Confectionare stupi din scindura de 3 cm

Creat de silvius, Februarie 03, 2013, 12:44:18 PM

« precedentul - următorul »

morozan simion

asa este, dar aceastea se incadreazala factori interni ai dezvoltarii familiilor de albine si aici trebuie sa intervina apicultorul cu ingeniozitatea si dibacia lui

xxxArionxxx

ca sa nu "poluam" scandura de 3 cm propun sa dezbatem
problemele de randament aici: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=5978.0
:thanks:

Kiwi Bee

Silvius, daca ai la dispozitie material de 30mm si nu ai timp si/sau scule sal reduci la 20-25mm atunci sal folosesti cu mare succes si sanatate. Nu faci nimic rau albinelor. Ceea ce priveste izolarea mai buna eu cred ca diferenta este foarte mica dar intreadevar este o diferenta ....mica.
Dar dezavantajul foarte mare zic eu este la diferenta de greutate. Doi stupi nu conteaza, dar citiva zeci deja te rupe chiar daca esti tinar si voinic si poti muta un munte dintro singura miscare doar pe umarul sting.
La un astfel de stup va trebui sa ti cont de dimensiunile interioare deci vei avea un exterior cu gabarit mai mare. evident vei avea nevoie de capace facute special pt acesti stupi.
Si inca odata , daca acesti stupi sint "betonati" su nu trebuie sai ridici mai deloc atunci dai bataie. Eu unul pt stupi ME unde trebuie sa ridici mult si bine (daca nu ai conditii ca unul comercial cu macara hidraulica - sau vezi filmele lui DM din Canada cum alearga cu catul plin de miere pina la camion. Crezi cai lipseste o kila de lmn in plus?) nu mias folosi 30mm pt lazi.

Nu neai spus ce lazi/stupi vrei sa faci dar daca tie ti se merita sa te abati de la dimensiunile standard plus sa ai o greutate mai mare atunci foloseste materialul cu incredere.

simi.

Va salut!
Dragi mei ati punctat foarte bine toate avantajele si dezavantajele lazilor construite din scindura mai groasa sau mai suptiredar, ce ziceti de lazi din PAL HIDROFUGAT .
Dimensiuni;
lungime =  2,44  m
latime= 1,22 m         
grosime 2,cm
  As vrea sa mentionati si daca iese mai ieftin stiind ca o coala costa 70 lei.

albinasebes

nu stiu cat de sanatos este palul acela pt albine, dar de rezistenta la imbinari lasa de dorit, plus ca e si mai greu decat lemnul. sunt motive pt care nu s-au impus astfel de materiale pana acum.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

orbanstefan64

Citat din: morozan simion din Februarie 03, 2013, 07:52:49 PM
domnule orban stefan va credeam un om integru si citit, mai ales ca sunteti stupar batran si nu numai ci sunteti si un renumit fabricant de stupi. Daca punea aceasta intrebare unul incepator intelegeam dar dumneavoastra?
ca o recomandare ,,mai puneti mana pe carte,,ca experienta aveti
la ce pagina sa citesc ?? :hi: :hi:

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Ioan Olaru

Stupii se izolează pentru ca albina să nu simtă foarte agresiv schimbarea de temperatură exterioară , cu toate că acest lucru se va resimți și în apropierea ghemului contează ca ea să se producă lent.
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
www.albina-online.blogspot.com

romikele

Citat din: sorinma din Februarie 05, 2013, 10:34:53 AM
cred ca doar sa puneti mana pe carte.... :P

In ce limba sa fie cartea?   E buna si cartea de bucate?  =))

sorinma

Citat din: romikele din Februarie 05, 2013, 12:21:24 PM
Citat din: sorinma din Februarie 05, 2013, 10:34:53 AM
cred ca doar sa puneti mana pe carte.... :P

In ce limba sa fie cartea?   E buna si cartea de bucate?  =))

cred ca depinde de si de nationalitatea albinelor  :P
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

andrei nicusor

 Pentru silviu, acum cativa ani am facut 25 de lazi, din scandura de 3 cm grosime, ce sa spun?robuste si trainice,dar din pacate foarte grele .Dupa aceeia am facu lazit normale din scandura de  2 cm,am observat ca la lazile de 3 cm albinele ies  mai greu la zborul de curatire decat cei cu scandura de 2(soarele incalzeste mai greu peretele gros) :thanks:

morozan simion

sincer eu i-mi fac lazi din scandura de 2 cm si sunt multumit. dintr-un mc de scandura de 2 cm faci mai multe lazi decat dintr-un mc de scandura de 3 cm. iar despre modul de iernare este clar cldura este in ghem nu pe exteriorul ghemului,albinele au nevoie de aer iar iernarea se face tip clopot sau horn. Eu am iernat si clopor si horn iar adevarul despre iernare este urmatorul: depinde de iarna cat de geroasa si de lunga este depinde de tratamentele facute la albine toamna, de calitatea si cantitatea hranei,forma ghemului, cantitatea de albina, etc. Am familii care s-au iernat fb in tip horn si famili care au iernat bine, si tot asa si in stil clopot doar la clopot am avut si 2-3 familii la care s-au mucegait putin tamele.
Asa ca cele mai bune lazi si metode folosite de apicultori sunt acele metode care dau randament la fiecare apicultor in parte pentru ca depinde si de zona si altitudine umiditate etc
mult noroc

RazvanTi

da o carte de telefoane? e buna?  :nebun:
am io f-o doo mai vechi. vi le imprumut daca e nevoie  =)) =))
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

orbanstefan64

Citat din: romikele din Februarie 05, 2013, 12:21:24 PM
Citat din: sorinma din Februarie 05, 2013, 10:34:53 AM
cred ca doar sa puneti mana pe carte.... :P

In ce limba sa fie cartea?   E buna si cartea de bucate?  =))
magyar ,roman ,szasz sau nemet nu i problema, sa iasa zama buna  =)) =))

elvis

pun si eu o intrbare prosteasca nu ma pricep ....daca vreau sa fac stupi cu 2.5 trebuie sa iau schindura de 3 ca dupa rindeluire sa ram ana de 2,5?
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein