Multietajat pe 10/12/14 rame

Creat de silvius, Iulie 14, 2012, 10:01:30 AM

« precedentul - următorul »

silvius

Anul viitor doresc sa-mi fac 20 lazi de multietajat insa numarul de rame imi da de gandit. Momentan am vertical pe 10 si 12 rame cu o dezvoltare buna dar vreau sa incerc si altceva.
Voi ce parere aveti cum ar fi mai bine pentru multietajat sa fac lazile pe 10, 12 sau 14 rame, care ar oferi o dezvoltare mai buna familii mai puternice si interventii mai putine in cuib.
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

Kiwi Bee

Cu cit vei avea mai multe rame cu atit iti va fi mai greu de ridicat un cat. Cutiile la nivel de cuib "nu sint grele" dar la nivel de cat pline cu miere deja ai ce ridica.
De exemplu poti adapta verticalul tau de 10 rame sil faci 3/4 Dadant si faci toate lazile la fel.

Langstroh-urile  1/1 cu 10 rame folosite de noi in NZ sint cca 3/4 Dadant si toti apicultorii sint multumiti ca si dezvoltare si modul de lucru cu ele.

silvius

Multumesc pentru informatii ...din pricina greutatii momentan nu-mi fac mari probleme ...sa fie cat de grele nu conteaza ...ma interesa mai mult modul de lucru, puterea familiei, impiedicarea roirii etc
Daca aveti si alte sugestii....
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

pharaonu75

Un ME pe 2 caturi de cate 14 rame (3/4) inseamna echivalentul unui cuib de 21 rame 1/1. Este cam mult, parerea mea!
ME pe 10 rame este mai mult decat suficient... 2 corpuri 3/4 inseamna echivalentul a 15 rame de 1/1.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

silvius

multumesc man si eu sunt pentru 10 rame ...momentan un plus pentru corp de 10 10x
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

edy

incercati sa construiti un ME pe 8 rame tip Antonescu.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

Kiwi Bee

Aceasta varianta se apropie de Ware sau Delon dar Langstroth a incercat sa foloseasca mai putine cutii si rame asa a ajuns la varianta denumita dupa numele lui. Langstrothul de la noi din NZ este de 510x410mm si inalt de 247-250mm cu perete de 25mm dar am avut si cutii cu peretele de 22mm.
Pe orice varianta se merge este bine sa nu se amestece marimile.
O cutie si o rama , alte dimensiuni nu mai trebuie cati faci dureri de cap.

stefeug

Citat din: edy din Ianuarie 03, 2013, 09:38:59 PM
incercati sa construiti un ME pe 8 rame tip Antonescu.

stupul tip Antonescu are 9 rame pe corp, rame cu interior de 300X200mm si exterior de 316X216, leaturile fiind de 8mm. interiorul cutiei este de 330X330X223(-225)mm, deci spatierea fagurilor trebuie facuta la cca 36mm si nu 37,5.

AAA

 Eu probabil deja supar pe catva cu acest stup eu ati recomand stupul bio cel 3an1 mai ales ca vine si cu documentatie completa are toate calitatile care leai enumerat decizia ati apartine.

roi_ag

Citat din: IOANDINCOVASNA din Ianuarie 04, 2013, 06:36:51 PM
Eu probabil deja supar pe catva cu acest stup eu ati recomand stupul bio cel 3an1 mai ales ca vine si cu documentatie completa are toate calitatile care leai enumerat decizia ati apartine.
Bai pe unde ma duc dau de tine cu 3 an1.Vad ca vechime si nici experienta nu ai si dai cu 3an1.
Cat primesti ptr. reclama?

pharaonu75

Eu sunt cred ca userul IOANDINCOVASNA are legatura directa cu persoana profului, sau macar a fiului dumnealui. Prea lauda acest stup.

Domnule IOAN, nu vreti sa intelegeti ca nu cutia (fie ea si BIO sau 15 in 1) face miere, ci albinele?
Daca nu sunteti cine cred eu, ci sunteti un apicultor oarecare, admiteti faptul ca ati luat teapa cu aceste cutii si gata!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Ba n-a luat teapa!
Tehnologia se poate adapta, iar la nevoie lada poate adaposti foarte bine malai, fasole, s.a.m.d.  :wink2:
... sa nu uitam de puii de closca timpurii, care pot creste cu ajutorul unui bec!

Iata ca lada este multifunctionala!!!  :P

cornelioandanciu

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 04, 2013, 09:15:02 PM
Eu sunt cred ca userul IOANDINCOVASNA are legatura directa cu persoana profului, sau macar a fiului dumnealui. Prea lauda acest stup.

Domnule IOAN, nu vreti sa intelegeti ca nu cutia (fie ea si BIO sau 15 in 1) face miere, ci albinele?
Daca nu sunteti cine cred eu, ci sunteti un apicultor oarecare, admiteti faptul ca ati luat teapa cu aceste cutii si gata!
Sau face sa moara si capra vecinului!
Eu am ME pe zece rame, oricum daca nu sint familii puternice in ei cu matci bune spatiul este deja prea mare. Dar pentru familii bune este excelent!
Va salut.

silvius

Citat din: romikele din Ianuarie 04, 2013, 09:18:28 PM
Ba n-a luat teapa!
Tehnologia se poate adapta, iar la nevoie lada poate adaposti foarte bine malai, fasole, s.a.m.d.  :wink2:
... sa nu uitam de puii de closca timpurii, care pot creste cu ajutorul unui bec!

Iata ca lada este multifunctionala!!!  :P

Sa mori nu alta ..... de ras  :hippo:
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

Aurel

CitatEu probabil deja supar pe catva cu acest stup eu ati recomand stupul bio cel 3an1 mai ales ca vine si cu documentatie completa are toate calitatile care leai enumerat decizia ati apartine.
Nu numai ca superi, deja plictisesti lumea cu argumentatiile tale .Am inteles esti adeptul   acestei lazi treba dumitale ,dar nu inteleg ca ai ajuns sa faci recomandari pentru altii in numele altcuiva.
   Lada o fost prezentata, este cunoscuta si analizata de mai toata lumea acum fiecare hotaraste.
   Nu ti se pare curios ca majoritatea celor cu experienta nu o agreaza?Te-ai intrebat de ce ? Eu cred ca o complicatie gratuita. Daca cei cu experienta nu accepta sa lucreze cu asa ceva, cum crezi ca gindesc ceilalti?
   Intelege ca deja e ptrea mult!