Stup vertical

Creat de sorinnel, Septembrie 17, 2013, 12:51:56 PM

« precedentul - următorul »

sorinnel

Anul trecut am trecut la stupul vertical si am ales cel de 12rame dar sunt cam dezamagit pt ca urca f greu albinele in cat. Sa-l incerc si pe cel cu 10rame? ce parere aveti?
Sorin Pop

bucovineanu

 Daca albinele nu urca in cat, nu stupul e cu vina. Daca familiile de albine sunt suficient de puternice vor urca repede in cat, fie ca avem verticali pe 10 sau 12 rame.

PACO

10 rame este destul, ce este peste 10 inseamna munca in plus. s a discutat si prin alte topicuri.
10 rame inseamna acces facil la mierea marfa si spatiu eficient la transport.

sorinnel

Dupa cate am citit pe forum, am inteles ca familiile din stupii pe 10 rame sunt mai predispusi la roire decat cei pe 12 rame. Este adevarat?
Citat din: bucovineanu din Septembrie 17, 2013, 04:28:25 PM
Daca albinele nu urca in cat, nu stupul e cu vina. Daca familiile de albine sunt suficient de puternice vor urca repede in cat, fie ca avem verticali pe 10 sau 12 rame.
Domnule "Bucovineanu" in filmuletele postate de dv pe youtube am observat ca folositi stupi pe 10 rame. Puteti sa ne dezvaluiti care a fost rationamentul din spatele acestei alegeri?
Sorin Pop

silvius

Citat din: bucovineanu din Septembrie 17, 2013, 04:28:25 PM
Daca albinele nu urca in cat, nu stupul e cu vina. Daca familiile de albine sunt suficient de puternice vor urca repede in cat, fie ca avem verticali pe 10 sau 12 rame.

De aceeasi parere cu bucovineanu ....pentru stationar as merge pe 12 daca insa faci si pastoral mergi pe 10. Alegerea o poti face, dupa parerea mea, si in functie de zona in care tii albinele si baza melifera.
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

bucovineanu

Pe langa cei pe 10 rame am si pe 12 rame si am si cativa orizontali. Daca ar trebui sa aleg  intre 10 si 12 rame, sa trec la un singur model nu stiu pe care l-as alege. NICI UN STUP NU E PERFECT. TOCMAI DE ACEEA AU APARUT ATATEA MODELE. Fiecare model are calitatile si defectele sale. Cel mai bun stup e cel cu care esti obisnuit sa lucrezi si cu care ai avut rezultate multumitoare.

sorinnel

Deocamdata fac stuparit stationar pt ca la inceput a fost mai mult un hobby (am avut o familie de albine), dar de la un an la altul efectivul de albine a crescut si momentan am ajuns la 35 de familii si ma gandesc, ca pe viitor, sa fac o afacere din acest hobby (poate sa plec in pastoral). Principalul cules este salcamul (70% din productie), primavara am salcie, alti copaci din flora spontana si ceva pomi fructiferi, in rest faneata (doar cules de intretinere).
Sunt din depresiunea Maramuresului.
Sorin Pop

Apicotef

Daca analizam parcursul unei familii de albine pe timpul unui an....consider ca stupul pe 10 rame este excelent ... Neajunsul este ca trebuie lucrat mult cu el, umblat in cuib mai des ca la ceilalti dar cu 10 R am obtinut cele mai bune performante. Acum folosesc numai astfel de stupi cu caturi de 1/1. Asa cum spunea si Dl.bucovineanu, pana la urma tot stupul cu care v-ati familiarizat este cel mai bun....exista zeci de secrete pentru fiecare stil de lucru care numai in timp ajungeti sa le cunoasteti.

Ca sfat pt debutanti as spune ca este necesar sa lucrati initial cu un singur tip de stupi...iar dupa ce ati avut rezultate cu acesta puteti sa va extindeti si la alte tipuri...dupa care sa analizati si sa alegeti ce e mai bun pt dvs. Sa stiti ca performante se pot face cu absolut orice tip de stupi....chiar si cu cei orizontali...Factorul care variaza este munca, calitatea mierii si bineinteles banii.

Cu stima !

Tamu

Re: sorinnel
Bine ai venit pe forum.  :hi:
Ar fi bine sa-ti treci datele personale la profil ca sa stie lumea cu cine vorbeste. Asa o sa-ti raspunda mai multa lume. De obicei cei fara identitate sunt ignorati.
Folosesc stupi cu 12 rame 1/1 si magazii de 1/2. Am avut si eu probleme cu urcatul albinelor in caturi. Folosesc gratie intre cuib si cat. Dar fiind in primul an toate ramele din magazie le-am avut doar cu foita si nu am dat foitele cu nitel sirop. :sad: Pentru la anul am deja cativa faguri crescuti si cred ca va fi mai usor. Mai mult am luat familiile pe 10 rame si au avut de lucru si in cuib. Familiile le-am luat din zona de munte avand un ciclu intarziat in dezvoltare si le-am dus la campie in plin cules.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

dorindafi

anul asta am avut 12r in cuib 1/1 shi 10r in cat 1/2 = multzumit de randament
la o singura familie a fost 2 rame ouate in cat
ideea este ca daca folosim cutie pt 12r atunci e bine sa avem shi familie pt asha ceva
CODUL  e   LEGEA
         0763650092