Tratat complet de apicultura

Creat de edy, Decembrie 01, 2014, 12:18:19 AM

« precedentul - următorul »

edy

Sì aici in ultimii 20 de ani au aparut pe piata zeci de medicamente pentru combaterea varooa, Ao la scara nationala este cel mai folosit si nu sunt probleme cu reziduri in miere.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Ceea ce multi apicultori nu inteleg inca este faptul ca medicamentul nu este important in sine, desigur unul este mai eficient decat altul, insa ceea ce este esential in  combaterea varooa este monitorarea constata a gradului de infestare a unei colonii de albine intr-un sezon apicol.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Multi arunca  cu banii pe fereastra cumparand tot felul de medicamente ce promit sa faca minuni , iar cand il folosesc este deja prea tarziu.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Api life vari, api var, apistan,api go, api herb, micostop, Sunt numai cateva din acestea.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

tinumaftei

Se vorbea despre vreme, însă uitam ca niciodată un an nu seamănă cu precedentul din punct de vedere meteorologic.
Fata de acum zece ani avem un mare avans tehnologic și putem beneficia de prognoze meteo foarte precise. De 4-5 ani de când urmăresc cu atenție prognozele am observat ca cele pe 3-5 luni sunt din ce in ce mai precise. Aceste prognoze pot fi un instrument apicol foarte util. Tehnologia apicola trebuie adaptata la vreme și nu viceversa. Ce a funcționat anul trecut bine, anul acesta ar putea sa dea rateuri in producție sau in creșterea de matci.