vertical pe 10r sau pe 12

Creat de brianoo_bz, Septembrie 30, 2012, 09:17:04 AM

« precedentul - următorul »

gheghe

     Daca baza melifera este buna, incearca acum sa pui intr-o lada de 12 rame unde este o familie pe 5 sau6 rame, un nucleu pe 3 sau 4 rame despartite de o diafragma etansa si binenteles urdinis separat.La primul mare cules vei avea o familie buna si un nucleu ce va deveni familie care aduce miere la floarea-soarelui.

pistol28

Citat din: Stefan Madalin din Noiembrie 02, 2013, 01:16:27 PM
Cam ce am inteles eu din ultimele postari  , e ca daca familia e slaba si are 10 rame in cuib urca si in cat daca are 12 jos nu mai urca .
Dragos ai tu niste filme facute la " Nea Lazar " ( nu il cunosc decat din filmul facut de tine  ) omul ala se inmultea din roire si schimba macta des asta mi se pare mie secretul . Ai matca tare sa rupa , pune un cat gol peste cuib , cuibul sa fie si de 12 rame , sa vezi ce crescaturi o sa ai in el si ce de miere . Ai lichea , nu urca , ca nu are cine sa lucreze acolo . Daca matca e bunicica , poti sa o ajuti sa urce in cat , fie ca pui rame crescute udate cu sirop sau chiar un simplu hranitor .
10 rame jos si 9 rame sus.
12 rame jos si 11 rame sus
Regina urca mai greu din cauza adancimi mai mari a celulelor.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

dorindafi

daca albinele vor ca matca sa urce  shi sa depuna ou , vor roade celulele pina la dimensiunea dorita shi matca va depune oua . 
shi asta nu-i din auzite   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

pop alin daniel

Citat din: gheghe din Noiembrie 02, 2013, 10:06:21 PM
     Daca baza melifera este buna, incearca acum sa pui intr-o lada de 12 rame unde este o familie pe 5 sau6 rame, un nucleu pe 3 sau 4 rame despartite de o diafragma etansa si binenteles urdinis separat.La primul mare cules vei avea o familie buna si un nucleu ce va deveni familie care aduce miere la floarea-soarelui.
in ce perioada e bine sa faci acest lucru :hi:

istodorescu vasile

acum este bine sa pui un nucleu linga o familie de baza , iar in aprilie atunci cind se incalzeste il pui separat in alta lada. ierneaza bine linga alta familie , iar acel nucleu daca ar ierna singur in lada ar avea sanse mici sa iasa in primavara

pop alin daniel

am in cativa stupi pe 12 rame cate 2famili despartite de o diafragma
la acei stupi am facut 2 urdinisuri si cele 2 famili sunt la unii pe 6 rame iar la altii pe 5 rame daca cineva a mai procedat asa , astept pareri ,sugestii

istodorescu vasile

daca ramele sint orinduite corect, astfel incit cele doua familii sa formeze un singur ghem, centrul ghemului fiind diafragma despartitoare, vor ierna excelent cu consum redus de hrana , iar in luna aprilie atunci cind se vor fi dezvoltat pe intreg spatiul  din lada respectiva cel mai slab va ramine pe vechiul amplasament in tot spatiul de 12 rame, luind si o parte din albinele zburatoare din celalalt care va fi pus in alta lada linga el.

cipik

Un lucru important in aceasta situatie o reprezinta asezarea ramelor cu miere in stup, adica ramele pline la marginea stupului iar catre centru (peretele despartitor/diafragma) cele cu miere mai putina, acolo sa formeze ele ghemul de iernare. Asa procedez si eu.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

gheghe

"am in cativa stupi pe 12 rame cate 2famili despartite de o diafragma
la acei stupi am facut 2 urdinisuri si cele 2 famili sunt la unii pe 6 rame iar la altii pe 5 rame daca cineva a mai procedat asa , astept pareri ,sugestii"
   Scuze de intarziere dar abia acum am intrat pe forum.Eu am acum 10 familii la care aplic sistemul asta.Organizez cuibul celor doua familii in preajma diafrgmei pentru ca cele doua familii sa faca un ghem comun,deci, putem considera ca astfel avem o familie puternica pe 8-10 rame in loc de doua familii slabe.Declansarea cresterii puietului se va produce aproape simultan la cele doua unitati datorita faptului ca beneficiaza reciproc de avantajul ghemului comun. Cu doua zile inainte de a muta una din matci se deschide fereastra cu grtie hanneman.Laculesul de rapita- daca rapita nu este autopolenizatoare[?]-matca nucleului cu rama pe care se afla se muta pe un nou loc in stupina unde va mai primi albina de pe o rama cu puiet ,o rama cu hrana si o rama goala cu putina apa.Se ridica diafragma etansa,iar maine zi se poate organiza cuibul noii familii.

sorinnel

Un sfat pentru mihai.vr: am vazut cu ceva postari in urma ca ai avut probleme cu claditul ramelor 1/2. Acu 2 ani cand nu aveam nici o rama cladita mi s-a sugerat sa bag in primavara (la pomi fructiferi) cateva rame 1/2 in lazile orizontale si asa mi-am crescut primele rame pentru caturi. dupa ce ai 10 - 15 rame deja crescute nu mai este o problema. dupa ce au urcat albinele in primul cat, intercalezi rama crescuta cu rama cu foita si treci la urmatorul cat. Dar inca ceva: daca ai rame mai late sus (eu am de 4,4cm) sa nu pui doua rame cu foite una langa alta pentru ca iti vor construi intre ele.
Sorin Pop

mihai.vr

Citat din: sorinnel din Noiembrie 05, 2013, 10:02:18 PM
Un sfat pentru mihai.vr: am vazut cu ceva postari in urma ca ai avut probleme cu claditul ramelor 1/2. Acu 2 ani cand nu aveam nici o rama cladita mi s-a sugerat sa bag in primavara (la pomi fructiferi) cateva rame 1/2 in lazile orizontale si asa mi-am crescut primele rame pentru caturi. dupa ce ai 10 - 15 rame deja crescute nu mai este o problema. dupa ce au urcat albinele in primul cat, intercalezi rama crescuta cu rama cu foita si treci la urmatorul cat. Dar inca ceva: daca ai rame mai late sus (eu am de 4,4cm) sa nu pui doua rame cu foite una langa alta pentru ca iti vor construi intre ele.

Da, mersi. Asta e una dintre metodele care urma sa le incerc la primavara pentru a le stimula sa cladeasca si catul. Multumesc de ajutor. :thanks:

kamy

Citat din: gheghe din Noiembrie 04, 2013, 09:24:14 PM
"am in cativa stupi pe 12 rame cate 2famili despartite de o diafragma
la acei stupi am facut 2 urdinisuri si cele 2 famili sunt la unii pe 6 rame iar la altii pe 5 rame daca cineva a mai procedat asa , astept pareri ,sugestii"
   Scuze de intarziere dar abia acum am intrat pe forum.Eu am acum 10 familii la care aplic sistemul asta.Organizez cuibul celor doua familii in preajma diafrgmei pentru ca cele doua familii sa faca un ghem comun,deci, putem considera ca astfel avem o familie puternica pe 8-10 rame in loc de doua familii slabe.Declansarea cresterii puietului se va produce aproape simultan la cele doua unitati datorita faptului ca beneficiaza reciproc de avantajul ghemului comun. Cu doua zile inainte de a muta una din matci se deschide fereastra cu grtie hanneman.Laculesul de rapita- daca rapita nu este autopolenizatoare[?]-matca nucleului cu rama pe care se afla se muta pe un nou loc in stupina unde va mai primi albina de pe o rama cu puiet ,o rama cu hrana si o rama
goala cu putina apa.Se ridica diafragma etansa,iar maine zi se poate organiza cuibul noii familii.
Io as zice sa nu scoti diafragma las-o asa doar sa te asiguri ca nu sant roitoare io as mai recoomanda o diafragma si in magazie parca le place sa nu barfeasca o familie cu alta in magazie in vremea culesului in cat comun!
Prin scoaterea diafragmei rezolvi problema umplerii lazii de 12 rame dar pentru cat timp?
Asand diafragma pe garantia me poti sa iei imediat dupa salcam 2+2 rame cu puiet din care sa faci 1 sau 2 roi fara sa simti lipsa lor la fs!parerea me

gheghe

    Am inteles idea.Eu cred ca unindu-le dupa cateva zile de la declansarea culesului-care este o certitudine ,se formeaza o familie puternica in loc de doua slabe.Da, se umple lada cu albine care vor apartine aceleasi familii-element important in organizarea in stup, valorificand un cules ce tine uneori pana la salcam.O familie,ca sa culeaga  cu toate fortele trebuie sa aiba sentimentul bogatiei-sa aiba rezerve la discretie,sa fie in ascendenta ca grafic in dezvoltare,sa fie sanatoasa ,sa aiba multa albina ..Familia se pregateste intotdeauna pentru culesul ce urmeaza si mentinerea ei aproape de punctul maxim biologic de dezvoltare depinde de mai multi factori pe care ii stim cam toti.Fagurii de care amintiti se iau chiar ininte de salcam si li se da nucleelor formate cu matca mutata.

Muntoiu Radu

- stupul pe 12 rame se poate face la nevoie si de 11 si de 10, folosing 1-2 diafragme de lemn/extrudat.
- stupul pe 10 rame nu poate fi largit la 11 sau 12 orice i-ai face.

Daca cele 5-10 kg in plus ale stupului pe 12 rame nu va deranjeaza, atunci fara discutie cel pe 12 rame e mai bun.

Apropo, am 26 de stupi pe 10 rame (10 noi si 16 folositi un an), pentru cine vrea sa scape de 26 de stupi pe 12 rame de aceeasi calitate. Sunt din Sibiu, si daca marfa e buna pot adauga o mica diferenta de bani.

mihai.vr

Dupa experienta mea restransa, e destul de greu sa transformi un stup de 12 rame in unul de 10 rame. Daca pui diafragma simpla albinele pierd vremea in spatiul gol. Daca umpli spatiul cu polistiren toata vara albinele rod pe el. Iar sub el se aduna tot felul de mizerii si de paduchi.  Chiar daca rezolvi problema la cuib cu polistirenul, cand pui magazia, trebuie sa o umpli si pe aceea cu polistiren si deja lucrurile se complica.
Imi place stupul pe 12 rame pentru ca e mai usor de lucrat cu el, dar la cel pe 10 rame urca mult mai usor albina sus in magazie.