
- din polenizari - 46 mil $
- din regine si roi la pachet - 27 mil $
- din vanzari stupi 5 mil $
Apicultura in SUA este intr-un continuu regres: 1947 - 5,9 mil stupi; 1980 - 4,1 mil; 1995 - 2,9 mil
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Adevarat domnul Stefan.
Aici s-au deschis doua cursuri la college de apicultura sa atraga noi pasionati.
E mare lipsa de stupari si de aceea cei ce stiu si vor au o crestere fantastica.

D006

Daca si in Romania polenizarea ar fi platita a devenii mai rentabil stuparitul.Plata polenizarii fermierii din Romania nici nu vor sa aude asa ceva.Daca intreb asa cava spune ca nu te am chemat,Sa fi multumit ca faci miere pe lanul meu de fs.Noi stuparii santem prosti ca neducem la floarea soarelui.Au inceput sa cultive niste soi,care nu da nectar.Noi din Ardeal facem peste 1000km dus intors si daca nimerim niste lanuri de fs,care nu da nectar,nici costul drumului nu recuperam,daca totusi scoatem ceva procestatorii ofera un preti mizerabil.
Aici tot guvernul ar trebuii sa elaboreze o lege,prin care sa oblige pe fermier la plata polenizarii.Stuparii sa fie repartizati la fermieri,pe baza de contract intocmit in prealabil inca din primavara.Dl Zorici cam slabuti activeaza in interesele apicultorilor.

bucovineanu

Atata timp cat fermierul stie ca apicultorii vor veni oricum cu stupii langa lanul de floarea soarelui nu va avea nici un interes sa plateasca pentru polenizare.
De cand au aparut soiurile autopolenizatoare acest interes a disparut in totalitate. Chiar daca ar apare o lege in acest sens, traim in Romania si vedem cum se aplica legea si cum se respecta contractele.  Sefii de la asociatia care ar trebui sa apere interesele apicultorilor isi apara doar interesele lor si ale procesatorilor.

D006

Polenizare la noi este munca voluntara.Santem mai bogati ca americanii??

stefan1

Citat din: szlörincPolenizare la noi este munca voluntara.Santem mai bogati ca americanii??

Am mai scris ca am consultat un sait despre polenizarea in Chile. Se face o foarte mare popularizare a beneficiilor polenizarii, se dau exemple din toata lumea unde polenizarea cu albine este pretuita. Au intocmite grafice generale si pe regiuni cu culturile care trebuiesc polenizate, cu perioadele, necesarul de familii si incarcarea pe hectar. Se stabileste necesarul de familii pe fiecare luna (cele mai solicitente sunt septembrie-octombrie, fiind in emisfera sudica). Se fac prognoze de necesar de stupi pentru poleizare pe anii viitori, in functie de tendintele din agricultura si pomicultura. La noi este un subiect despre care nimeni nu discuta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Va propun un site sa vedeti cum e privita la alti polenizarea.ACA poate ajuta dar momentan e ocupata reveniti mai tirziu.
http://www.pollinator.org/pollinator_week_2009.htm