cum topiti ceara?

Creat de bee_lover, Martie 29, 2007, 08:22:36 PM

« precedentul - următorul »

pintilied

Prin extragere la rece
Fagurii preinmuiati sunt scosi la ger si lasati sa se scurga pe o sita sau tabla. Apa care ramane in invelisurile nimfale, marindu-si volumul, va determina desprinderea integrala a invelisurilor care de obicei adera la peretii celulelor.Pe o razatoare mare cat o foaie de tabla (confectionata cu ajutorul unei table si a unui cui), marginita de o rama inalta de 6 cm, se freaca fagurii inghetati adusi in casa. Sub razatoare se afla o lada unde sunt colectate particulele de faguri rupti de razatoare (nu mai mari de 3-4 mm). Dupa terminarea operatiei, particulele sfaramate sunt puse intr-un vas peste care turnam 3-4 kg sare la suta de litri apa rece (de 4 grade Celsius), apa sarata trebuind sa acopere intreaga masa de particule.Dupa 20 de minute, invelisurile nimfale imbibate cu sare, devin mai grele si cad la fund. Particulele de ceara, fiind usoare, se ridica la suprafata si sunt adunate cu o sita. Dupa strangere, ceara este spalata in 3-4 ape curate si se pune la topit cu apa de rau sau de ploaie. Cand toata masa este topita fara sa dea in clocot, ceara se pune la decantat.
                                Extras din "Miere de albine pastoral"
Nu tot ce zboara,face miere!

D006

eu procedez astfel:urmaresc cind vine ploaia ,scot fagurii afara in ploaie si ii intorc pe ambele fete pine se umplu celulele cu apa. Dupa ce se opreste ploaia ii cladesc unul peste altul si-i las 4-5 zile. Ii pun la fiert la foc mic,le plita si cind sau topit bine opresc focul si-i tin asa in jur de 2 ore, timp in care bostina se aseaza pe fund ,ceara se decanteaza de toate impuritatile capatind o culoare foarte frumoasa. Daca nu am timp de pierdut storc bostina deasupra unui  vas cu apa rece,ceara o scot din apa care ramine colorata si o retopesc dindu-i o culoare placuta.

PricopArthur

Citat din: costeasrleu procedez astfel:urmaresc cind vine ploaia ,scot fagurii afara in ploaie si ii intorc pe ambele fete pine se umplu celulele cu apa. Dupa ce se opreste ploaia ii cladesc unul peste altul si-i las 4-5 zile. Ii pun la fiert la foc mic,le plita si cind sau topit bine opresc focul si-i tin asa in jur de 2 ore, timp in care bostina se aseaza pe fund ,ceara se decanteaza de toate impuritatile capatind o culoare foarte frumoasa. Daca nu am timp de pierdut storc bostina deasupra unui  vas cu apa rece,ceara o scot din apa care ramine colorata si o retopesc dindu-i o culoare placuta.
Si nu va ramane bostina prinsa de ceara?
Miere multă şi inimă curată!

D006

Am facut un ciur din plasa cu ochiuri de 3 la dimensiunea vasului pe care il asez deasupra vasului,dupa ce se topesc fagurii ciurul apasa pe bostina iar ceara iese la suprafata.In iarna am taiat o butelie ruseasca din care am improvizat o presa ,voi trece bostina prin ea sa vad daca mai picura ceva. Daca aveti ceara curata incercati la manastiri unde are mare cautare.   vinzare buna.!!!!!!!!!!!

bucovineanu

Asa cum a spus colegul Balas, peretii presei trebuie sa fie din lemn. Daca sunt din metal, atunci cand turnam fiertura, metalul va absorbi caldura si oricat am presa nu vom reusi sa scoatem ceara. Eu am incercat zilele trecute sa scot ceara din bostina cu o presa de strguri si rezultatul a fost sub asteptari.Nu am reusit sa scot aproape nimic.Anterior am scos 100 grame de ceara din fiecare fagure prin fierbere cu apa si presare manuala intr-un saculet pe o scandura cu un sucitor.Cam tot atat se scoate si cu topitorul cu aburi. Am ajuns la concluzia ca bostina trebuie data la bostinari cum facusem de fiecare data.

PricopArthur

Citat din: costeasrlAm facut un ciur din plasa cu ochiuri de 3 la dimensiunea vasului pe care il asez deasupra vasului,dupa ce se topesc fagurii ciurul apasa pe bostina iar ceara iese la suprafata.In iarna am taiat o butelie ruseasca din care am improvizat o presa ,voi trece bostina prin ea sa vad daca mai picura ceva. Daca aveti ceara curata incercati la manastiri unde are mare cautare.   vinzare buna.!!!!!!!!!!!

La sita care tine bostina jos, lasand ceara sa urce singura, eu ma gandeam ca ar fi practic daca bostina de sub sita ar putea fi agitata dein cand in cand in timp ce apa e inca fierbinte. In acest fel, ceara care altfel ar ramane prinsa in bostina ar putea sa se ridice mai usor deasupra sitei.
Nu am pus in practica aceasta idee, asa ca acum sunt numai vorbe.
Miere multă şi inimă curată!

D006

as vrea si eu un nr.de tel. al celor de la bistrita daca se poate.multumesc anticipat!

D006

va rog un sfat pentru conservarea fagurilor vechi,pina primesc si eu un nr. de tel. de-al unui bostinar, ca scap molia in ei si dupa asta nici gainile nu-i mai maninca.apropo!!!!!!!!!!!!!, stiati ca bostina se poate da in uruieli la pasari!!!!!!!!!!??????????

neculai.luca

Citat din: PricopArthur
Citat din: costeasrlAm facut un ciur din plasa cu ochiuri de 3 la dimensiunea vasului pe care il asez deasupra vasului,dupa ce se topesc fagurii ciurul apasa pe bostina iar ceara iese la suprafata.In iarna am taiat o butelie ruseasca din care am improvizat o presa ,voi trece bostina prin ea sa vad daca mai picura ceva. Daca aveti ceara curata incercati la manastiri unde are mare cautare.   vinzare buna.!!!!!!!!!!!

La sita care tine bostina jos, lasand ceara sa urce singura, eu ma gandeam ca ar fi practic daca bostina de sub sita ar putea fi agitata dein cand in cand in timp ce apa e inca fierbinte. In acest fel, ceara care altfel ar ramane prinsa in bostina ar putea sa se ridice mai usor deasupra sitei.
Nu am pus in practica aceasta idee, asa ca acum sunt numai vorbe.
Iata aceasta idee pusa in practica de mine de ~10 ani (model "furat" de la un prieten apicultor dar confectionat de mine ):
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

neculai.luca

Oala are ~40 litri, eu pun cam 20 de faguri odata la fiert dar nu deodata ci pe masura ce se topesc in apa care clocoteste, tot treptat adaug si apa, de regula fierbinte dintr-un vas care fierbe alaturi pe soba. Cand tot amestecul ajunge la fierbere pun repede sita, invart la agitator (altfel gazele degajate risca sa ridice toata compozitia si sa dea afara din oala - pericol de aprindere pe plita !) . Mentionez ca nu umplu oala complet ci las gol cam 10 cm pentru rezerva de crestere a volumului - toate aceste detalii se observa pe parcurs dar incerc sa va previn pe cat se poate ).Tot pe plita incinsa am alaturi o galeata emailata de 10 litri unsa pe interior cu ulei sau untura - nu se mai lipeste ceara de pereti cand se raceste -si cu un polonic culeg ceara topita ce se ridica deasupra sitei si o pun in galeata. Precizez inca odata ca rotesc mereu agitatorul pe care il urc si cobor pe toata cursa (oala ) , altfel se creaza presiune pe sita, se obtureza plasa si creste volumul .Va asigur ca nu e complicat deloc si iese tot-tot-tot din faguri !Trebuie doar rabdare si foc continuu cam 2 ore la o sarja. Bineinteles, supraveghere continua ! Pe masura ce scade lichidul colectat , adaug apa fierbinte pana cand ce recoltez umple galeata de 10 litri. "Bostina" ramasa o arunc , nu mai contine pic de ceara. Mai precizez ca ceara rezultata la prima fierbere o mai fierb odata dar fara sita, atunci o strecor prin alta sita la golirea in galeata.
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

neculai.luca

Mai completez cu cateva detalii.
Iata sita cu nervuri de rezistenta si agitatorul;
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

neculai.luca

Inca una:
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

neculai.luca

Si inca una:
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

neculai.luca

Detaliu ureche de autofixare pe buza oalei:
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)

neculai.luca

Iata si produsul finit:
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai (dar nu fi leneş!)