vertical pe 10r sau pe 12

Creat de brianoo_bz, Septembrie 30, 2012, 09:17:04 AM

« precedentul - următorul »

PACO

Sa vezi ce repede se ridica albina la cel pe 8 rame.

Jimmy2011

Nici un model de stup de 9,10,11 sau 12 rame nu are o problema cu urcatul albinelor in cat, atat timp cat are cine sa urce. Problema cred ca este a apicultorului.  :bzz:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

bucovineanu

Foarte adevarat. Chiar si la 13 sau mult mai multe rame albinele urca in magazie. Totul e sa aiba cine sa urce.  :smile:

PACO

Daca stupul se numeste "vertical" de ce vreti voi sa lucrati orizontal ?

mihai.vr

Nu zice nimeni ca nu urca sus, eu ziceam ca la 10 rame urca mai repede. Daca ai un stup pe 12 rame si doar 10 sunt ocupate de albine, nu urca asa de multe albine sus, ca si in cel pe 10 rame, care nu mai au unde sa mearga decat in sus.
Daca ar fi sa ma apuc acum de apicultura, as trece pe 10 rame. Mie unul, mi-ar fi mai usor sa le aduc la stadiul de "productie" decat asa cum le am pe 12 rame. Si mi-ar incapea si mai usor in masina  :D

PACO

Ma uitam ca in America merg chiar pe ME cu 8 rame. Stupul vertical s-a inventat si din necesitatea de a nu mai lucra cu rama ci mai mult cu corpul.Trebuie sa intelegeti ca avantajul cel mai mare la vertical este timpul si munca mai reduse. Eu cand vad stupul  incheiat jos deja mi se reduce volumul de munca substantial.

cipik

Substantial nu cred pentru ca oricum la 14 zile verifici cuibul sa vezi daca mat a oua bine, ce puiet ai, mai deblochezi, mai bagi o rama la crescut sau la ouat. Acum nu stiu cat timp se castiga.
Daca poti sa ne spui din punctul tau de vedere ce operati reduci sa nu mai efectuezi, bineinteles din punct de vedere a economiei de timp.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

PACO

Vorbim apicultura sau ce vorbim, cine sta sa ia stupina la mana din 14 in 14 zile ? Daca-l rupi in gura cu inca un corp ce sa mai cauti jos ?

cipik

Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Muntoiu Radu

#99
Citat din: mihai.vr din Ianuarie 28, 2015, 10:24:54 AM
Dupa experienta mea restransa, e destul de greu sa transformi un stup de 12 rame in unul de 10 rame. Daca pui diafragma simpla albinele pierd vremea in spatiul gol. Daca umpli spatiul cu polistiren toata vara albinele rod pe el. Iar sub el se aduna tot felul de mizerii si de paduchi.  Chiar daca rezolvi problema la cuib cu polistirenul, cand pui magazia, trebuie sa o umpli si pe aceea cu polistiren si deja lucrurile se complica.
Imi place stupul pe 12 rame pentru ca e mai usor de lucrat cu el, dar la cel pe 10 rame urca mult mai usor albina sus in magazie.

De ce sa pui "diafragma" si in cat ? Cuib de 10 si cat de 12 nu merge ?

Si daca familia e pe 10 rame si nu vrei sa mai bagi inca 2, ci sa urce in cat, poti sa-l lasi pe 10 si sa-i pui catul...

Si nu am de gand sa las extudat in stup tot anul (oricum nu il prea pot roade ca pe cel expandat), numai cand e nevoie. De exemplu in zona mea (Sibiu) familiile ajung la 10 rame prea repede si pot roi inainte de salcam daca au conditii. Ma gandeam sa las familiile sa creasca si sa restrang la 10 rame cand incepe salcamul si sa bag marginasele la loc dupa salcam. Sa am si populatie si sa evit si roitul daca se poate...

Dupa salcam daca nu mai ai cules si nu iti trebuie populatie mare poti reduce din nou cuibul la 9-10-11 etc, toamna cand se mai blocheaza poti baga cate o rama pt matca, etc... Cam genul asta de flexibilitate imi imaginez ca iti poate oferi stupul de 12 rame fata de cel pe 10. Mai revin peste 1 an cu concluzii din experienta :)

mihai.vr

Las, ca o sa vezi tu peste un an .... cu concluzii din experienta.... Nu poti lasa lada pe 12 rame doar 10 rame si  restul loc liber, pentru ca albinele in plus stau in spatiul ala gol si freaca menta acolo. O sa vezi tu.
Si eu am zis ca e mai flexibil si nu o sa imi roiasca (si nu au roit), dar as prefera sa fie mai operative cu urcatul mierii sus. In ultimii ani au crescut mult nr de albine in satul in care le tin si nu mai cresc familiile asa de tare. Imi ajung pe 12 rame doar o data sau poate de 2 ori pe an, asa ca preferam sa fie pe 10. Eu iti spun deja din experienta. Fiecare face  cum a invatat si cum ii place pana la urma.

PACO

Citat din: cipik din Ianuarie 29, 2015, 06:39:01 PM
La cat timp verifici cuibul?

Le fac o nivelare inainte de rapita, imediat dupa salcam cu ocazia formarii roiurilor si spre sfarsitul florii soarelui fac o deblocare.In rest ii tin din caturi.

cipik

Asta inseamna de 3 ori in 3 luni, adica unul la o luna. Eu mai fac intre cele trei verifiicari inca una care dureaza fix 3 minute pe stup ( scot si verific a adoua rama, verific rama la acoperire, una din centru cuibului si cele de la acoperire din partea opusa).
Eu asa fac, acum nu este nimeni obligat sa faca la ca mine.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

PACO

Treaba cu 3 min. este ralativa mai ales cand gasesti si probleme, la un nr.mare de stupi te costa mult timp, daca mai pui ca si la extractie trebuie sa umblii jos atunci volumul de munca este mult mai mare.

cipik

EU zic ca se merita timpul pierdut ca sa gasesti o eventuala problema.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/